ДНТЦ ЯРБ розповів про технічні рішення, пропоновані в рамках проєкту APIS

11.03.2025
Триває проєкт APIS (Прискорена програма впровадження безпечного постачання палива для ВВЕР), спрямований на проєктування, виробництво та кваліфікацію нового типу ядерного палива для європейських АЕС з реакторами типу ВВЕР-1000 та ВВЕР-440.
Проєкт фінансується Європейською комісією в рамках програми «Горизонт Євратом», а його мета – уніфікувати підхід до впровадження палива в країнах ЄС та Україні відповідно до найвищих стандартів ядерної безпеки аби безпечно та швидко позбавити європейські країни залежності від ядерного палива російського виробництва. Це включає роботу з подальшого розвитку та кваліфікації обчислювальних кодів і методологій їх застосування, щоб навіть у майбутньому ці реактори могли постійно забезпечуватися ядерним паливом, виробленим в ЄС. До міжнародного консорціуму, що реалізує цей проєкт, входять 12 організацій-партнерів з восьми європейських країн на чолі з Westinghouse Electric Sweden.
Минулого тижня Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки спільно з фахівцями НАЕК «Енергоатом» та Державною інспекцією ядерного регулювання України провели семінар з метою ознайомлення із поточними результатами проєкту APIS та застосуванням їх при впровадженні нових типів палива на АЕС. Як нагадує ДНТЦ ЯРБ, котрий бере участь у 7-ми з 11-ти робочих пакетів проєкту APIS та координує роботи в 7-му пакеті, проєкт розпочався у січні 2023 року і триватиме до кінця 2025 року. У рамках проєкту за два роки наразі виконаний значний обсяг робіт за усіма робочими пакетами.
За інформацією ДНТЦ ЯРБ, учасники семінару обговорили представлені результати аналізу впливу впровадження запропонованої конструкції палива виробництва Westinghouse на радіаційне навантаження корпусу реактора ВВЕР-440 для енергоблоків Рівненської АЕС.
Із представлених концепцій зменшення радіаційного навантаження на корпус реактора та внутрішньокорпусні пристрої реакторів ВВЕР-440 найбільшу зацікавленість викликала пропозиція екранування елементів реактора ВВЕР-440 за допомогою використання паливних касет із частковою заміною на ½ касети твелів металічними стрижнями.

Іншою актуальною задачею РП7 є аналіз варіантів рішення реалізації програми зразків-свідків при впровадженні ТВЗ конструкції Westinghouse з аксіальним профілюванням збагачення для ВВЕР-1000. Деякі з варіантів були обговорені на семінарі. Фахівці ДНТЦ ЯРБ повідомили учасників зустрічі про статус робіт та результати розробки розрахункових моделей для виконання розрахункового аналізу запропонованих стратегій. 

Уран і паливо