Малі модульні реактори для України. Як працюватимуть проєкти «Сlean Steel» та «Phoenix» - ДНТЦ ЯРБ
28.01.2025
Стартують проєкти «Clean fuels», «Сlean Steel» та «Phoenix». Відповідні початкові наради у рамках Програми Державного департаменту США «Основна інфраструктура для відповідального використання технологій малих модульних реакторів» (FIRST) відбулися минулого тижня у Польщі, інформує ДНТЦ ЯРБ.
У рамках проєкту «Сlean Steel», метою якого є розробка Дорожньої карти з відбудови, модернізації та декарбонізації металургійного сектора в Україні з використанням технологій ММР, ДНТЦ ЯРБ надаватиме експертно-консультативну підтримку американській стороні за різними регуляторними та технічними аспектами. «Водночас працюватимемо над адаптацією передових практик у комплексній оцінці безпекових та економічних питань, пов'язаних із впровадженням новітніх технологій», – повідомив заступник директора ДНТЦ ЯРБ з наукової та міжнародної діяльності Олександр Печериця.
Участь у стартових нарадах з цього проєкту взяли представники Державного департаменту США, Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії, Аргонської національної лабораторії, компанії консалтингового інжинірингу та реалізації проєктів «Hatch», Американського товариства інженерів-механіків. Серед учасників від України були ДНТЦ ЯРБ, представники Міністерства енергетики, Міністерства економіки, АТ «НАЕК «Енергоатом» та ін.
За словами пана Печериці, у результаті триденного обговорення учасники дійшли згоди, що проєкт Дорожньої карти буде розроблений американською стороною й надісланий українським фахівцям на доопрацювання. Дорожня карта міститиме п’ять основних розділів, зокрема: «Металургійна промисловість України», «Відбудова та декарбонізація металургійної галузі», «Аналіз ММР технологій для сприяння декарбонізації металургійної промисловості», «Бізнес-кейс: репрезентативний аналіз комерційного застосування ММР для виробництва сталі на конкретному майданчику» та «Подальші кроки». Спільно з іншими організаціями ДНТЦ ЯРБ працюватиме над третім, четвертим та п’ятим розділами Дорожньої карти.
Другий проєкт, що обговорювався під час стартових нарад – «Phoenix», метою якого є надання технічної підтримки для сприяння заміщення вугільних електростанцій сучасними та екологічно чистими ММР. Проєкт розділений на три основні фази: «Старт та узгодження деталей», «Збір даних», а також – «Техніко-економічне обґрунтування й тематичні дослідження». ДНТЦ ЯРБ братиме участь у кожній з них.
У обговоренні низки завдань за проєктом взяли участь представники Державного департаменту США, Інституту дослідження електроенергії, приватних інжинірингових та консалтингових американських компаній, а також фахівці Держатомрегулювання, Міністерства енергетики України, АТ «НАЕК «Енергоатом», НЕК «Укренерго» та інші.
У рамках заходу окрему увагу було приділено обґрунтуванню вибору майданчика та визначенню розмірів зон аварійного планування навколо ядерних установок. Олександр Печериця представив огляд національних нормативних вимог, які наразі регулюють зазначені питання. Водночас запропонував учасникам визначити перелік загальних технічних областей, за якими є потреба у вивченні існуючих українських нормативних вимог у рамках проєкту «Phoenix».
Начальник відділу управління та впровадження інвестиційних проєктів ПАТ «Центренерго» повідомив, що потенційним майданчиком для проєкту «Phoenix» може бути обраний майданчик Трипільської ТЕС, що на Київщині. Представник АТ «НАЕК «Енергоатом» Олександр Косінський зазначив, що за попередніми оцінками оператора, 12 майданчиків визначено як потенційні для розміщення ММР на території України.
«Проєкти «Сlean Steel» та «Phoenix» передбачають всебічний аналіз стану енергосистеми, проведення техніко-економічних досліджень для оцінки та вибору оптимальних майданчиків і технологій ММР. У результаті будуть створені Дорожні карти, після чого – реалізовані практичні кейси, що сприятимуть впровадженню виробництва чистої енергії та декарбонізації металургійного сектора в Україні», - резюмував Олександр Печериця.