Як і Британія США збираються переглянути регуляторні норми для ядерного будівництва. У чому різниця

26.02.2025
Новий міністр енергетики Кріс Райт вважає регуляторні норми найбільшою перешкодою у будівництві нових реакторних блоків у США регуляторні норми. «Я вважаю, що існує нереалістична і бюрократична система, створена десятиліття тому, яка була просто неефективною», - сказав Райт в інтерв'ю Fox News.
 Райт зазначив, що ядерна енергетика буде швидко розвиватися в найближчі роки, тому що «технології є, бізнес є, капітал є, і державна підтримка також є». За його словами, США потребують більше енергії і повинні «безумовно» будувати більше атомних електростанцій.
«Ми хочемо мати безпечне, ретельне регулювання атомних станцій, і у нас є можливість це зробити», - сказав він, додавши, що досі не вдалося побудувати нічого нового, і нова адміністрація повинна це змінити.
Як інформує NucNet, раніше Райт підписав свій перший наказ, спрямований на «започаткування золотої ери американського енергетичного домінування». Він сказав, що «довгоочікуваний американський ядерний ренесанс» має розпочатися за адміністрації президента Трампа, і пообіцяв, що Міністерство енергетики працюватиме над тим, щоб забезпечити швидке розгортання та експорт ядерних технологій наступного покоління.
NucNet зауважує, що коментарі Кріса Райта з'явилися на тлі обговорення питання про майбутнє Комісії ядерного регулювання США (NRC) в контексті запропонованих адміністрацією Трампа зусиль з реформування державних установ США.
Як відомо, Трамп створив Департамент урядової ефективності (DOGE), який має на меті впорядкувати федеральну діяльність, вимагаючи всебічного перегляду існуючих нормативно-правових актів.
NRC, яка історично діяла як незалежний орган, відповідальний за ядерну безпеку, тепер буде піддаватися більшому нагляду з боку Білого дому.
Це викликало занепокоєння серед критиків щодо її автономії і здатності здійснювати незалежний нагляд за ядерними об'єктами.
Опоненти попереджають, що посилення політичного впливу може призвести до послаблення життєво важливих операційних і дозвільних гарантій, встановлених десятиліттями.
Прихильники стверджують, що зусилля DOGE можуть призвести до створення більш згуртованого регуляторного середовища, зменшення надмірності та бюрократичної інерції.
Нагадаємо, у грудні 2024 року Американська компанія Last Energy разом зі штатами Юта і Техас подали до федерального суду штату Техас позов проти американського ядерного регулятора NRC. Вони вважають, що Закон про атомну енергію (1954 року) дозволяє ядерному регулятору  вимагати ліцензії лише для реакторів, які можуть становити значну загрозу національній безпеці (в контексті так званої «спільної оборони та безпеки») або здоров'ю та безпеці населення («громадському здоров'ю та безпеці»). Натомість, на думку позивачів, NRC помилково вважає, що кожен реактор підлягає повній процедурі ліцензування. Позивачі заявили, що малі реактори, які використовують обмежену кількість ядерного матеріалу і становлять менший ризик для безпеки, не повинні регулюватися в тих же рамках, що і великі атомні станції.
Нове федеральне законодавство, таке як Закон про розвиток ядерної енергетики (ADVANCE Act), отримало двопартійне схвалення у 2024 році й має на меті внести радикальні зміни в процес затвердження нових ядерних технологій. На відміну від позову Last Energy, нова політика не намагається усунути ядерного регулятора від процесу ліцензування – вона намагається впорядкувати робочий процес комісії і зробити процес розгляду більш ефективним.
Аналогічну цим новаціям США заяву зробив у лютому уряд Британії. Він планує збільшити кількість нових АЕС завдяки скороченню бюрократичних процедур. У заяві департамента енергетичної безпеки і Net Zero та прем’єр-міністра Великої Британії Кейра Стармера йдеться про ухвалені нещодавно зміни до законів про планування, скасування правила «трьох ударів» для судового розгляду інфраструктурних проєктів та застосування здорового глузду до екологічних правил, наголошує британський уряд.
Британія змінює правила планування, щоб полегшити будівництво атомних електростанцій по всій країні, наступним чином:
  • Включення міні-атомних електростанцій до правил планування – щоб компанії могли почати будувати їх там, де вони потрібні.
  • Відмова від переліку з 8 майданчиків – ядерні об'єкти можуть бути побудовані в будь-якій точці Англії та Уельсу.
  • Скасування терміну дії правил ядерного планування – проєкти не будуть обмежені в часі, а галузь зможе планувати на довгострокову перспективу.
  • Створення робочої групи з ядерного регулювання, яка буде ініціювати вдосконалення правил, щоб допомогти більшій кількості компаній будувати. Вона буде підзвітна безпосередньо прем'єр-міністру.
 

Якщо британські експерти відкидають можливість позбавлення їхнього ядерного регулятора незалежності, у США відбуваються протилежні речі.   

Нове будівництво