У Зоні відчуження розпочато новий міжнародний проєкт з ремедіації. Хто бере участь
16.07.2025
Фото: ДАЗВ
Міжнародний проєкт з ремедіації радіологічно забруднених територій Чорнобильської зони, постраждалих внаслідок російської окупації, розпочато в Україні. У стартовій нараді проєкту взяли участь представники Норвезького агентства з радіаційної та ядерної безпеки (DSA), інжинірингової компанії «AFRY Україна», ДСП «ЦППРВ», ДСП «Екоцентр» та Державного агентства України з управління зоною відчуження, повідомляє ДАЗВ.
У вступному слові представник компанії «AFRY Норвегія» Ерік Хауелл, наголосив, що новий проєкт є логічним продовженням ініціативи «Подолання наслідків військових дій та окупації Чорнобильської зони відчуження», завершеної у 2024 році. Після звільнення територій фахівці фіксували перевищення контрольних рівнів амбієнтної дози опромінення та щільності потоку бета-випромінювання, визначали так звані «гарячі точки», проводили радіаційне обстеження близько 50 об’єктів, вулиць міста Чорнобиль та автодоріг.
Начальник відділу польових та лабораторних досліджень ДСП «ЦППРВ» Олександр Третяк представив звіт виконаних робіт в якому йшлося про реалізацію програм з радіологічного моніторингу.
Фахівці «AFRY Україна» Олег Насвіт та Дмитро Бугай представили новий проєкт, окреслили його завдання та етапи реалізації. Серед ключових напрямів: розробка технічної документації, закупівля сучасного промислового обладнання та сертифікованих упаковок для радіоактивних відходів, а також проведення навчання для українських фахівців.
Під час наради учасники обговорили ключові технічні та організаційні аспекти реалізації проєкту, зокрема шляхи оптимізації запланованих заходів, щоб забезпечити їх ефективність, прозорість і дотримання міжнародних стандартів.