Технології та обладнання Holtec для зберігання та транспортування ВЯП використовуються вже на 138 атомних енергоблоках світу

06.01.2022
Технології та обладнання компанії Holtec International (США) для сухого зберігання та транспортування відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) використовуються вже на 138 атомних енергоблоках по усьому світу. Про це, зокрема, повідомляється у прес-релізі компанії, присвяченому підсумкам 2021 року.
«Вищезазначена кількість включає перший транспортний контейнер для індійської АЕС Куданкулам, замовлений в рамках державних закупівель Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL) - національного оператора атомних електростанцій Індії», - уточнюють у компанії.
Holtec також повідомляє, що у 2021 році 207 контейнерів для зберігання та транспортування ВЯП MPC/HI-STORM та HI-STAR були введені в експлуатацію на 21 атомній електростанції у різних країнах. «Заводи компанії у 2021 році виготовили 9032 одиниці основного обладнання та систем, що є рекордною кількістю. У 2021 році Бюро з патентів і товарних знаків США (USPTO) надало Holtec 13 патентів для захисту інтелектуальної власності на винаходи, збільшивши кількість патентів компанії у США до понад 170», - зазначається в прес-релізі.
Значного прогресу компанії вдалось досягти за напрямом зняття з експлуатації атомних енергоблоків. У грудні минулого року Holtec встановив новий галузевий рекорд із найшвидшої передачі відпрацьованого ядерного палива з АЕС на пристанційне сховище. Компанії знадобилося всього 30 місяців після остаточного зупинення американської АЕС Pilgrim для вивантаження всього ВЯП з електростанції, яке тепер безпечно зберігається на новому пристанційному сховищі відпрацьованого палива (ISFSI), побудованому Holtec на АЕС Pilgrim.
Серед досягнень 2021 року Holtec відзначає підписання угоди з Hyundai Engineering & Construction (Південна Корея) про завершення типового проєктування атомних електростанцій з малим модульним реактором SMR-160 і постачання SMR-160 по всьому світу. У 2020 році Holtec отримала грант Міністерства енергетики США у розмірі 116 млн дол. для фінансування робіт за програмою розробки малого модульного реактора SMR-160.
Серед інноваційних технологій, які впроваджуються на заводах Holtec, у прес-релізі названо гібридну технологію лазерного зварювання. Holtec розробила роботизований процес лазерного дугового зварювання, який різко знижує кількість тепла, що підводиться до зони зварювання, завдяки чому значно зменшується деформація основного металу та покращуються металургійні/механічні властивості зварюваних конструкцій у порівнянні з традиційним дуговим зварюванням. 
Ще одним технологічним досягненням Holtec у 2021 році стало впровадження лазерного зварювання міді. «Досі вважалося, що мідь, як і деякі інші сплави, практично неможливо зварювати звичайними методами дугового зварювання. Зварювання міді як технічне досягнення – це не що інше, як сучасна алхімія. Планується, що ця технологія буде вперше використана для виготовлення транспортних контейнерів для нашого шведського клієнта», - повідомляла компанія.
Нагадаємо, що на заводі AMD (Advanced Manufacturing Division, місто Камден, США) компанії Holtec International, зокрема, виготовляються контейнери для довгострокового зберігання відпрацьованого ядерного палива HI-STОRМ, транспортні контейнери HI-STAR та багатоцільові контейнери БЦК-31 для ВЯП з реакторів ВВЕР-1000. Обладнання призначено для проєкту Централізованого сховища відпрацьованого палива (ЦСВЯП) з українських АЕС, будівництво якого виконано НАЕК «Енергоатом» за технологією Holtec International.
Контракт на будівництво ЦСВЯП між «Енергоатомом» і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний у 2005 році. Контракт передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС до ЦСВЯП. Згідно умов контракту, Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем відбуватиметься в Україні.

РАВ і ВЯП