Чорнобильська АЕС першою в Україні реалізувала процес звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю

21.02.2025
Фото: Чорнобильська АЕС
ЧАЕС завершила дослідно-промислову експлуатацію установки для звільнення матеріалів від регулюючого контролю. Про це повідомила прес-служба Чорнобильської АЕС.
За її інформацією, звіт за результатами проведення дослідно-промислової експлуатації установки звільнення матеріалів від регулюючого контролю отримав позитивний висновок Державної інспекції ядерного регулювання України.
Як відомо, установку було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу з метою підвищення рівня безпеки та рентабельності поводження з усіма видами радіоактивних відходів Україні та вжиття усіх можливих заходів для скорочення їх кількості.
Дослідно-промислову експлуатацію установки для звільнення матеріалів від регулюючого контролю було розпочато у жовтні 2020 року відповідно до спеціально розробленої програми. ЧАЕС розробила стандарт підприємства, що охоплює весь процес звільнення від демонтажу до вивезення звільнених радіоактивних матеріалів за межі Зони відчуження.
За результатами проведених робіт був направлений на розгляд до Держатомрегулювання «Звіт про проведення дослідно-промислової експлуатації установки звільнення матеріалів від регулюючого контролю». Державна інспекція ядерного регулювання України із залученням ДНТЦ ЯРБ виконали розгляд даного «Звіту …», та надали свої зауваження. В рамках усунення зауважень були виконані додаткові роботи по вимірюванню контейнерів з радіоактивним матеріалом та доопрацьовано «Звіт..», який отримав зараз позитивний висновок.
Зараз за результатами дослідно-промислової експлуатації установки тривають роботи з доопрацювання документів «Стандарт підприємства. Управління виробничими процесами. Порядок підготовки радіоактивних матеріалів до звільнення від регулюючого контролю. СТП 2.039-2021» та «Методика визначення нуклідних векторів для радіоактивних матеріалів ДСП «Чорнобильська АЕС»», які є невід’ємною частиною діяльності звільнення матеріалів від регулюючого контролю на ДСП ЧАЕС та зняття з експлуатації блоків 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС, у цілому.
Як повідомляв раніше ДНТЦ ЯРБ, Держатомрегулювання погодило СОУ ДП «НАЕК «Енергоатом» з порядком дій при звільненні РМ від регулюючого контролю на АЕС України, що експлуатуються. На кожній атомній станції планується створення дільниці з можливістю сортування, обробки і формування партій РМ. А на окремих АЕС – вимірювального комплексу для визначення радіаційних характеристик партій РМ. З дільниць, що не обладнані вимірювальним комплексом, передбачено перевезення РМ до дільниць іншого ВП АЕС із вимірювальним комплексом.

«Питання звільнення РМ від регулюючого контролю складне, бо має бути визначений порядок та методи підготовки та вимірювання РМ, критерії звільнення, передбачено створення та тестування відповідної інфраструктури. Мають бути враховані цілий ряд факторів: механізм забруднення матеріалів, визначення потоків РМ, правильність визначення радіаційних характеристик та врахування всіх похибок під час проведення вимірювань тощо», – вважає старший науковий співробітник лабораторії безпечного поводження з відпрацьованим ядерним паливом та перевезення радіоактивних матеріалів відділу безпечного зняття з експлуатації Микола Сапон. 

РАВ і ВЯП