На нових енергоблоках ХАЕС буде впроваджена система довготривалого охолодження контайменту Westinghouse

27.02.2025
Енергоатом і Westinghouse домовилися про спільну роботу з посилення безпеки майбутніх енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС та адаптації палива для цих блоків. Про це повідомив прес-центр АТ «НАЕК «Енергоатом».
За повідомленням, в рамках робочої зустрічі в.о. голови правління НАЕК «Енергоатом» із керуючим директором Westinghouse Electric Company Азізом Дагом та президентом підрозділу з питань довгострокової експлуатації Лукою Оріані йшлося про «ключові аспекти підвищення безпеки енергоблоків Хмельницької АЕС № 3 і № 4, які будуть добудовані з використанням обладнання болгарської АЕС Белене».
Енергоатом інформує, що Westinghouse наразі проводить GAP-аналіз проєкту Х3, Х4 для впровадження сучасних систем безпеки, зокрема довготривалого відведення тепла від герметичного огородження реакторного відділення (LCCS). Аналогічні системи, за повідомленням «Енергоатома» вже застосовані на Рівненській АЕС.
Нагадаємо, у 2023 році було укладено договір із Westinghouse Electric Sweden AB про поставку систем LCCS для енергоблоків №1 та №2 РАЕС з реакторами ВВЕР-440. Впровадження таких систем вирішує питання відразу двох заходів КзПБ: «Впровадження системи довготривалого відведення тепла від СГО» та «Розроблення і впровадження заходів щодо зниження концентрації водню в гермооболонці для запроєктних аварій».
Читайте по темі:
Система довготривалого охолодження контайменту (Long-term Containment Cooling System – LCCS) має на меті підтримку в управлінні важкими аваріями на реакторах АЕС типу ВВЕР-440 з реалізованою стратегією внутрішньокорпусного утримання розплаву.
Одним із основних компонентів LCCS є новий насос із водяною турбіною, здатний працювати безупинно протягом тривалого періоду часу – шести місяців.
LCCS забезпечує стабільне відведення тепла і як наслідок зниження тиску, що дозволяє ефективно зберігати цілісність контайменту у разі важкої аварії. Для видалення залишкового тепла із захисної оболонки LCCS має два контури. Один контур усередині контайменту перекачує забруднену гарячу воду через теплообмінник за допомогою насоса з водяною турбіною. Охолоджена вода розпорошується всередині контайменту, знижуючи температуру та тиск. Другий контур використовується як робоча рідина, що приводить в рух турбіну насоса, й охолоджуючу воду теплообмінника. Подача води другого контуру забезпечується зовнішнім насосом, який приводиться в дію, наприклад, від зовнішнього мобільного дизельгенератора. Джерелом води другого контуру можуть бути водойми або спеціальні закриті сховища води із зовнішнім охолодженням.
Одним із основних компонентів LCCS є новий насос із водяною турбіною, здатний працювати безупинно протягом тривалого періоду часу - шести місяців. Насос був розроблений та випробуваний для роботи у важких аварійних умовах разом із виробником насоса KSB.
Енергоатом також повідомив, що на зустрічі домовилися продовжити роботу з адаптації палива Westinghouse для енергоблоків Х3, Х4, включаючи опцію 18-місячного циклу перевантаження.
Як повідомлялося, у 2024 році чеські енергоблоки АЕС Темелін перейшли на 14-місячний цикл, наступний етап – 16 місяців безперервної роботи. «Ми офіційно перейшли на режим довшого паливного циклу. Хоча навіть нинішні чотирнадцять місяців роботи – це ще не мета. Це буде шістнадцять місяців роботи з наступною приблизно двомісячною зупинкою», - повідомив Ян Крумль, директор АЕС Темелін.

    

Нове будівництво