Польща прискорює підготовку до будівництва своєї першої атомної електростанції. Основні проблеми – кадри та технологічна сфера
19.03.2025
Фото: Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ)
За останні два роки Польща досягла значного прогресу в підготовці до запуску інвестицій в ядерну енергетику. Про це йдеться у нещодавньому звіті юридичної фірми Baker McKenzie та Polityka Insight, повідомляє проєкт nuclear.pl. Експерти високо оцінили стан готовності в регуляторній, соціальній та політичній сферах. Водночас підготовку необхідно прискорити в технологічній, інвестиційній та системній сферах, особливо коли йдеться про залучення кваліфікованого персоналу.
У звіті представлено Індекс атомної готовності, розроблений на основі шести ключових критеріїв. Експерти Baker McKenzie та Polityka Insight оцінили, що Польща зараз на 58% готова розпочати будівництво своєї першої атомної електростанції. Політичний аспект отримав найвищу оцінку (9 з 10 балів в Індексі), тоді як регуляторна та соціальна сфери набрали по 8 балів. Найнижчу оцінку (3 бали) експерти дали технологічній сфері, тоді як інвестиційні та системні питання, що складаються з фінансів, персоналу, супутніх інвестицій та готовності державного управління, отримали лише по 4 бали.
«Польське законодавство знижує загальний рівень ризиків, пов'язаних з будівництвом та експлуатацією атомних електростанцій, що важливо з точки зору планування та отримання фінансування для цих проектів, зазначає Агнєшка Скорупінська, партнер, керівник практики сталого розвитку та енергетичного переходу Baker McKenzie у Варшаві. - Однак все ще існують питання, які можуть потребувати законодавчого вирішення, такі як функціонування страхових пулів, посилення вимог щодо місцевої складової на етапі закупівель або визначення способу підрахунку місцевої складової. Останні питання є особливо важливими, оскільки будівництво та експлуатація атомної електростанції є можливістю для розвитку польської економіки та трансферу технологій».
Положення, що визначають порядок реалізації будівництва та експлуатації атомних електростанцій, були впроваджені як на рівні законів, так і на рівні підзаконних актів. Вони враховують пільги для ядерних проектів і відповідають стандартам безпеки та радіологічного захисту. Польське законодавство відповідає міжнародним та європейським нормам. Вони характеризуються технологічною нейтральністю, що означає, що вони дозволяють здійснювати інвестиції незалежно від запланованої потужності реактора і технології.
Експерти зазначають, що соціальний фактор також не є перешкодою для початку будівництва АЕС у Польщі. Високий рівень підтримки прєекту частково є результатом подій останніх років - зокрема, вторгнення росії в Україну та періодичних дискусій про необхідність енергетичної незалежності країни. Проте громадська підтримка будівництва електростанції в безпосередній близькості від неї знижується відносно ступеня такої підтримки в цілому по країні.
У контексті інвестиційної готовності, за оцінками експертів, підписання контракту на комплексне будівництво реакторів за формулою EPC (Engineering, Procurement, Construction) може затягнутися і відбудеться не раніше 2028 або 2029 року, на три роки пізніше початкового терміну.
Слід також передбачити більш тривалі терміни для отримання дозволу Європейської Комісії на надання державної допомоги у зв'язку з інвестицією. Хоча Комісія зобов'язана надати відповідь протягом 18 місяців з моменту повідомлення, у випадку таких складних проєктів процес зазвичай триває довше.
«Жоден з ядерних проектів, що реалізуються в Польщі, на даний момент не отримав повного фінансування, каже Аркадіуш Ратайчак, старший юрист групи сталого розвитку та енергетичної трансформації Baker McKenzie у Варшаві. - Однак інвестиція EJ1 є найбільш просунутою, і залучення коштів, яких не вистачає, не повинно стати значною перешкодою для її реалізації. Заявка на нотифікацію до Європейської Комісії передбачає надання операційної підтримки у формі двостороннього контракту на різницю, що відповідає існуючій практиці та правилам ЄС щодо державної допомоги для ядерних проєктів».
Автори звіту поставили найнижчу оцінку технологічній сфері, що пов'язано з тим, що обраний для першої електростанції реактор все ще чекає на завершення процедури ліцензування. Крім того, не планується законтрактувати інші компоненти для електростанції, які мають тривалий процес виробництва.
Нестача кваліфікованого персоналу є основним системним бар'єром, що перешкоджає будівництву атомних електростанцій у Польщі та їхній майбутній експлуатації. Однак компанія Polskie Elektrownie Jądrowe, відповідальна за інвестиції в муніципалітет Хочево, уклала угоди з університетами, випускники яких зможуть укомплектувати команди електростанції та органів державного управління в найближчі роки. Ключовим фактором успіху інвестиції буде також створення розгалуженої супутньої інфраструктури, в тому числі морського розвантажувального комплексу (MOLF) або структури для виробництва електроенергії.
Станція EJ1 матиме три реактори, побудовані за технологією AP1000 американської компанії Westinghouse, загальною потужністю 3,75 ГВт. У своїй нотифікаційній заявці до Європейської Комісії уряд визначив вартість інвестицій у 192 млрд злотих, з яких близько 60 млрд злотих має бути у формі прямого вливання капіталу в компанію PEJ з Державного казначейства. У грудні PEJ створила консорціум задля повномасштабного фінансування проєкту. У консорціум увійшли BNP Paribas France та KPMG Advisory, яких польський уряд обирав протягом кількох місяців. Основним завданням буде забезпечення фінансування всього проєкту, 70% якого, за поточними оцінками, надійде із зовнішніх джерел.