Українські АЕС зможуть отримувати гексафторид урану з американського заводу Honeywell. Він виробляє UF6 вищої чистоти ніж Areva чи Cameco

23.09.2022

 Президент американської компанії ConverDyn Малкольм Крітчлі презентував для НАЕК "Енергоатом" можливості модернізованого конверсійного підприємства Honeywell, яке виробляє гексафторид урану з жовтого кеку та розпочне роботу наступного року.

Як повідомляє НАЕК "Енергоатом", на вчорашній онлайн-зустрічі президент "Енергоатома" Петро Котін запропонував американським колегам "опрацювати можливість розвитку подальшої кооперації в галузі постачання ядерних матеріалів для виготовлення ядерного палива та інших сферах потенційного співробітництва".
У 2015 році  представники ConverDyn обговорювали із керівництвом ДК "Ядерне паливо" потенційну можливість спільного створення в Україні виробничих потужностей із виготовлення гексафториду урану.  ConverDyn була зацікавлена ​​у співпраці з українськими підприємствами з метою надання послуг з конверсії урану для потреб атомної енергетики України.
Компанія ConverDyn – це загальне партнерство між американськими транснаціональними компаніями General Atomics і Honeywell Metropolis Works, яке виробляє гексафторид урану (UF6) і надає супутні послуги операторам АЕС у Північній Америці, Європі й Азії. Компанія є єдиним маркетинговим агентом UF6заводу Honeywell в Іллінойсі.
Але у 2017 році завод Honeywell було зупинено через надлишок гексафториду урану на світовому ринку. Відтоді завод було модернізовано. У 2020 році Комісія ядерного регулювання (NRC) продовжила ліцензію на експлуатацію заводу на 40 років до березня 2060 року. Відновлення роботи заводу заплановано на 2023 рік. До модернізації номінальна потужність заводу становила 15000 тЕ гексафториду урану на рік, що становить приблизно 20% світових виробничих потужностей.
Компанія Honeywell Metropolis Works використовує унікальну технологію та процес, за допомогою яких вона перетворює жовтий кек на газоподібний гексафторид урану. Інші західні заводи з переробки, що належать Areva та Cameco, використовують процес, який вимагає двох різних установок: одна для перетворення жовтого кеку на тетрафторид урану або триоксид урану, а інша для перетворення на гексафторид урану. Натомість компанія Honeywell, яка входить до складу ConverDyn, розробила процес  сухої конверсії леткості фтору, який дозволяє повністю переробляти жовтий кек до UF6 на одному об’єкті, а також забезпечує більш високий рівень чистоти UF6 - 99,99% або вище.
Процес сухої конверсії леткості фтору на заводах Metropolis проходить п’ять основних етапів: підготовка сировини, відновлення, гідрофторування, фторування та дистиляція. 

Уран і паливо