Огляд міжнародних подій тижня: Польщу готують до АР1000 і трохи санкцій від Норвегії

13.06.2022
Норвегія та Росія призупиняють співпрацю в галузі ядерної безпеки. Йдеться про довгострокові проєкти із забезпечення безпеки та вивезення відпрацьованого ядерного палива і РАВ із затонулих та покинутих підводних човнів та інших об'єктів. До речі, рф подала цю новину як розторгнення співробітництва за її ініціативою. Дивно, адже саме вона отримала від Норвегії понад 2 млрд євро за цими проєктами, а не навпаки.
На нещодавньому засіданні Норвезько-російської комісії з ядерної безпеки Норвегія прийняла рішення заморозити всі виплати на проекти із співробітництва в галузі ядерної безпеки на Північному Заході росії після початку воєнних дій Росії в Україні. Рішення про зупинення співпраці було ухвалено Міністерством закордонних справ Норвегії. Цікаво, що за останні 27 років Норвегія проспонсорувала понад два мільярди євро на допомогу росії з упорядкування сховищ ядерних відходів та підвищення безпеки атомних криголамів і атомних електростанцій.
Йдеться про довгострокові проєкти із забезпечення безпеки та вивезення відпрацьованого ядерного палива і РАВ із затонулих та покинутих підводних човнів та інших об'єктів в Баренцевому та Карському морях, а також із покинутої бази підводних човнів у бухті Андрєєва, розташованої приблизно за 40 кілометрів від норвезько-російського кордону. Щодо останньої, то першу партію відпрацьованого палива було відправлено у 2017 році, і з того часу було вивезено близько 50%.
На цьому позитивні новини про конкретні рішення щодо санкцій проти рф в ядерній галузі минулого тижня завершилися. В’єтнам, наприклад, досі обговорює можливість будівництва АЕС «Росатомом».
Щоправда, цікавими роздумами стосовно можливостей Китаю витіснити рф з притаманного їй ринка свіжого ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000 поділився Антикризовий експертний ядерний центр.  Таких енергоблоків ВВЕР-1000 різних модифікацій в Україні 13: 6 - Запорізька АЕС; 3 - Південноукраїнська АЕС; 2 - Хмельницька АЕС; 2 - Рівненська АЕС. А також у Болгарії 2 енергоблоки на АЕС Козлодуй, у Чехії 2 енергоблоки на АЕС Темелін, в Індії 2 енергоблоки на АЕС Куданкулам, у Китаї 4 енергоблоки на Тяньванській АЕС, у Ірані 1 блок на АЕС Бушер.
АЕЯЦУ нагадав, що задля отримання можливості входження на перспективний ринок Китаю та підписання вигідного контракту на будівництво декількох енергоблоків АЕС Тяньвань ДК «Росатом» погодив передачу технології виробництва ТВЗ-2М для китайської сторони в рамках виключної ліцензії. Відтак Ібінський паливний завод отримав від АТ «ТВЕЛ» (паливний дивізіон ДК «Росатом») технічну документацію на ЯП, комплектуючі для виробництва, додаткове зварювальне та контрольно-вимірювальне обладнання, проведено оцінку виробничої лінії та робочої документації.
А у 2014 році АТ «ТВЕЛ» виконало всі зобов’язання щодо передачі технології виробництва ТВЗ-2М, видавши китайській стороні Сертифікат про надання права використання технології на території КНР для виробництва та продажу ТВЗ-2М для АЕС Тяньвань та для всіх інших АЕС з реакторами ВВЕР-1000, які будуть експлуатуватись на території КНР. Проте впевненості, що Китай буде виконувати умови паливної ліцензії в частині географії використання тепловидільних збірок вироблених на Ібінському паливному заводі у експертів АЕЯЦУ на сьогодні немає.
«Китай давно вважає ринки країн Азії та Африки своїми, через що ДК «Росатом» в найближчій перспективі може відчути суттєву конкурентну боротьбу у Азії та Африці, насамперед у Єгипті, Бангладеш та Пакистані. В останньому Китай з 2015 року вже будує два енергоблоки вищезгаданого проекту «Hualong One» HPR1000, один з яких вже працює», - зауважують експерти.
Вони наголошують, що наразі саме китайські ядерні корпорації China General Nuclear Power Group (CGNPG) і China National Nuclear Corporation (CNNC) завуальовано є найбільшими конкурентами ДК «Росатом», оскільки вже володіють національними реакторними технологіями, які успішно проходять сертифікацію в країнах ЄС, Азії та Близького Сходу;  мають вільний доступ до міжнародних кредитних фінансових ресурсів (тоді як ДК «Росатом» практично 90% своїх нових проектів будує, надаючи іноземній країні державний експортний кредит); мають виробництво складних електронних систем управління та напівпровідників; взаємодіють зі світовими енергетичними компаніями; мають сталі та передбачувані політико-дипломатичні відносини з міжнародною спільнотою, що повністю нівельовано у випадку ДК «Росатом» внаслідок агресивної зовнішньої політики російської федерації.
Цікаво, що за нашою інформацією, незважаючи на масштабні плани з будівництва 9 реакторів АР1000 з Westinghouse у «Енергоатомі» досі не поховали ідею добудови енергоблока № 3 Хмельницької АЕС разом з Китаєм. Щоправда, наразі вона так і залишається у невизначеному статусі.
Тим часом Westinghouse активно готується до будівництва реакторів у Польщі. Безперечно, топновиною минулого тижня можна назвати інформацію про об’єднання Bechtel з Toshiba для будівництва реактора АР1000 в Польщі. 8 червня американська інженерно-будівельна компанія Bechtel підписала меморандум про взаєморозуміння (МОВ) з двома філіями японської компанії Toshiba про співпрацю в рамках будівництва першої польської атомної електростанції. Відповідно до угоди, Bechtel, Toshiba Energy Systems & Solutions (TESS) та Toshiba America Energy Systems (TAES) будуть співпрацювати у постачанні парових турбін та генераторів для проекту. Надалі три компанії проведуть конкретні дослідження щодо постачання обладнання.
Нагадаємо, у січні компанія Westinghouse підписала меморандуми про взаєморозуміння з десятьма польськими компаніями щодо співпраці у будівництві AP1000 у Польщі та інших країнах Центральної та Східної Європи, а у квітні Bechtel – з 12-ма. Йдеться про можливе будівництво шести станцій AP1000 для польської програми АЕС, зазначає WNN.
Звісно, світ опікується не лише традиційними PWRами. 7 червня Комісія з ядерної безпеки Канади (CNSC) та Комісія ядерного регулювання США (NRC) завершили спільний технічний огляд інтегрального реактора на розплавлених солях (IMSR) компанії «Terrestrial Energy».  Інтегральний реактор на розплавлених солях IMSR – це реактор IV покоління, який використовує розплавлену сіль як охолоджувальну рідину, яка у порівнянні з водою є кращим холодоагентом. Як обіцяють розробники, це дозволить реактору працювати за умов нижчого тиску та високої температури, внаслідок чого відбудеться зниження витрат та збільшення ефективності виробництва електроенергії порівняно з легководними реакторами. Загалом процес перевірки проєкту інтегрального реактора на розплавлених солях (IMSR) розпочався у 2016 році. Другий етап тривав з 2018 по 2022 рік. Нагадаємо, що у світі декілька компаній розробляють реактори на розплавленої солі як енергетичні системи майбутнього, в тому числі TerraPower за підтримки Білла Гейтса.
І наостанок новина з Південної Кореї. Як повідомила Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), як і планувалося, 9 червня вперше було підключено до електромережі енергоблок № 1 АЕС Шін Ханул (Shin Hanul). Як повідомлялося, 22 травня він вийшов на МКР.  у Shin Hanul 1 — це реактор APR1400 з високим ступенем локалізації. Промислова експлуатація блоку запланована на початок червня, а комерційна діяльність – на другу половину поточного року. APR-1400 – реактор, розроблений Korea Electric Power Corporation (KEPCO), проєкт якого затверджений Європейськими вимогами з комунальних послуг у жовтні 2017 року та сертифіковано Комісією ядерного регулювання США (NRC) у 2018 році.
Дякуємо за увагу, і до наступного тижня. Цікаві і важливі новини можна надсилати нам на пошту, або у соцмережі Facebook та Telegram.

Огляд підготувала Олена Василькова 

Компанії