Держатомрегулювання дало дозвіл перевести енергоблок №5 ЗАЕС у «холодний зупин»

09.06.2023
Держатомрегулювання видало розпорядження про обмеження експлуатації енергоблоку № 5 Запорізької АЕС, як об’єкту державного нагляду, станом реакторної установки «холодний зупин».
Про це ДІЯРУ повідомила сьогодні, зазначивши, що розпорядження видано експлуатуючій організації у зв’язку із неможливістю усунення виявлених порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки, а саме: пункту 4. глави 1. розділу 4 Вимог до систем аварійного охолодження ядерного палива та відведення тепла до кінцевого поглинача, затверджених наказом Держатомрегулювання від 24.12.2015 № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 січня 2016 р. за № 77/28207.
При ухваленні розпорядження враховано:
  • інформацію ПрАТ «Укргідроенерго» від 06 червня 2023 року про спрацювання Каховського водосховища за декілька діб внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС;
  • продовження періодичного обстрілу окупантами промислового майданчику ВП «Запорізька АЕС» та прилеглих територій, внаслідок яких зазнають пошкоджень повітряні лінії зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України;
  • припинення з 17 травня 2023 року передачі даних Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО) ЗАЕС, що виконує функцію раннього оповіщення;
  • деградацію системи аварійного реагування на майданчику ЗАЕС та за його межами в умовах тимчасової окупації рф ЗАЕС, частини Запорізької та Херсонської областей.

«В умовах втрати основного проєктного джерела підживлення бризкальних басейнів, необхідно негайно приступити до переводу енергоблоку №5 ЗАЕС у стан «холодний зупин», поки ще підтримується проєктний режим роботи необхідних систем охолодження», - йдеться в розпорядженні.
Як повідомляє ядерний регулятор, обмеження експлуатації енергоблоку №5 Запорізької АЕС діятиме до усунення виявлених порушень.
На його думку, присутність постійно діючої міжнародної місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС сприятиме забезпеченню виконання вимог безпеки та контролю за дотриманням основних принципів безпеки, проголошених Генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Ґроссі.

Нагадаємо, що всі інші енергоблоки ЗАЕС виведені в «холодний зупин», відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року. 

АЕС