Westinghouse підписав меморандуми про взаєморозуміння з 10 польськими компаніями

25.01.2022
Westinghouse Electric Company та 10 польських компаній підписали меморандуми про взаєморозуміння (MoUs), які передбачають співпрацю з потенційного розгортання 6 атомних енергоблоків AP1000 у Польщі, а також за іншими потенційними проєктами у країнах Центральної та Східної Європи.
Як повідомляється у прес-релізі Westinghouse Electric Company, меморандуми про взаєморозуміння були підписані у Гданську та в офісі Westinghouse у Варшаві.
Меморандуми підписано з трьома польськими інженерно-будівельними фірмами Rafako, KB Pomorze та Polimex Mostostal. Також укладено меморандум з металургійними компаніями ZKS Ferrum, Mostostal Kraków, OMIS та Zarmen Group. Крім того Westinghouse підписав меморандуми суднобудівельною компанією GP Baltic, виробником електрогенераторів Fogo і виробником кранів Protea Group.
«Westinghouse має хороші можливості, щоб допомогти Польщі досягти її енергетичних цілей через внутрішні інвестиції в ядерні технології. У нашому глобальному центрі загальних послуг у Кракові майже 200 співробітників працюють для надання Польщі найкращих технологій та підтримки її цілей у протидії кліматичним змінам та забезпеченні енергетичних потреб своєї економіки», – сказав президент Westinghouse Poland Мірослав Ковалік.
Нагадаємо, що у липні 2021 року компанія Westinghouse Electric оголосила про початок дослідних робіт та попереднього проєктування (FEED) в рамках гранту Агентства США з торгівлі та розвитку (USTDA) для «просування» програми ядерної енергетики в Польщі. FEED є одним з ключових елементів в реалізації Міжурядової угоди (МПС) між Польщею і США про співпрацю в розробці цивільної ядерної програми. Підготовка FEED буде в основному профінансована урядом США.
Westinghouse виконує дослідні роботи та попереднє проєктування разом з компанією Bechtel Power Corp.(США). Результати цих робіт будуть розглянуті польським урядом до кінця 2022 року та враховані при виборі партнера для будівництва першої польської АЕС.
Дипломатичні ноти, якими Польща та США обмінялися у 2020 році щодо співпраці у розвитку цивільної ядерно-енергетичної програми Польщі, офіційно набули чинності в березні 2021 року. Це означає, що у США є 18 місяців з цієї дати, щоб підготувати як технологію, так і фінансову пропозицію для будівництва АЕС у Польщі.
Зазначимо також, що віце-президент Westinghouse з нових проєктів Джоел Ікер (Joel Eacker) у своєму недавньому інтерв'ю польському виданню BiznesAlert заявив про можливу участь польських інженерів у будівництві енергоблоків AP1000 в Україні. При цьому він уточнив, що спочатку планується будівництво шести енергоблоків AP1000 у Польщі, а потім п'яти AP1000 в Україні.
«Польські інженери можуть бути задіяні у проєктах у Чехії, Словенії та Україні. Ми хочемо створити ланцюжок поставок у Центральній та Східній Європі. Ми маємо глобальний сервісний центр у Кракові зі 160 робочими місцями, а в майбутньому їх стане ще більше. У Westinghouse працює близько 2000 людей на будівельному майданчику ядерних проєктів. Потім вони можуть бути переведені з Польщі до інших проєктів, тому це відмінна кар'єрна перспектива в галузі. Спочатку планується побудувати шість реакторів у Польщі, потім п'ять в Україні. Їхні графіки починаються на початку 1930-х років і продовжуються до початку 1940-х років. Словенський реактор має бути запущений в експлуатацію майже одночасно з першим польським реактором. Чеський реактор буде трохи згодом. Це дуже добре з багатьох причин, тому що ми можемо планувати постачання. У нас буде один постачальник або виробник, який спеціалізується на наданні конкретних модулів», - заявив Джоел Ікер в інтерв'ю, опублікованому 22 січня.
Раніше Westinghouse Electric Company підписала меморандуми про взаєморозуміння (МОВ) із сімома чеськими компаніями. Як повідомляється в прес-релізі Westinghouse, меморандуми про взаєморозуміння, підписані в Міністерстві промисловості та торгівлі Чехії, охоплюють співпрацю щодо можливого будівництва за технологією AP1000 атомного енергоблока на чеській АЕС Дуковани, а також інші потенційні проекти AP1000 у Центральній Європі
Як повідомляв НАЕК «Енергоатом», у листопаді 2021 року компанія Westinghouse, презентувала українськомовну сторінку на своєму офіційному вебсайті. 

Довідка. Польща планує ввести в експлуатацію перший атомний енергоблок потужністю 1-1,6 ГВт у 2033 році, а ще п'ять енергоблоків потужністю 6-9 ГВт мають бути введені в експлуатацію до 2040 року. Приморські міста Любятово і Копаліно в польському муніципалітеті Хочево були названі найкращим місцем для першої в країні АЕС. 

Нове будівництво