МАГАТЕ заспокоює, а стан ЯРБ на ЗАЕС продовжує деградувати: Держатомрегулювання розкритикувало Агентство

31.08.2023
Очільник українського ядерного регулятора піддав критиці діяльність місії МАГАТЕ на ЗАЕС. «На жаль, присутність постійної моніторингової місії МАГАТЕ на ЗАЕС не завадила російським окупантам здійснювати безвідповідальні та непередбачувані вчинки, які завдають шкоди ядерній безпеці та захищеності. Фахівці МАГАТЕ досі не отримали повного доступу до ключових ділянок майданчика. Робота команди місії дуже обмежена та відбувається під впливом російських окупантів», - зазначив в.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков під час онлайн-зустрічі з міжнародними партнерами, що відбулася 29 серпня 2023 року.
В онлайн-нараді взяли участь представники Єврокомісії, Комісії з ядерного регулювання США (US NRC), Офісу ядерного регулювання Великої Британії (ONR), Комісії з ядерної безпеки Канади (CNSC), Органу з радіаційної та ядерної безпеки Республіки Фінляндія (STUK), Національного агентства з ядерної енергії Польщі (PAA).
Як повідомляє ДІЯРУ, Олег Коріков підкреслив, що останнім часом заяви МАГАТЕ мають заспокійливий характер, не повною мірою відображають гостроту реальної ситуації на майданчику ЗАЕС та можуть формувати хибну думку світової атомної спільноти про те, що ситуація на ЗАЕС нормалізується, є прогнозованою та контрольованою. З іншого боку, звіти місії МАГАТЕ на ЗАЕС мають інформативний характер, в яких лише фіксуються факти, і, на жаль, не надається оцінка цим фактам з точки зору відповідності стандартам безпеки МАГАТЕ та міжнародно визнаним критеріям ядерної безпеки.
Тільки за минулий місяць підтверджено мінування території, розміщення вогневих точок на дахах енергоблоків, військової техніки в турбінних залах блоків №№ 1, 2, 3, 4 та на різних ділянках промислового майданчику ЗАЕС. Вміст цієї техніки експерти МАГАТЕ не мають можливості перевірити, оскільки окупанти не дозволяють їм цього зробити. Відбулося переведення блоків №4 і №6 ЗАЕС у стан «гарячий зупин», всупереч розпорядженню Держатомрегулювання, яким обмежено експлуатацію усіх енергоблоків холодним станом. Внаслідок таких дій відбулося протікання радіоактивної води з першого контуру в другий в парогенераторі №3 енергоблоку №4. Фіксуються детонації та обстріли на прилеглих до ЗАЕС територіях. Онлайн-передачу даних з автоматизованої системи радіаційного контролю досі так і не відновлено, - наголосив Олег Коріков.
Відтак Держатомрегулювання пропонує, по-перше, розглянути можливість незалежної та прозорої оцінки ядерної безпеки на майданчику ЗАЕС міжнародною експертною групою, без участі представників країни-агресора. І, по-друге, вивчити можливість створення міжнародного центру оцінки ядерної безпеки та захищеності зі штаб-квартирою в Києві.
Крім того, в.о. голови ДІЯРУ знов закликав міжнародних партнерів відмовитися від співпраці з будь-якими російськими структурами і компаніями, які пов’язані з російською атомною галуззю, відмовитися від закупівлі російського ядерного палива та обладнання, позбавити рф прав та привілеїв в МАГАТЕ.

Читайте по темі: МАГАТЕ продовжує балансувати проміж крапельок. Що пропустило Агентство у черговому звіті 

АЕС