«Енергоатом» повідомив як відмовлятиметься від російського ядерного палива

21.04.2022

 «Ми чекатимемо два роки, коли Westinghouse забезпечить нам поставку палива на заміну  російським ТВЕЛам», - повідомив т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін в інтерв’ю тижневику «Енергобізнес».

Він додав, що наразі Westinghouse переглядає свій графік поставок, щоб забезпечити потреби України. «Той запас, що ми маємо, дозволяє нам почекати. Варто зазначити, що у нас не було запасу, але в 2014-му до нас приїжджала безпекова місія зі США, яка оцінювала ризики, що могли виникнути у постачанні палива. На тлі тодішньої агресії росії та окупації територій Донецької та Луганської областей місія рекомендувала нам створити дворічний запас палива. Ми нарощували, нарощували – і зараз маємо запас», - додав Котін.
Крім того він повідомив, що «Енергоатом» вже почав програму з виробництва свіжого ядерного палива за технологією Westinghouse, в рамках якої планує виробляти лише компоненти оболонки ТВЗ та її фабрикацію: «Після закінчення війни добудуємо лінію на одному з наших підприємств – і матимемо альтернативне джерело: власне паливо за технологією Westinghouse. Частину складових ми будемо брати у них, а частину – виробляти самостійно. Швидше за все, ми будемо просто проводити у себе збірку ТВЕЛів, вироблятимемо каркас, решітки, кінцевики, і лише сам ТВЕЛ – буде імпортний».
Щодо забезпечення ядерним паливом реакторів ВВЕР-440 на РАЕС, то, за інформацією керівника «Енергоатома», воно можливо з наступного року. «Перша партія Westinghouse на один із блоків планувалася на 2025 рік, але станом на сьогодні нам потрібна поставка вже у 2023 році. Це основне питання, і ми зараз обговорюємо його з нашими партнерами. Вони вже прискорюються, щоб наступного року розпочати поставки палива. Фактично Westinghouse на два роки скорочує свій графік, щоб допомогти нам», - заявив Котін.
Як повідомлялося, контракт на постачання палива для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС був підписаний 30 вересня 2020 року. Контрактом передбачено впровадження в експлуатацію паливних збірок для ВВЕР-440 виробництва Westinghouse. Поставка пілотних ТВЗ (не більше 12 одиниць) запланована на 2024 рік для проведення етапу дослідної експлуатації. Загальний обсяг постачання за контрактом передбачає не менше 1056 паливних збірок.
Він також додав, що єдине крім палива «вузьке місце», за яким залишалася залежність «Енергоатома» від «Росатома» - це запчастини, зокрема для дизель-генераторів. «Щоб вирішити проблему із запчастинами до дизель-генераторів, ми плануємо розгорнути їхнє виробництво на одному з наших підприємств. Вже розпочали цю роботу. Таким чином, ми будемо цілком незалежними від технологій та обладнання з країни-агресора», - зазначив очільник оператора українських АЕС.
Нагадаємо, запчастини до РДЕС «Енергоатом» купує у компанії «ISG Supply OÜ» (Естонія) російського виробництва АТ «Машинобудівна корпорація «Дізель-Енерго». Раніше «Inkla Trading & Engineering GmbH» (Австрія) як дилер іншого російського виробника (КМЗ) у своїй скарзі до Антимонопольного комітету України повідомляла, що існують ще чотири затверджених «Енергоатомом» українські виробники таких запчастин: ТОВ «НВП «Навігатор Л», ЗАТ «Бориславський ЕЛМЗ», ЗАТ «Бориславський завод «Рема» і ДП «Завод імені В.О. Малишева».
Крім того, Петро Котін повідомив, що НАЕК «Енергоатом» надає через МЗС України пропозиції до пакетів санкцій проти рф за військову агресію та злочини в Україні, серед яких: «блокування світовою спільнотою будь-якої зовнішньо-економічної діяльності корпорації «Росатом» та її дочірніх компаній; арешт рахунків, виключення Росатома й російських представників із міжнародних організацій та профільних технічних асоціацій і форумів». «Наші пропозиції стосуються проєктів Росатома в Бангладеші, Індії, Китаї, Туреччині та ще низки проєктів, контракти за якими вони намагаються укласти», - зазначив він. 

Уран і паливо