ДНТЦ ЯРБ досліджує можливості та проблеми поводження з відпрацьованим ядерним паливом малих модульних реакторів
05.12.2024
Фото: МАГАТЕ
Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки повідомляє, що досліджує тематику відпрацьованого ядерного палива малих модульних реакторів. У проєкті «Проблеми, прогалини та можливості поводження з відпрацьованим ядерним паливом малих модульних реакторів» ДНТЦ ЯРБ виконуватиме завдання, яке передбачає аналіз впливу умов та особливостей експлуатації паливних збірок у ММР на характеристики відпрацьованого ядерного палива з метою подальшого поводження з ним та зберігання.
Ці питання було розглянуто на першій координаційній нараді проведення досліджень у рамках проєкту щодо викликів, проблем та можливостей у поводженні з відпрацьованим паливом малих модульних реакторів, що відбулася у листопаді у Відні на базі МАГАТЕ. Участь у нараді взяли понад сотні фахівців країн, що прагнуть впровадити новітні технології у енергетичні системи своїх держав, зокрема Україна, Польща, Румунія, Іспанія, Туреччина, Литва, Вірменія, Йорданія, Китай, Канада, Мексика, Аргентина, США, Індонезія.
Як відомо, зараз у всьому світі розробляється понад 80 конструкцій малих модульних реакторів (ММР), які охоплюють широкий спектр реакторних технологій і типів палива: від легководних реакторів (LWR) і високотемпературних газоохолоджуваних (HTGR) до рідкометалевих швидких реакторів (FR) і реакторів із розплавленою сіллю (MSR), - інформує ДНТЦ ЯРБ.
«Перш ніж впроваджувати у своїй країні той чи інший проєкт ММР необхідно розуміти наслідки поводження з новим відпрацьованим паливом конкретної технології. Власне над цим працюватимуть учасники проєкту МАГАТЕ «Проблеми, прогалини та можливості поводження з відпрацьованим ядерним паливом малих модульних реакторів» (CRP), який триватиме до 2028 року», - зазначає фахівець відділу нейтронно-фізичних процесів ДНТЦ ЯРБ Юрій Ковбасенко.
За його словами, «це важлива робота, яка дозволить напрацювати рекомендації для поводження з ВЯП різного типу реакторів. Результати цих досліджень будуть опубліковані в звітному документі МАГАТЕ».
ММР, засновані на сучасних технологіях LWR, можуть використовувати паливо, подібне тому що використовується зараз на звичайних атомних електростанціях з реакторами LWR, які успішно працюють протягом десятиліть, тому алгоритм поводження із таким відпрацьованим ядерним паливом відомий.
Однак численні відмінності у розмірах та характеристиках паливних касет, та умовах їх експлуатації вимагають значних додаткових досліджень, розробок і демонстрацій, щоб забезпечити досягнення основних цілей безпеки щодо поводження з відпрацьованим паливом.