США включили АЕС в число виробників «зеленого водню», які отримуватимуть податкові пільги

07.01.2025
США дозволили використовувати водень з атомних електростанцій для отримання податкових пільг. Це можливо, якщо такий проєкт дозволяє уникнути закриття АЕС. Про це пише Девід Далтон у галузевому виданні NucNet. За його словами, нові правила, оголошені 3 січня, відрізняються від попереднього проєкту, який вимагав від розробників виробляти водень з нових потужностей чистої енергії, таких як сонячна або вітрова.
«Широкі зміни... забезпечують впевненість, необхідну виробникам водню, щоб продовжувати реалізацію своїх проектів і зробити Сполучені Штати світовим лідером у виробництві справді зеленого водню», - сказав Джон Подеста, старший радник Байдена з питань клімату, у своїй заяві.
В окремій заяві Міністерство фінансів США заявило: «Якщо відмова від ядерної енергетики буде відвернута, то додатковий попит на виробництво водню не призведе до викидів в інших місцях».
Водночас Міністерство фінансів відтермінувало посилення вимог до сектору на два роки - до 2030 року. З цього року розробники чистого водню повинні будуть доводити, що їхнє виробництво забезпечується відновлюваними джерелами енергії щогодини, а не щороку, щоб претендувати на кредити.
Як відомо, Міжнародне енергетичне агентство заявило, що є обнадійливі ознаки того, що технологія чистого водню знаходиться на порозі значного зниження вартості і широкого глобального зростання. Водень може відігравати важливу роль в енергетичних системах і обслуговувати всі сектори економіки, замінюючи викопне паливо і сприяючи пом'якшенню глобального потепління.
У 2022 році стартував дослідницький проєкт ЄС, присвячений виробництву водню з ядерної енергії, NPHyCo. Проєкт NPHyCo зосередився на потенціалі розвитку великомасштабних низьковуглецевих потужностей з виробництва водню, пов'язаних з атомними електростанціями. Лідером проєкту є німецький підрозділ компанії Framatome. У проєкті також беруть участь брюссельська асоціація NuclearEurope (колишній Foratom, її членами є 15 національних ядерних асоціацій, які представляють близько 3000 компаній атомного сектора ЄС), італійські компанії Ansaldo Energia SPA та Ansaldo Nucleare SPA, французька Комісія з альтернативних джерел енергії та атомної енергії (CEA), чеський Дослідницький центр Ржеж (СVŘ, входить до складу групи ÚJV Řež), німецька експертна некомерційна організація Gesellschaft für Anlagen- und Reaktorsicherheit (GRS) та Технічний університет Дрездена, угорська Hunatom, нідерландська NRG та іспанська Tecnatom. Україну у проєкті представляє українсько-чеська група компаній ES Group.
У 2023 році британська компанія Rolls-Royce SMR підписала угоду про дослідження виробництва чистого водню за допомогою запланованих нею атомних електростанцій з малими модульними реакторами (ММР).

    

Зняття з експлуатації