На болгарській АЕС успішно працює українське обладнання. Хто і що поставляв для АЕС Козлодуй

11.02.2025

 Наприкінці минулого року завершено модернізацію системи управління та захисту енергоблоку №6 АЕС Козлодуй, яку болгарські атомники впровадили спільно із українським підприємством НВП «Радій». Про це повідомила InfoAtom пресслужба підприємства.

Нагадаємо, 29 березня 2023 року, коли українські компанії «Радій» та «Радікс» спільно із болгарською компанією «АДЕН ГРУП» виграли тендер із проєкту модернізації систем безпеки 5-го та 6-го енергоблоків АЕС Козлодуй. Договір передбачав проєктування, виготовлення, постачання та введення в експлуатацію технічних засобів аварійного та попереджувального захисту реакторів, автоматичного регулятора потужності та апаратури розвантаження та обмеження потужності ПТК СУЗ-Р. Як повідомлялося, приймальні випробування обладнання завершено у травні минулого року.
Незважаючи на війну, договір виконано вчасно: «Радій» розробив, виготовив та випробував на своїх майданчиках обладнання проєкту. Продукція компанії відповідає міжнародним стандартам, нормам та правилам із ядерної та радіаційної безпеки, включаючи кібербезпеку, інформує компанія. Спеціалісти «Радію» також провели навчання персоналу АЕС Козлодуй навичкам роботи з новим обладнанням в процесі експлуатації, під час технічного обслуговування та ремонту.
За словами пресслужби «Радію», у рамках модернізації повністю замінювалось обладнання, виготовлене державою-агресором. «Українські системи для АЕС мають якісні переваги та значно підвищать рівень безпеки та ефективності роботи енергоблоків АЕС Козлодуй», - йдеться у інформаційному повідомленні.
Як повідомлялося, крім НВП «Радій» у «дерусифікації» обладнання АЕС Козлодуй беруть участь й інші провідні українські підприємства атомпрому. Зокрема, СНВО «Імпульс», яке серед іншого поставило на 6-тий енергоблок систему віброконтролю та діагностики головних циркуляційних насосів (СВКД ГЦН). «Вестрон», який поставляв болгарській АЕС шафи дистанційного керування та сейсмостійкі стійки для кріплення промислових моніторів, що входять до складу систем контролю та управління та розміщуються на блочних та резервних щитах управління. А також харківські «Укренергомашини», котрі поставляють заплчастини для турбін, і українсько-чеська група компаній ES Group, яка разом з ДНТЦ ЯРБ зробила зовнішню експертизу окремих звітів з аналізу безпеки для ліцензування нового ядерного палива RWFA виробництва компанії Westinghouse для енергоблоку №5 АЕС Козлодуй.  

Компанії