В.о. голови Держатомрегулювання проінформував світ про необхідність «холодного зупину» для енергоблока №5 ЗАЕС. Його підтримав очільник «Енергоатома»

16.06.2023
Фото: ДІЯРУ
Надважливим завданням назвав переведення усіх енергоблоків Запорізької АЕС у стан «холодного зупину» очільник Держатомрегулювання Олег Коріков на вчорашній онлайн-зустрічі з міжнародними регуляторами. Адже внаслідок підриву російськими окупантами дамби Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища виникли нові загрози для ядерної та радіаційної безпеки на промисловому майданчику Запорізької АЕС.
У зустрічі взяли участь представники Єврокомісії, ENSREG, WENRA, Комісії з ядерного регулювання США (US NRC), Офісу ядерного регулювання Великої Британії (ONR), Органу з радіаційної та ядерної безпеки Республіки Фінляндія (STUK) та Комісії з ядерної безпеки Канади (CNSC).
Олег Коріков повідомив іноземних колег, що російські окупанти перешкоджають легітимному оператору – НАЕК «Енергоатом» – перевести енергоблок №5 ЗАЕС у стан «холодний зупин», як це передбачено розпорядженням Держатомрегулювання від 8 червня 2023 року.
«У нинішніх умовах виконання цього розпорядження українського ядерного регулятора має важливе значення для забезпечення ядерної безпеки ЗАЕС. Саме у стані «холодного зупину» мінімізуються витрати води, які зараз обмежені наявними резервами ставка-охолоджувача», - заявив в.о. Голови Держатомрегулювання.
Він додав, що присутність постійної моніторингової місії МАГАТЕ на ЗАЕС має важливе значення для отримання міжнародною спільнотою достовірної інформації про стан ядерної безпеки, безпеки та гарантій на Запорізькій АЕС. Втім, присутність місії МАГАТЕ не завадила російським окупантам неодноразово вдаватися до відвертого ядерного терору, - зазначає ДІЯРУ.
Олег Коріков закликав міжнародних партнерів підтримати українську позицію на Генеральній конференції МАГАТЕ, яка має відбутися у вересні 2023 року та ініціювати звіт Гендиректора МАГАТЕ про стан виконання російською федерацією резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ GOV/2022/17, GOV/2022/58, GOV/2022/71, які закликають рф до негайного виведення військового та іншого персоналу із ЗАЕС та повернення станції під контроль українського Уряду. А також – розглянути питання позбавлення рф прав та привілеїв у МАГАТЕ.
Водночас вчора президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін повідомив, що український персонал окупованої РФ Запорізької АЕС не може самостійно здійснити переведення блоку №5 у "холодний" зупин, але є певна інформація, що так зване керівництво станції від "Росатома" дасть змогу це зробити.
"Працівники ЗАЕС можуть теоретично ініціювати переведення блоку №5 у "холодний" зупин, але фізично не можуть цього зробити, тому що ситуацію контролюють рашисти. Так зване керівництво станції поки що не виконує розпорядження ДІЯРУ, але, за нашою інформацією, готується перевести цей блок. Сам "холодний" зупин - це найбезпечніший стан експлуатації енергоблока за будь-яких умов", - цитує Петра Котіна "Інтерфакс-Україна".
Він назвав рішення Держатомрегулювання від 8 червня цього року про переведення в "холодний" зупин останнього з шести енергоблоків ЗАЕС, який перебуває в "гарячому" зупині, логічним після зниження рівня Каховського водосховища внаслідок підриву Каховської ГЕС та втрати можливості підживлювати ставок-охолоджувач ЗАЕС. За його словами, також є сподівання, що місія МАГАТЕ і безпосередньо глава агентства Рафаель Гроссі зможуть переконати окупантів забезпечити переведення блоку в "холодний" зупин.
Щодо питання виробництва пари для технологічних процесів, яку припинить виробляти блок №5 після переведення в "холодний" зупин, президент "Енергоатома" зауважив: "Деякі процеси з оброблення радіоактивних відходів беруть цю пару, але там абсолютна мінімальна кількість цієї речовини, тому можна це зупинити і не говорити про пару взагалі".
При цьому Котін пояснив, що відновити раніше виведену з експлуатації пуско-резервну котельню, з якої можна було б брати пару за умови зупинення всіх блоків, - "це багато місяців роботи".
"На ЗАЕС ця котельня була давно виведена з експлуатації, тому що ніхто взагалі не міг припустити, що всі шість енергоблоків самої АЕС, а також чотири енергоблоки ТЕС, що розташована поруч, можуть бути зупинені", - описав ситуацію голова НАЕК.
Міністр енергетики Герман Галущенко зі свого боку зазначив, що ситуація з підривом Каховської ГЕС і зниженням рівня Каховського водосховища була б критичною для ЗАЕС, якби станція працювала.
"Гроссі знає про цю проблему з непереведенням у "холодний" зупин. Я сподіваюся, він там буде і зможе у відповідний спосіб вплинути. Але наразі це не критично. Нині у мене важливіше питання: як ми будемо її запускати після деокупації. Треба буде шукати рішення, як забезпечити охолодження. Це черговий непростий виклик", - наголосив міністр.
Читайте по темі:

Окупанти не дають вивести енергоблок №5 ЗАЕС у холодний зупин. Що має зробити Україна 

АЕС