Британський уряд руйнує правила, щоб зрушити з місця атомне будівництво – заява уряду

06.02.2025
Фото: створено ШІ, Canva
Уряд Британії планує збільшити кількість нових АЕС завдяки скороченню бюрократичних процедур. Про це йдеться у заяві департамента енергетичної безпеки і Net Zero та прем’єр-міністра Великої Британії Кейра Стармера.
Реформи правил планування розчистять шлях для менших і простіших у будівництві ядерних реакторів - малих модульних реакторів, переконаний британський уряд.
У заяві йдеться про ухвалені нещодавно зміни до законів про планування, скасування правила «трьох ударів» для судового розгляду інфраструктурних проєктів та застосування здорового глузду до екологічних правил, наголошує британський уряд.
Зазначається, що Велика Британія була першою країною у світі, яка розробила ядерний реактор, але востаннє атомна електростанція була побудована в 1995 році. Відтоді не було побудовано жодної, що призвело до відставання країни у глобальній гонці за використання більш чистої та доступної енергії.
«Галузь, яка була започаткована у Британії, була задушена регуляторними нормами, що призвело до інвестиційного колапсу, в результаті чого на стадії будівництва залишилася лише одна атомна електростанція - Хінклі Пойнт С. І це після багатьох років затримок, спричинених непотрібними правилами - тобто, щоб отримати дозвіл на будівництво, компанії повинні були підготувати 30 000-сторінкову екологічну оцінку, щоб отримати дозвіл на будівництво. Тим часом Китай будує 29 реакторів, а ЄС має 12 на стадії планування, що дає цим країнам величезну перевагу в глобальній гонці за використання нових технологій, створення робочих місць і постачання більш чистої, дешевої, незалежної енергії», - йдеться у заяві.
Відтак Британія змінює правила планування, щоб полегшити будівництво атомних електростанцій по всій країні, наступним чином:
  • Включення міні-атомних електростанцій до правил планування – щоб компанії могли почати будувати їх там, де вони потрібні.
  • Відмова від переліку з 8 майданчиків – ядерні об'єкти можуть бути побудовані в будь-якій точці Англії та Уельсу.
  • Скасування терміну дії правил ядерного планування – проєкти не будуть обмежені в часі, а галузь зможе планувати на довгострокову перспективу.
  • Створення робочої групи з ядерного регулювання, яка буде ініціювати вдосконалення правил, щоб допомогти більшій кількості компаній будувати. Вона буде підзвітна безпосередньо прем'єр-міністру.
Прем'єр-міністр Кейр Стармер наголосив: «Ця країна не будувала атомних електростанцій десятиліттями. Нас підвели і залишили позаду. Наша енергетична безпека занадто довго була заручником путіна, а британські ціни на енергоносії зростали за його примхами. Я покладу цьому край – зміню правила, щоб підтримати будівничих цієї країни, і скажу «ні» блокувальникам, які занадто довго душили наші шанси на дешевшу енергію, зростання і робочі місця. Мій уряд був обраний, щоб забезпечити зміни. Я прийму радикальні рішення, необхідні для того, щоб вирвати Британію з дрімоти статус-кво, щоб прискорити наш план змін».
Наразі розвиток ядерної енергетики обмежений вісьмома майданчиками – в рамках архаїчних правил планування, які не переглядалися з 2011 року. Оновлена система планування, про яку було оголошено вчора, допоможе впорядкувати процес заохочення інвестицій та дасть змогу девелоперам визначити найкращі майданчики для своїх проектів, що сприятиме розвитку в більш широкому спектрі місць розташування АЕС. 
Девелоперів заохочуватимуть пропонувати майданчики якнайшвидше на етапі попередньої заявки в процесі планування, що прискорить загальні терміни. 
Вона вперше включатиме нові ядерні технології, такі як малі і вдосконалені модульні реактори, забезпечуючи гнучкість для їх спільного розміщення з енергоємними промисловими об'єктами, такими як центри обробки даних штучного інтелекту.
Британський уряд обіцяє, що і надалі будуть існувати жорсткі критерії для розміщення ядерних реакторів, включаючи обмеження поблизу густонаселених районів і військової діяльності, а також залучення громадськості та високі екологічні стандарти.
Міністр енергетики Ед Мілібенд зазначив: «Будувати, будувати, будувати – ось у чому полягає місія чистої енергетики Британії. Британський народ надто довго залишався вразливим до глобальних енергетичних ринків - і єдиний вихід - будувати наш шлях до нової ери чистої електроенергії.  Ядерна енергетика створює тисячі кваліфікованих робочих місць. Це те, що забезпечить цей уряд».
Нагадаємо, у вересні 2024 року Британія обрала чотири з шести компаній для розгортання малих модульних реакторів: GE-Hitachi Nuclear Energy International, Holtec Britain, Rolls Royce SMR і Westinghouse Electric Company UK. Таке рішення прийняв Great British Nuclear (GBN) – орган, створений для управління реалізацією нових проєктів у сфері ядерної енергетики у Великій Британії в ході початкового етапу тендеру з відбору технологій для розгортання малих модульних реакторів.

Раніше британський підрозділ американської компанії Holtec International оголосив конкурс на пошук майданчика для будівництва заводу з виробництва малих модульних реакторів вартістю 600 млн фунтів стерлінгів (702 млн євро, 767 млн доларів) у Великій Британії. 

Нове будівництво