Відбулася перша зустріч в рамках робочого пакету SUDOKU Європейської Програми поводження з радіоактивними відходами

25.02.2025
У м. Кордова (Королівство Іспанія) на початку лютого відбулася перша технічна зустріч представників організацій-членів робочого пакету SUDOKU проєкту Європейської Комісії «Європейська Спільна Програма поводження з радіоактивними відходами» (EURAD-2). Зустріч проведено за підтримки оператора Королівства Іспанії з поводження з радіоактивними відходами ENRESA. Загалом на цій зустрічі були присутні 34 представники із 22 організацій країн-учасниць EURAD-2, в тому числі представник ДНТЦ ЯРБ, повідомляє пресслужба Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.
Як зазначає Центр, безпека об’єктів для поверхневого захоронення зазвичай залежить від характеристик верхнього багатошарового накриття та цементних бар’єрів сховища, оскільки основним джерелом дози є довгоіснуючі мобільні радіонукліди, рух яких через зону захоронення сховища тісно залежить від властивостей цих інженерних бар’єрів. Потік води, що проходить через сховище, впливає на довговічність цих інженерних бар’єрів і на міграцію мобільних радіонуклідів (C-14, Cl-36, I-129, Mo-93, Tc-99). Вплив тріщин і продуктів корозії сталі на перенесення радіонуклідів у цементних бар’єрах ще недостатньо добре охарактеризований в рамках оцінки довгострокової безпеки захоронення радіоактивних відходів.
РП SUDOKU спрямований на оптимізацію приповерхневого захоронення на основі знань та розуміння. Консорціум експертів з 29 європейських інститутів має спільно проводити лабораторні експерименти та натурні випробування, доповнені дослідженнями з моделювання, щоб поглибити сучасне розуміння поведінки і характеристик багатошарових покриттів і цементних бар'єрів при приповерхневому захороненні багатошарових покриттів і цементних бар'єрів у приповерхневих сховищах. Поєднання натурних і лабораторних досліджень з сучасними чисельними моделями забезпечить необхідну достовірність результатів і сприятиме розробці рекомендацій щодо оптимального проектування EBS з точки зору безпеки.
Дослідження багатошарових покриттів будуть поєднуватися з дослідженнями довговічності цементних бар'єрів для оцінки транспортних властивостей рухомих радіонуклідів (таких як C-14, Cl-36, I-129, Tc-99) у пошкоджених цементних бар'єрах відповідно до їх хіміко-механічної еволюції.
Робоча програма в SUDOKU складається з трьох технічних завдань:
1.       Виконання багатошарових покриттів.
2.       Хіміко-механічна еволюція армованих і неармованих цементних бар'єрів та вплив на міграцію рухомих радіонуклідів.
3.       Моделювання еволюції інженерної бар'єрної системи (ІБС) та її впливу на міграції радіонуклідів на основі експериментальних результатів, отриманих в SUDOKU.
Як повідомляє ДНТЦ ЯРБ, начальник лабораторії безпечного поводження з радіоактивними відходами відділу безпечного зняття з експлуатації Олександр Соловйов та Георг Косаковськи з Інституту Пауля Шеррера, як лідери однієї із задач, присвяченої моделюванню, представили попереднє бачення плану робіт та викликів з якими, ймовірно, доведеться зіткнутися в межах реалізації цієї задачі.
 Крім обговорення, учасники проєкту відвідали майданчик оператора з поводження з РАВ Королівства Іспанії El Cabril, де зведено декілька сховищ для захоронення поверхневого та приповерхневого типу. Подібні приповерхневі сховища для захоронення радіоактивних відходів наразі експлуатуються в Україні.
Участь ДНТЦ ЯРБ у цій технічний зустрічі є важливою, оскільки в рамках проєкту планується розглядати макети типових сховищ, які за конструкцією та інженерними бар’єрами подібні до побудованих в Україні.

Нагадаємо, 28 лютого завершується термін подачі заявок на програму мобільності EURAD-2, яка спрямована на підтримку аспірантів, постдоків, молодих і досвідчених дослідників, які прагнуть розвиватися в галузі управління радіоактивними відходами. 

РАВ і ВЯП