Інвестиції в атомну енергетику зростають. Ставка на малі модульні реактори – звіт Міжнародного енергетичного агентства

06.06.2025
Інвестиції в атомну енергетику повертаються, зростаючи на 50% за останні п'ять років, а витрати на нові атомні електростанції та реконструкцію перевищать 70 млрд доларів з перспективою подальшого зростання, зважаючи на зростаючий інтерес до нових технологій, таких як малі модульні реактори. Про це пише NucNet, посилаючись на звіт Міжнародного енергетичного агентства «Світові інвестиції в енергетику 2025».
У 2024 році було прийнято остаточне рішення про інвестиції в нові атомні електростанції потужністю понад 8 ГВт, оскільки інвестиції в атомну енергетику продовжують відновлюватися, незважаючи на підвищену геополітичну напруженість та економічну невизначеність.
У звіті зазначено, що в 2025 році капіталовкладення в енергетичний сектор зростуть до 3,3 трлн доларів, що на 2% більше в реальному вираженні порівняно з 2024 роком, причому близько 2,2 трлн доларів буде спрямовано на відновлювані джерела енергії, атомну енергетику, енергомережі, зберігання, паливо з низьким рівнем викидів, енергоефективність та електрифікацію – удвічі більше, ніж 1,1 трлн доларів, що йде на нафту, природний газ та вугілля.
Атомна енергетика може становити понад 25% постачання електроенергії в 2035 році – це більше, ніж оцінка МАГАТЕ, яка становить близько 9% на сьогодні – і відіграватиме ключову роль у диверсифікації джерел енергії, забезпечуючи стабільне та безпечне постачання електроенергії, зауважує NucNet.
Однак, як попереджає звіт, протягом наступного десятиліття участь уряду буде необхідною для здійснення масштабних інвестицій в атомну енергетику.
Зростаючий попит на малі модульні реактори з боку технологічної галузі може стати сприятливим чинником для атомної енергетики в найближчі роки, але на даний момент нове зростання пов'язане головним чином з китайськими інвестиціями в великомасштабні реактори.
Хоча очікується, що ВДЕ задовольнять більшу частину додаткового попиту на електроенергію для центрів обробки даних, існує значний інтерес до енергетичних рішень наступного покоління, серед яких на першому місці – SMR.
Окрім того, що ядерна енергетика легше фінансується та адаптується до специфікацій проєктів, її привабливість для центрів обробки даних полягає в рівномірному профілі навантаження, що означає, що атомна електростанція виробляє електроенергію з постійною максимальною потужністю протягом більшої частини часу, на відміну від деяких ВДЕ.
У звіті зазначається, що це призвело до укладення численних угод про купівлю електроенергії та інших угод між великими технологічними компаніями, що забезпечило близько 27 ГВт потужності від нових або відновлених реакторів, які були виведені з експлуатації, переважно в США, а також в Індії, Японії та Південній Кореї.
Інвестиції в стартапи ядерної енергетики на стадії зростання зросли приблизно на 210% у 2024 році, що, ймовірно, було спричинено інтересом до забезпечення стабільної електроенергії, наприклад, для центрів обробки даних. Найбільші угоди на стадії зростання в 2024 році були укладені в секторах електромобілів та ядерного синтезу.

Станом на 4 квартал 2024 року між американськими технологічними компаніями та розробниками було укладено угод на близько 26 ГВт ядерної енергії, переважно SMR. Це стало можливим завдяки глибоким фінансовим ринкам та внутрішній екосистемі венчурного капіталу, які сприяли ранньому зростанню нових розробників технологій. 

Нове будівництво