Франція запропонувала встановити на українських АЕС систему діагностики зі штучним інтелектом

24.12.2024
На українських АЕС можуть встановити нову систему діагностування несправності систем станції за допомогою штучного інтелекту. Пілотною АЕС обрано Південноукраїнську. Проєкт буде реалізовано французькою компанією Metroscope, дочірньою компанією EDF.
Про це повідомив Центр публічних розслідувань з посиланням на екосистему Dream.
Розроблена Metroscope система включає модуль діагностики продуктивності призначений для оцінки фізичного стану установки за допомогою термодинамічних моделей (цифрових двійників). Це дозволяє максимально підвищити енергоефективність установок.
Модуль виявлення аномалій дозволяє рано виявляти механічні несправності та несправності датчиків за допомогою моделей машинного навчання. Це забезпечує надійність роботи заводського обладнання.
Також забезпечено моніторинг у реальному часі. Технологія Metroscope забезпечує безперервний аналіз даних у режимі реального часу, що дозволяє негайно виявляти аномалії порівняно з періодичними перевірками при традиційній діагностиці. Використовуючи історичні та поточні дані, система може передбачити потенційні проблеми до їх виникнення, скорочуючи незаплановані простої та витрати на технічне обслуговування.
Крім того, система дає можливість виявити раннє виявлення відхилень: аналізуючи кілька джерел даних, система може виявити дефекти до того, як параметри досягнуть своїх аварійних заданих значень.
Завдяки інтеграції даних з кількох джерел, забезпечено цілісне уявлення про продуктивність системи, тоді як традиційні методи можуть покладатися на ізольовані точки даних.·
Механізм висновків допомагає швидко приймати рішення на основі даних, скорочуючи час реагування на виникаючі проблеми.
Оптимізація графіків технічного обслуговування призводить до значної економії коштів порівняно з реактивними підходами до обслуговування. Покращений Постійний моніторинг і прогнозоване технічне обслуговування сприяють продовженню терміну служби активів, оскільки потенційні проблеми вирішуються до того, як вони загострюються.

Орієнтовний бюджет проєкту складає 392 мільйони 189 тисяч гривень. Джерело фінансування не визначено. Тривалість реалізації проєкту становить 12 місяців. Як повідомляється, проєкт знаходиться у статусі реалізації з жовтня 2024 року. 

АЕС