На 6-му енергоблоці АЕС Козлодуй розпочалася експлуатація СВКД ГЦН виробництва СНВО «Імпульс»

11.11.2021

 На енергоблоці № 6 АЕС Козлодуй введено в експлуатацію систему віброконтролю та діагностики головних циркуляційних насосів (СВКД ГЦН) виробництва СНВО «Імпульс». Раніше українське підприємство поставило цю систему для іншого «мільйонника» цієї болгарської АЕС - енергоблока №5.

Система входить до складу комплексної системи діагностики обладнання першого контуру реакторної установки (КСД) та призначена для моніторингу вібраційних параметрів ГЦН з метою раннього виявлення аномальних станів механічної та електричної частини, прогнозування технічного стану на підставі комплексного аналізу вібраційних характеристик та теплотехнічних параметрів.
У функції СВКД ГЦН входять введення, перетворення та порівняння зі уставками сигналів від датчиків віброконтролю; безперервний контроль вібраційного стану ГЦН та ідентифікація дефектів, що повільно розвиваються; контроль вібраційних характеристик в різних режимах роботи ГЦН, включаючи режим вибігу ротора при відключенні живлення електродвигуна; аналіз, архівування та протоколювання даних; діагностика стану ГЦН з наданням результатів інженеру-діагносту та формуванням сигналізації.
СВКД ГЦН складається з датчиків віброконтролю, первинних перетворювачів сигналів датчиків ГЦН, вимірювальної техніки на базі апаратури комплексної системи діагностики АКСД.2, обчислювального сервера СВКД ГЦН на базі робочої станції ПС5140.
СВКД ДЦН значно підвищує рівень безпеки експлуатації енергоблока за рахунок оперативного аналізу стану та раннього виявлення непроектних станів (аномалій) в обладнанні ГЦН. Це також дає можливість отримувати необхідну інформацію для ухвалення рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації.
На всіх українських енергоблоках-мільйонниках (крім ЮУ АЕС-1,2) СВКД ГЦН було встановлено та введено у промислову експлуатацію в рамках КСД у 2016-2019 роках. Виробник – СНВО «Імпульс».
На реакторах ВВЕР-440 (блоки №1,2 РАЕС) тендер на СВКД ГЦН було оголошено у січні цього року та завершено у червні. Переможцем стала чеська PROFESS, spol. s r.o., яка мала референції на АЕС Темелін (ВВЕР-1000) та Дуковани (ВВЕР-440).

АЕС