російський Курчатівський інститут закупить іноземні системи захисту від безпілотників для двох об'єктів із ядерними реакторами в Москві. Як повідомляє телеграмканал
Агентство, Національний дослідницький центр «Курчатівський інститут», чий президент Михайло Ковальчук лише тиждень тому розповідав президенту про перевагу російської науки, у четвер оголосив на сайті держзакупівель аукціон на поставку двох іноземних систем протидії безпілотникам вартістю 17,5 млн рублів. Вони мають захистити два об'єкти інституту в Москві. У минулому повідомлялося, що на цих майданчиках працювали випробувальні ядерні реактори, щонайменше один із них усе ще перебуває там.
Програмно-апаратні комплекси моніторингу та захисту від БПЛА обійдуться інституту в 5,5 і 7,6 млн рублів відповідно, ще 4,4 млн рублів треба буде заплатити за їхній монтаж і запуск. Першу систему встановлять на території комплексу «Газовий завод» на вулиці Мальовничій, 23, другу – на території Курчатовського комплексу теоретичної та експериментальної фізики на вулиці Черемушкінська, 25.
В картці закупівлі також опубліковано обґрунтування, чому замовник не може виконати заборону уряду росії на закупівлю деякого іноземного обладнання, встановленого у грудні 2024 року. Причина - «відсутність подібного обладнання в реєстрах російського та євразійського програмного забезпечення».
Курчатівський комплекс теоретичної та експериментальної фізики розташований у районі Котловка Москви на території садиби «Черемушки-Знам'янське». До 2022 року це був Інститут теоретичної та експериментальної фізики ім. Аліханова. Створили його у 1945 році для розроблення важководного ядерного реактора.
На території комплексу розташований ядерний реактор, який зупинили 1986 року після аварії на Чорнобильській АЕС, проте так і не вивели з експлуатації. Згідно з федеральною цільовою програмою, цей реактор потужністю 2,5 МВт планується вивести з експлуатації до 2028 року.
Помимо реактора, на території комплексу знаходяться шість прискорювачів і електроядерна установка «Макет», призначена для підтримки працездатності уральського реактора «Людмила».
«Газовий завод» створювали як експериментальну базу Інституту ядерних реакторів Курчатівського інституту в зеленій зоні на вулиці Мальовничій у районі Щукіно Москви. На території комплексу з 1954 до 1983 року працювали два дослідницькі водо-водяні реактори потужністю 3 МВт і 300 кВт. У 1983-1986 роках комплекс реконструювали, для експериментів почали використовувати новий реактор на 300 кВт, два старих демонтували, до 2013 року відпрацьоване ядерне паливо вивезли на переробку. Того ж року було розроблено проєкт виведення третього реактора з експлуатації, провести цю роботу планувалося в рамках федеральної цільової програми «Ядерна та радіаційна безпека» на 2015-2025 роки, писали у книзі «Проблеми ядерної спадщини та шляхи вирішення» провідні вчені РАН і «Росатома».