Експертка з атомної енергетики пояснила Forbes що означає звіт МАГАТЕ про Запорізьку АЕС

08.09.2022
Републікуємо бліц-інтервʼю видання Forbes із колишньою членкинею колегії Державної інспекції ядерного регулювання Ольгою Кошарною про враження від звіту МАГАТЕ. Експертка також відповідає на запитання, чому "холодний останов" для ЗАЕС сьогодні оптимальний.
Які ваші враження від звіту МАГАТЕ?
Я не очікувала такого звіту, думала, він буде більш компромісним. Ми отримали обʼєктивний та детальний звіт. Ми отримали максимум від цієї місії.
Головне:
·         МАГАТЕ встановило постійне представництво на станції з двох експертів із ротацією. 
·         МАГАТЕ зафіксувало знаходження на станції російських військових, військової техніки, співробітників «Росатому», які можуть втручатися в роботу АЕС.
·         МАГАТЕ зафіксувало зменшення кількості оперативного персоналу станції та збільшення їхнього навантаження, що підвищує ризики аварійної ситуації.
·         МАГАТЕ закликало створити демілітаризовану зону безпеки на ЗАЕС.
·         Звіт був представлений на Раді Безпеки ООН. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі наголосив, що у людства вперше в історії є можливість запобігти ядерній катастрофі.
Як цей звіт може допомогти звільнити станцію від росіян?
Цей документ – основа для майбутньої демілітаризації ЗАЕС. Реакція на звіт в ООН була одноголосною – всі країни наголосили, що ситуація критична, необхідно негайно вивести росіян зі станції. Ніхто не вірить брехні росії.
Наші дипломати мають зробити все, щоб ООН ввело на станцію миротворчі сили, а право вето росії було обмежено.
Місію потрібно було проводити ще раніше, але наш міністр енергетики Герман Галущенко та голова "Енергоатома" Петро Котін були чомусь проти.  
Галущенко не довіряв МАГАТЕ, боявся впливу Росії.
Це повна маячня. Коли місію запрошують, склад експертів узгоджує приймаюча сторона, яка має право не допустити того чи іншого експерта. Чому Галущенко був проти місії, взагалі не зрозуміло.
Перед приїздом місії Україна поставила умову, що в її складі не буде жодного росіянина чи повʼязаного з Росією. Більше того, українська розвідка перевірила кожного експерта в складі місії, як мені відомо.
Наскільки небезпечно те, що співробітники станції втікають (InfoAtom не згоден із цим визначенням: евакуйовуються) з Енергодару?
МАГАТЕ вказує, що 40% посад у зоні фізичного захисту станції не укомплектовані, пожежна бригада станції складається лише з 80 осіб замість звичайних 150. Відділ радіаційної безпеки укомплектовано на 90%. Персонал для реагування на надзвичайні ситуації за штатом на три зміни мав нараховувати 1230 осіб, зараз – тільки 907 співробітників.
Це величезна проблема. Ми можемо зіткнутися з тим, що у разі аварійної ситуації на робочому місці просто може не бути потрібних фахівців.
Співробітники втомлені, працюють у постійному стресі. Це значно збільшує ймовірність помилок персоналу.
Ще одна проблема – росіяни захопили аварійний центр і не пускають туди співробітників. Це бункер, який має необхідне обладнання для керування станцією у разі аварії.
Яка зараз ситуація на ЗАЕС? Почастішали аварійні відключення. Наскільки це небезпечно?
На ЗАЕС порушені всі ліцензійні умови. Порушено фізичний захист станції. Після аварійної зупинки блоки підключаються без розслідування, що також є порушенням. 
Держатомрегулювання давно повинно було перевести всі атомні енергоблоки станції в режим "холодного зупину".
Якщо станеться інцидент на станції, то всю відповідальність за наслідки буде нести Україна. ЗАЕС знаходиться в юридичному полі України.
За останні два тижні були три аварійні зупина пʼятого енергоблоку, а "Енергоатом" його знову вмикає. Ну як це можна пояснити?
Що вирішує "холодний зупин" енергоблоків станції?
Якщо станція втрачає зовнішнє енергопостачання, відбувається аварійне зупинення енергоблоку. Вмикаються дизель-генератори, які мають забезпечити охолодження ядерного палива.
Якщо з якоїсь причини дизель-генератори не увімкнуться, то до розплавлення активної зони та ядерної аварії – 3–6 годин. Такий сценарій відбувся в 2011 році на Фукусімській АЕС.
Якщо енергоблоки в стані «холодного зупину», за таких самих обставин до аварії – 27 годин.
Це величезна різниця. За 27 годин можна привезти дизельне пальне, полагодити лінії електропередач. Крім того, в режимі "холодного зупину" кількість радіоактивності в десятки разів менша.
Можливо, станцію не зупиняють через те, що розраховують на неї взимку?
Не факт, що нам буде потрібна ЗАЕС взимку. Девʼять енергоблоків наших атомних електростанцій на підконтрольній території забезпечать достатньо базового навантаження.
Головна наша проблема взимку – це балансування піків споживання. За це відповідають теплові електростанції, які працюють на вугіллі. Ми втратили Вуглегірську, Запорізьку, Словʼянську та Луганську ТЕС. Низка теплоелектроцентралей біля лінії фронту, які, крім тепла, виробляли ще електроенергію. В цьому році до того ж сильна посуха, "Укргідроенерго" через це значно зменшило виробництво електроенергії на ГЕС та ГАЕС. Чи зможуть вони брати участь в добовому маневруванні, важко сказати. Найімовірніше, не в тому обсязі, як було минулого року навіть в листопаді та грудні.
Уряд також не виключає, що взимку Україна буде імпортувати електроенергію. Тому єдине пояснення, чому не вимикають ЗАЕС, – це бажання заробляти на експорті електроенергії в ЄС.
Часті зупинки енергоблоків можуть бути повʼязані з тим, що росіяни вивчають, як станція працюватиме при перепідключенні її до російської енергосистеми?
Ні, росіяни відмовились від цієї ідеї. Як тільки вони відновили лінію "Джанкой–Каховська", то на наступний день впала опора ЛЕП.
Як тільки вони заявили про плани пустити електроенергію з Криму на ЗАЕС, щоб при її зупинці постачати електроенергію на внутрішні потреби станції, згоріла трансформаторна підстанція в Джанкої. Росіяни зрозуміли, що опори будуть падати, підстанції горіти, тому відмовились від цієї ідеї.
Яка причина обстрілів станції та ліній електропередач? Це шантаж.
Створюючи постійну загрозу аварії, росіяни намагаються вплинути на західні країни, щоб ті змусили Україну сісти за стіл перемовин. Це відбувається на тлі величезних проблем російської армії на фронті. РФ життєво важливо змусити Україну до перемовин, щоб зафіксувати статус окупованих на сьогодні ними територій та отримати перерву для накопичення резервів зброї та живої сили для нового наступу.

Інтерв'ю брав Дмитро Орел, Forbes.Ua

Читайте по темі

Оприлюднено Звіт МАГАТЕ стосовно війни в Україні з 28 квітня по 5 вересня. Агентство вважає необхідним негайно створити безпекову зону навколо ЗАЕС

Засідання РБ ООН, резонанс від звіту МАГАТЕ, путін визнав, що на ЗАЕС - "тигри". Що далі...

АЕС