Очільник НАЕК «Енергоатом» розповів про можливості виробництва в Україні ядерного палива Westinghouse

09.02.2022

 У разі припинення постачання ядерного палива з Російської Федерації, виробництво ядерного палива в Україні за технологією Westinghouse може розпочатись у 2025 році на потужностях ВП «Атоменергомаш» НАЕК «Енергоатом». Про це в інтерв’ю виданню Energy Intelligence повідомив тимчасово виконуючий обов’язки президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

«…Зараз ми працюємо над цією програмою, і це буде технологія Westinghouse. Деякі елементи палива ми вже можемо виробляти і продовжуємо нарощувати кількість елементів паливних збірок, які будуть виготовлятися тут, в Україні. Сподіваюся, приблизно у 2025 році ми досягнемо того стану, коли зможемо виробляти паливні збірки тут, в Україні, на нашому заводі, який входить до складу «Атоменергомаш», - цитує видання відповідь Петра Котіна на запитання стосовно того, яким чином «Енергоатом» вирішуватиме проблему забезпечення паливом українських АЕС, у разі припинення постачання палива з боку РФ.
У своїй відповіді Петро Котін також зазначив, що з урахуванням вже завантажених до енергоблоків українських АЕС паливних збірок, «Енергоатом» має запас палива на 2,5 роки.
«Ми все ще віримо, що Росія зможе постачати нам паливо на тих самих умовах, як і сьогодні, і ми зможемо й надалі використовувати два джерела постачання. Інший варіант: якщо вони цього не зроблять, то у нас є Westinghouse, який може за два роки збільшити виробництво палива і покрити всі наші потреби в свіжому паливі», - уточнив керівник «Енергоатома».
Говорячи про виробництво ядерного палива на «Атоменергомаш», Петро Котін пояснив: «Ми не зможемо виробляти паливо повністю самостійно, нам потрібно буде купувати паливні гранули за кордоном. Але ми зможемо виготовляти тепловиділяючі збірки, і тоді це виробництво можна буде вважати «другим джерелом» постачання палива».
Крім того, за словами керівника «Енергоатома», планується закуповувати цирконієві трубки, які використовуються при виготовлені тепловиділяючих збірок. 
Він також повідомив, що виробництво ядерного палива в Україні може бути розгорнуто в Енергодарі або Южноукраїнську: «Ми маємо дві локації - основний завод в Енергодарі, який біля Запорізької АЕС, і ще один на Южно-Українській АЕС. Обидва мають обладнання та будівлі, необхідні для виконання роботи. Вони обидва вже виготовили деякі компоненти для палива компанії «ТВЕЛ», а також для Westinghouse. А це хвостовики та головки паливних збірок. Отже, ми вже маємо 12 років виробництва цих компонентів палива. Тож ми повністю впевнені, що досягнемо процесу виробництва паливних збірок до 2025 року».
Водночас, Петро Котін наголосив, що виробництва ядерного палива в Україні розглядається лише як один з варіантів. «Давайте просто подивимося, що буде в майбутньому. Якщо ця ситуація з Росією омине нас, то ми просто продовжимо нинішню практику закупівлі палива у них», - зазначив керівник «Енергоатома».
Нагадаємо, що 30 вересня 2020 року Westinghouse Electric Company та «Енергоатом» підписали лист про наміри щодо подальшого вивчення локалізації виробництва компонентів паливно-монтажних деталей в Україні. На «Атоменергомаш» триває кваліфікація виробництва хвостовиків і головок для паливних збірок Westinghouse для реакторів ВВЕР-1000. А наразі НАЕК «Енергоатом» закуповує послуги оцінки та потенційної кваліфікації виробничих ліній ВП «Атоменергомаш» щодо можливості складання ТВЗ у Westinghouse Electric Sweden AB. Відповідне оголошення було опубліковано на майданчику Prozorro наприкінці грудня минулого року.

Уран і паливо