Світовий атом: Три чеських горішка для атомної Попелюшки

05.07.2022

 Головні зарубіжні новини в атомно-промисловому секторі минулого тижня знов припали на Чехію. І не лише тому, що саме Чеська Республіка найближче наблизилася до старту будівництва нового атомного енергоблока – на АЕС Дуковани-2. А ще Чехія спокійно, виконуючи всі процедури та находячи найоптимальніші з юридичної та цінової точки зору шляхи позбавляється залежності від росіян.

Минулого тижня Чеська державна енергетична компанія ČEZ підписала анонсовані 2 місяці тому угоди з американською Westinghouse Electric і французькою Framatome на поставку паливних збірок для двох мільйонників АЕС Темелін. За даними ČEZ, нові поставки палива почнуться в 2024 році, щоб повністю замінити ядерне паливо від російського постачальника «ТВЕЛ». Westinghouse повідомив, що термін поставок палива за новим контрактом становитиме 15 років. Нагадаємо, що ČEZ має запаси свіжого ядерного палива приблизно на два роки роботи АЕС Темелін та більше двох років роботи АЕС Дуковани з реакторами ВВЕР-440.
Друга новина стосується якраз нового будівництва.  Минулого тижня Європейська комісія оголосила, що розпочала розслідування чи відповідає механізм державної підтримки, запропонований для проекту нового будівництва АЕС Дуковани II у Чеській Республіці, правилам Європейського Союзу щодо державної допомоги. Як відомо, чеська державна енергетична компанія ČEZ хоче побудувати новий реактор з водою під тиском третього покоління потужністю до 1200 МВт на існуючому ядерному майданчику Дуковани на південному сході країни. У березні компанія запустила тендер з вибору постачальника новобудови. Будівництво нового блоку має розпочатися у 2029 році та завершитися до 2036 року.
У 2020 році чеська держава, якій належить 70% акцій ČEZ, схвалила плани надання безвідсоткової позики для фінансування АЕС, яке становитиме близько 7,5 мільярдів євро. Держава також затвердила модель купівлі електроенергії з нового блоку за фіксованою ціною, причому споживачі компенсують різницю, якщо ця ціна буде вищою за оптові ринкові ціни.
Європейська Комісія заявила, що на цьому етапі вона вважає проект АЕС Дуковани-2 необхідним, а запропонована схема підтримки сприяє його розвитку. Тим не менш, у ЄК залишаються сумніви щодо повної відповідності правилам ЄС про державну допомогу, щоб вплив на ринкову конкуренцію був зведений до мінімуму. За повідомленням ЄК, також є сумніви щодо того, чи немає інших компаній окрім ČEZ, які хочуть будувати АЕС, і чи справді державна компанія буде прагнути максимізувати свої прибутки з нового проєкту.
Тим часом чеська промисловість активно готується до цього будівництва. Саме їй була присвячена цьогорічна конференція з ядерної енергетики NE•RS 2022. Учасники конференції обговорювали тему «Будівництво нових ядерних потужностей у Чехії як випробування європейської спроможності декарбонізації виробництва електричної енергії». «Ми наближаємося до точки перелому нашого енергетичного майбутнього. Ми повинні вирішити, чи буде виробництво електроенергії ґрунтуватися на компетенції інженерів і технічних фахівців чи на мріях некваліфікованих активістів», – наголосили організатори Конференції. У конференції, де виступали генеральні директори Агентства з ядерної енергетики ОЕСР Вільяма Д. Магвуда, Nucleareurope (колишній FORATOM) Іва Дебазея та Всесвітньої ядерної асоціації Сами Більбао-і-Леон, взяли участь і представники України. Як йдеться на сайті чесько-української групи компаній ES Group, вони планують взяти участь у будівництві нових потужностей в Чехії в якості субпідрядника.
І нарешті третій чеський горішок для Попелюшки. Пам’ятаєте, ІнфоАтом писав, що у квітні «Росатом» закрив празький офіс? А вже 29 червня офіс у Празі відкрила французька EDF, яка планує теж позмагатися за 5-й блок АЕС Дуковани. Також минулого тижня EDF підписала п’ять угод про співпрацю з польськими компаніями в атомній енергетиці - з Uniserv, Telefonika Kable, Polimex Mostostal, Sefako та ZRE Katowice. Втім, партнер Westinghouse такі угоди підписав раніше та зі значно ширшим списком компаній. Найбільша інженерна і будівельна компанія в США Bechtel у травні уклала меморандум із 12 польськими компаніями.
Інші важливі новини, на які варто звернути увагу. Оператор фінської АЕС Олкілуото TVO повідомив, що на першому енергоблоці з реактором BWR виявлено ознаки пошкодженого палива. 2 аналогічних випадки спостерігалися на АЕС у 2019 році.
Французька Orano підписала великий контракт з Японським агентством з атомної енергії (JAEA) на суму 250 мільйонів євро на транспортування та переробку у Франції 731 відпрацьованої паливної збірки з реактора Fugen в Японії. Переробка відбуватиметься на заводі Orano la Hague, розташованому в департаменті Манш (Нормандія, Франція). Оскловані ВАВ будуть відправлені назад до Японії. АЕС Fugen має реактор із важководним сповільнювачем і киплячою легкою водою, працювала на MOX-паливі. З 2018 року знаходиться у стані виведення з експлуатації.
А в Китаї 28 червня був залитий перший бетон для 3-го енергоблоку атомної електростанції Sanmen, що ознаменувало початок будівництва другої черги, яка передбачає будівництво двох реакторів з водою під тиском CAP1000 (китайська модифікація американського AP1000).
А подією цього тижня безперечно стане розгляд Європейським парламентом включення атомної енергетики до Додаткового Делегованого Акту (CDA) положення про таксономію ЄС. Визнання АЕС зеленими – ініціатива Єврокомісії – додасть інвесторам аргументів за участь у будівництві нових атомних енергоблоків. І значно здешевить нові проєкти. Слід зауважити, що загалом європейські спостерігачі здивовані тим, що війна в Україні та захоплення російськими ядерними терористами АЕС, обстріли ядерних установок та регулярні запуски крилатих ракет над АЕС України не поставили хрест на питаннях розвитку атомної енергетики. Навпаки підтримка атомної енергетики як альтернативи залежності від російського газу в Європі значно зросла, а кількість антиядерного лоббі щодня зменшується. Особливо цей тренд на зменшення став помітним після того як Європа почала обрубати росії донації своїх неурядових організацій. Але чи закриті джерела фінансування і для європарламенту покаже якраз цей тиждень.
Дякуємо за увагу, і до наступного тижня. Цікаві і важливі новини можна надсилати нам на пошту, або у соцмережі Facebook та Telegram.
Огляд підготувала Олена Василькова

Нове будівництво