Ситуація на 26-27 березня на ядерних об’єктах України та поруч з ними

27.03.2022

 Триває тридцять перша доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню. Розповідаємо про ситуацію навколо ядерних установок України станом на вечір неділі, 27 березня. Інформація  з Харкову, Зони відчуження, Енергодару та про стан роботи українських атомних електростанцій тільки з офіційних джерел.  

Харків. ЯПУ «Джерело нейтронів»
Згідно інформації, наданої експлуатуючою організацією (ННЦ ХФТІ) до Держатомрегулювання, вже виявлені такі ушкодження ЯПУ «Джерело нейтронів» за результатами обстрілу майданчика російськими військами 26.03.2022:
 • значні пошкодження теплоізоляційної обшивки будівлі ЯПУ «Джерело нейтронів»;
 • часткове осипання матеріалів облицювання в експериментальній залі установки.
 • Персонал продовжує огляд будівель, споруд та обладнання установки задля ідентифікації всіх ушкоджень.
Станом на 16:00 27.03.2022 ситуація на ЯПУ «Джерело нейтронів» така:
 • ядерна установка переведена в глибокий підкритичний стан (режим «тривалий зупин» з 24.02.2022);
 • оперативний персонал контролює стан ЯПУ «Джерело нейтронів»;
 • зовнішнє електропостачання ЯПУ «Джерело нейтронів» відсутнє;
 • радіаційна обстановка на майданчику в межах норми;
 • персонал намагається здійснювати заходи із усунення наслідків бойових дій та підтримання у працездатному стані обладнання ядерної установки, на скільки це можливо в умовах постійних обстрілів та бомбардувань майданчику.
Ймовірність нових пошкоджень ядерної установки залишається високою через постійні обстріли військами країни-агресора району розташування ЯПУ «Джерело нейтронів».
Зона відчуження. ЧАЕС
У зоні відчуження біля Чорнобильської АЕС виявлений 31 осередок пожеж на загальній площі 10 111 га. Підвищується радіоактивне забруднення.
Про це повідомили в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.
«Внаслідок бойових дій та підпалів рашистами лісів і перелогів зони відчуження відбувається підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря…Наразі супутникові дані свідчать про виникнення 31 осередку великих пожеж у природних екосистемах і покинутих селах зони відчуження, що складають загальну площу понад 10 111 га», — йдеться в повідомленні.
У відомстві зазначили, що пожежі у зоні відчуження несуть великі радіологічні ризики. До широкомасштабного російського вторгнення радіаційний фон там контролювався за допомогою Автоматизованої системи контролю радіаційного стану у 39 пунктах. Наразі такий контроль та гасіння пожеж неможливі внаслідок окупації російськими військами.
Повідомляється також, що фіксувати великі пожежі сьогодні допомагають супутникові знімки NASA та Європейського космічного агентства ESA. Однак у міністерстві не виключають існування значної кількості менших джерел загоряння.
За інформацією Держатомрегулювання, станом на 26.03.2022 всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» та об’єкти, що знаходяться у зоні відчуження, залишаються під контролем військових країни-агресора. Регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику ДСП «Чорнобильська АЕС» та на території Зони відчуження, а також контроль ядерних матеріалів неможливий.
Також Генеральний штаб ЗС України у оперативній інформації станом на 18.00 27 березня повідомив, що у зв’язку з порушенням підрозділами Сил оборони тилового постачання російських окупантів, в населених пунктах Іванків та Оране окупанти просять у населення їжу, поводяться не агресивно, фактів мародерства не зафіксовано.
Генштаб ЗСУ відзначив, що продовжується мілітаризація російськими окупаційними військами зони відчуження Чорнобильської АЕС. «Це серйозно підвищує ризик пошкодження ізоляційних споруд, що побудовані над четвертим енергоблоком станції після її вибуху в 1986 році. Таке пошкодження неминуче призведе до потрапляння в атмосферу значної кількості радіоактивного пилу та зараження ним не лише України, але й інших країн Європи. Окупаційні війська РФ ігнорують загрози та застереження та продовжують транспортувати і зберігати значну кількість боєприпасів в безпосередній близькості від атомної станції», - наголошує Генштаб ЗСУ.
У повідомленні йдеться, що десятки тон реактивних снарядів, снарядів для ствольної артилерії, мінометних боєприпасів щодня транспортуються підрозділами Східного воєнного округу збройних сил російської федерації з бази тилового забезпечення, що розгорнута в Наровлянському районі Гомельської області республіки білорусь. Транспортний коридор загарбників проходить через місто Прип’ять та в кількох сотнях метрів від ізоляційних споруд атомної станції. Подальше зберігання боєприпасів здійснюється в сусідньому до міста Прип’ять місті Чорнобиль, що також знаходиться на незначній відстані від АЕС. В місті Чорнобиль окупантами розгорнуто тимчасовий пункт управління угрупуванням військ Східного воєнного округу, а також командний пункт 38-ї окремої мотострілецької бригади.
За наявною у Генштабу ЗСУ інформацією, російські окупаційні війська дедалі частіше використовують старі та некондиційні боєприпаси. Так 165-а артилерійська бригада з Білогірська Амурської області, що входить до угруповання, отримала дозвіл на використання зазначених боєприпасів. Це підвищує ризик їхньої детонації навіть при завантаженні та транспортуванні. Факти такої самодетонації боєприпасів на російських військових складах та арсеналах є добре відомими та відбуваються регулярно.
Як відомо, місто Славутич також захоплене російськими загарбниками, в місті знаходиться ворожа військова техніка. Це ставить під загрозу життя та здоров’я всіх мешканців міста. Деталі – в інтерв’ю мера міста Юрія Фомічева. Відомо про відсутність продуктів харчування у місті.
Енергодар. ЗАЕС
Держатомрегулювання нагадує, що Запорізька АЕС та місто Енергодар з 04.03.2022 року перебувають під окупацією російських військових формувань. На майданчику Запорізької АЕС, крім військових країни-агресора, тривалий час незаконно перебувають представники російської корпорації з атомної енергії «Росатом».
Персонал Запорізької АЕС та їх сім’ї перебувають під постійним психологічним тиском через присутність на майданчику АЕС та у місті-супутнику вороже налаштованих військових окупанта, а також великої кількості військової техніки. У місті Енергодар нестача харчових продуктів та медикаментів. Водночас є волонтери, котрі працюють в цьому напрямку. В разі бажання допомогти надамо їхні контакти – пишіть на нашу редакційну скриньку mailto:info@infoatom.eu.
Два енергоблоки Запорізької АЕС працюють на потужності, решта - у стані ремонту та в резерві.
Регулюючий нагляд за ядерною та радіаційною безпекою безпосередньо на майданчику Запорізької АЕС неможливий – повідомляє ДІЯРУ, але Держатомрегулювання подовжує підтримувати зв'язок із керівництвом ЗАЕС.
За інформацією керівництва Запорізької АЕС:
 • оперативний персонал продовжує контролювати стан енергоблоків та забезпечувати їх безпечну експлуатацію згідно вимог експлуатаційної документації;
 • експлуатація АЕС здійснюється виключно персоналом Запорізької АЕС, відбувається постійна ротація персоналу;
 • змін радіаційного стану на майданчику АЕС, в зоні спостереження та санітарно-захисній зоні не зафіксовано.
Про роботу АЕС
Щоденну інформацію про стан роботи енергоблоків НАЕК «Енергоатом» та ДІЯРУ не публікують, але за даними МАГАТЕ, із посиланням на регулятора, з 15 енергоблоків працюють на 26.03.2022 8: два на ЗАЕС, 3 на РАЕС, 2 на ЮУАЕС та один ХАЕС.
Щодо військових дій: у напрямку на Миколаїв окупаційні підрозділи продовжують ведення розвідки та намагаються нанести вогневе ураження по позиціях підрозділів Збройних Сил України, - повідомив Генеральний штаб ЗСУ України у вчорашньому щоденному зведенні.
Радіаційна ситуація в Україні станом на 25 березня
Держатомрегулювання публікує інформацію науковців Центру прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського Гідрометцентру ДСНС України та Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України з аналізу та моніторингу радіаційної ситуації у зонах спостереження АЕС та, за реальним числовим прогнозом погоди, збудованими моделями атмосферної дисперсії для умовного аварійного викиду ядерних об'єктів України, які знаходяться у зоні підвищеного ризику, у зв'язку з військовими діями. Ознайомитися за посиланням

Компанії