АМКУ знов залишив лише одного учасника конкурсу на будівництво сховища ВАВ

01.02.2022
 InfoAtom відстежив як Антимонопольний комітет втретє зірвав конкурс на сховище високоактивних відходів та пригадав як уряд відмовився від залучення зовнішніх інвестицій. Щоправда у учасників є ще місяць на судове оскарження рішення колегії АМКУ. Проте навіть за сприятливих обставин у потрібні терміни будівництво не вкладається.
Згідно із оприлюдненими на сайті Prozorro рішеннями Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, єдиним учасником конкурсу з будівництва сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів (ВАВ), які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС, залишився лише консорціум «Адамант і Кінтегро».
Замовником будівництва сховища є Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводженням з радіоактивними відходами» (ЦППРВ). Конкурс проводиться втретє.
Так, рішенням колегії АМК від 28 січня 2022 року, за результатами розгляду скарги консорціуму «Адамант і Кінтегро» від 4 січня 2022 року № UA-2021-08-11-002848- c.a15, Колегія постановила зобов'язати ЦППРВ скасувати рішення про допущення до аукціону тендерної пропозиції JSC Svertas Group. Це був єдиний європейський учасник тендеру.
Скаргу JSC Svertas Group на «Інтератомінжиніринг» та консорціум «Адамант і Кінтегро» колегія АМКУ відхилила.
Водночас на тому ж засіданні колегія АМКУ за скаргою Консорціуму «Нестра» від 4 січня 2022 № UA2021-08-11-002848-c.c13 постановила зобов'язати ЦППРВ скасувати рішення про допущення до аукціону тендерної пропозиції консорціуму «Інтератомінжиніринг».
Того ж 28 січня колегія АМКУ за скаргою консорціуму «Укратоммонтаж» від 4 січня 2022 № UA-2021-08-11-002848- c.c12 постановила скасувати рішення про допущення тендерної пропозиції Консорціуму «Нестра».
Раніше – 26 листопада 2021 року, Антимонопольний комітет не задовольнив скаргу консорціуму «Укратоммонтаж» від 1 листопада 2021 № UA-2021-08-11-002848-c.a6 на «Адамант і Кінтегро».
Інші учасники, які подали пропозиції щодо участі у згаданому конкурсі, - консорціум «Укратоммонтаж»,   корпорація «Укртрансбуд» та консорціум «Атомспецбуд» були виключені з нього раніше.
Детальніше з учасниками конкурсу з будівництва сховища для проміжного зберігання високоактивних відходів (ВАВ), які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС, можна ознайомитись у публікації InfoAtom
Незважаючи на те, що залишився лише один учасник, коментуючи своє рішення (у повному обсязі має бути опубліковане у середу, 2 лютого) Антимонопольний комітет заявив: «Із врахуванням прийнятих Колегією рішень можна стверджувати про наявність у замовника можливості врешті-решт провести вказану соціально важливу закупівлю на конкурентних засадах та убезпечити країну від залежності від РФ».
Колегія Антимонопольного комітету нагадує, що раніше у цій процедурі закупівлі нею було розглянуто 14 скарг. При цьому це вже третя спроба ЦППРВ провести торги. Попередні дві процедури закупівлі були скасовані замовником у зв’язку з численними порушеннями та невідповідностями у пропозиціях учасників, - зазначають в Антимонопольному комітеті.
Нагадаємо, що перший тендер був оголошений 9 липня 2020 року із терміном реалізації проєкту – 24 грудня 2022 року (близько 30 місяців). Як зазначає експерт ДНТЦ ЯРБ Максим Пишний, «тендер, скоріше за все, був прописаний під одного учасника. Причому потенційні учасники з'ясували це досить просто – у тендерній документації, котру розробляв ЦППРВ, не були «зачищені» прізвища та посади одного з учасників торгів, які, як з'ясувалося, готували кошторисну документацію на торги. Крім того, потенційні учасники зафіксували, що у переліку необхідного для участі у конкурсі обладнання було унікальне обладнання, що є у власності саме цього ж учасника. Ці нюанси дозволили потенційним учасникам, яких загалом було 7, завалити тендерний комітет ЦППРВ та надалі АМКУ скаргами (понад 50 скарг), що у результаті не дозволило замовнику провести тендер через недостатню кількість кваліфікованих учасників».
Наступний конкурс, який було оголошено теж ЦППРВ з майже тими самими тендерними вимогами, теж скасували через скарги учасників – було подано більш 10 скарг.
В коментарі InfoAtom Максим Пишний нагадав, що  у червні американська компанія Holtec International запропонувала українському уряду адаптувати технологію модульного зберігання HI-STORM 190, котра використовується на об’єкті ЦСВЯП, для зберігання осклованних ВАВ. При цьому проєкт було запропоновано реалізувати за механізмом державно-приватного партнерства із залученням – звісно через Holtec – додаткових джерел фінансування на світових фінансових ринках.
Проте пропозицію вочевидь відхилили, бо торік 11 серпня ЦППРВ все ж-таки оголосив третій конкурс. Який триває вже півроку, і буде або скасований – бо «в живих» залишився лише один учасник, або пролонговано, якщо ті учасники, яких АМКУ «викинув» з тендеру, протягом місяця оскаржать його рішення у судовому порядку.
Наголосимо, що таке затягування конкурсних процедур призводить до невиконання контракту із РФ про повернення осклованих ВАВ до 2023 року, а відтак загрожує санкціями для держави, у тому числі може використовуватися для політичного (зокрема, зовнішньополітичного – через міжнародні інституції) тиску з боку РФ. Адже на старті конкурсів на будівництво сховища «виділялося» від 23 до 30 місяців. Тож те, що наразі із конкурсу прибрали єдиного європейського учасника та загалом знов затягнули проведення конкурсу, а до цього відмовилися від американської технології та залучення фінансування з боку США, може бути й не раптове співпадіння?

РАВ і ВЯП