Держатомрегулювання про загрози та ризики від зупинки усіх блоків Запорізької АЕС

18.08.2022
Держатомрегулювання доручила "Енергоатому" визначити найбільш безпечні стани роботи енергоблоків у існуючих умовах.  Адже зупинка усіх енергоблоків Запорізької атомної станції та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки і виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище.
Про це повідомляється на сайті Державної інспекції з ядерного регулювання.
Держатомрегулювання наголошує, що АЕС повинна мати постійне електроживлення для безперебійного забезпечення власних потреб – охолодження ядерного палива в активних зонах реакторних установок та охолодження відпрацьованого палива у басейнах витримки, підтримки систем контролю та управління. Ці потреби забезпечуються або за рахунок працюючих енергоблоків, або за рахунок зовнішнього енергоживлення.
"При зупинці усіх енергоблоків має бути забезпечене стійке зовнішнє енергопостачання. Наразі, внаслідок обстрілів російськими військами, пошкоджені три з чотирьох ліній, які з’єднують АЕС з енергосистемою України. У разі пошкодження четвертої лінії – станція втратить можливість отримувати електроенергію для власних потреб", - наголошується у заяві.
Щодо дизель-генераторів, які є на випадок такої аварійної ситуації на Запорізькій АЕС, то, за словами ДІЯРУ, для тривалого забезпечення власних потреб станції та для охолодження ядерного палива вони потребуватимуть достатньої кількості дизельного пального. "Російські військові, які присутні на АЕС, можуть перешкоджати поставкам дизеля, необхідного для роботи генераторів. Після втрати усіх джерел забезпечення електроенергією, розпочнеться процес плавлення ядерного палива, внаслідок чого може відбутися вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище", - зазначає Регулятор.
За його словами, оскільки на Запорізькій АЕС є сім ядерних об’єктів – шість енергоблоків та сухе сховище відпрацьованого ядерного палива, "розвиток аварійних подій на ЗАЕС не обмежуватиметься регіональними проблемами України, а може мати транскордонні наслідки".
ДІЯРУ повідомляє, що у залежності від погодних умов радіоактивну хмару може понести як на територію Європи, так і на росію та білорусь, що призведе до радіоактивного забруднення значних територій. "Також слід зазначити, що ЗАЕС знаходиться на березі Каховського водосховища, що є каскадом водосховищ річки Дніпро. Таким чином аварійні події на ЗАЕС можуть призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря", - зазначається у повідомленні.
Читайте також:

Міжнародна спільнота притягне росію до відповідальності – заява країн-членів МАГАТЕ 

АЕС