Керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС: Аргументи проти «Росатому»

26.11.2024

 Керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької атомної електростанції Олег Дудар з власного досвіду описує, як «Росатом» брав участь у захопленні та окупації Запорізької атомної електростанції і як він нехтував елементарними правилами та нормами ядерної безпеки протягом цього та наступних місяців. Ця заява була зачитана 21 листопада 2024 року в рамках дискусійної зустрічі щодо розширення заводу з виробництва тепловиділяючих елементів у Лінгені за участю російського ядерного відомства «Росатом».

 
Співпраця з Росатомом, подібна до тієї, що планується в Лінгені, є неприйнятною. Не слід забувати, що «Росатом» - це не лише оператор російських атомних електростанцій і виробник ядерного палива, але й розробник зброї, особливо ядерної.
Як мешканець Енергодара, міста-супутника Запорізької АЕС, я був свідком захоплення та окупації міста і найбільшої атомної електростанції в Європі. Як експерт і один з керівників атомної електростанції, я був свідком причетності «Росатому» до цих злочинів і злочинів, скоєних після них, протягом більш ніж 2,5 років.
У ніч з 3 на 4 березня 2022 року я спостерігав на своєму комп'ютері в прямому ефірі з камер спостереження, встановлених на адміністративній будівлі АЕС, як російська армія спочатку обстріляла, а потім зайняла майданчик АЕС за допомогою танків, бойових машин, мінометів і стрілецької зброї всіх калібрів. Обстріл тривав 4 години, але, як з'ясувалося пізніше, жодні критично важливі для безпеки або радіаційно небезпечні об'єкти та будівлі не постраждали. Наприклад, була зруйнована адміністративна будівля, але сусідній хімічний цех залишився неушкодженим. У ньому зберігалися легкозаймисті, вибухонебезпечні та токсичні речовини, які у великих кількостях необхідні для функціонування систем АЕС. Поодинокі пошкодження будівель енергоблоку не завдали фатальної шкоди безпеці. Навчальний корпус був непоправно пошкоджений, але безпосередньо сусідні повнорозмірні симулятори енергоблоків електростанції не постраждали. Відкритий розподільчий пристрій АЕС, який містить сотні тонн легкозаймистої оливи і пошкодження якого могло призвести до зупинки енергоблоків, також не постраждав. З усього цього я роблю очевидний висновок, що обстріл і подальше захоплення Запорізької АЕС російською армією було здійснено в тісній взаємодії і координації з фахівцями «Росатома».
Таким чином, «Росатом» дозволив російській армії здійснити раніше немислиму дію: напад на діючу атомну електростанцію.
Приблизно через місяць на майданчик АЕС прибула перша команда фахівців «Росатому», про яку ми дізналися. Вони почали вивчати розташування будівель, обладнання та технологічні схеми енергоблоків електростанції. Це вивчення спочатку проводилося на основі документів, планів та інструкцій, а потім ці люди почали оглядати енергоблоки та інші будівлі на АЕС. Вони не приймали жодних заперечень, будь-яка комунікація здійснювалася разом з російськими військовослужбовцями, під дулами автоматів.
Проте згодом ми зрозуміли, що після вивчення технічних планів електростанції було здійснено мінометний обстріл тих частин станції, які росіяни попередньо оглянули на планах. Таким чином, вони використовували АЕС як своєрідний полігон, на якому спостерігали, як український персонал буде справлятися із завданими збитками. Адже в росії є атомні електростанції, які багато в чому ідентичні за конструкцією Запорізькій АЕС. Але бомбити власні АЕС їм ніхто не дозволить. А досвід, отриманий від цих нелюдських експериментів, міг би стати в нагоді.
Влітку 2022 року весь периметр АЕС та прилеглі території були заміновані. Було накладено заборону на технічні обходи та перевірку обладнання в низці критично важливих для безпеки зон енергоблоків електростанції. З цього ми зробили висновок, що ці території та об'єкти заміновані. Міни були встановлені військовими, але місця розташування мін, безсумнівно, були вказані представниками «Росатома». Таким чином, однотипні приміщення були заблоковані на всіх шести енергоблоках та допоміжних об'єктах електростанції. Знаючи характер і значення розташованих там об'єктів, ми прийшли до висновку, що противник створив умови для реалізації дуже небезпечного сценарію, який може призвести до радіаційно-ядерної аварії, наслідки якої можуть перевищити масштаби Фукусіми. До цього безпосередньо причетний «Росатом».
З осені 2022 року на співробітників чинився тиск з метою укладення контрактів з «Росатомом» та отримання російських паспортів. Цей тиск здійснювався через керівників підрозділів, яких викликали на «співбесіду» співробітники російської спецслужби ФСБ. При цьому списки цих керівників були складені за вказівкою «Росатома». Ні військові, ні ФСБ не знали, кого викликати, оскільки не знали завдань керівників.
Співробітники «Росатому» цікавилися передовими технологіями та обладнанням, яке експлуатується на АЕС. В першу чергу їх цікавило обладнання американських компаній Westinghouse та Holtec. «Росатом» цікавили інструкції, електричні схеми, креслення та інші документи, що стосуються цього обладнання. «Росатом» надав ФСБ імена українських фахівців, які, як вважалося, володіли цією інформацією. Ці особи були захоплені і доставлені в катівні, де їх піддавали нелюдським тортурам і погрожували розстрілом, щоб вони розкрили цю інформацію. Я знаю цих людей особисто, і вони мені про це розповідали.
Існує цілий перелік порушень «Росатомом» власних російських законів і правил ядерної та радіаційної безпеки, які є основою роботи АЕС. Персонал електростанції скоротили з довоєнних 11 500 осіб до нинішніх 2 000. І кожен з них, включаючи керівництво, порушує це положення законів, правил і норм. Крім того, безпосереднє управління ядерними реакторами повинні здійснювати професіонали, які отримали ліцензію на експлуатацію реакторних установок, яка також видається органом державного нагляду після перевірки дотримання відповідних ліцензійних процедур. «Росатом» порушив і ці базові вимоги. Зараз реакторні установки найбільшої в Європі атомної електростанції експлуатують довільно призначені люди, часто примусово переведені з російських АЕС з іншими типами реакторів. Вони не мають необхідних навичок для нормальної експлуатації, оскільки наші енергоблоки оснащені українськими системами контролю та управління, електротехнічним та контрольно-вимірювальним обладнанням. Крім того, вони не здатні діяти належним чином в аварійних ситуаціях і високоімовірних аваріях з причин, згаданих вище, а також через те, що наша аварійна документація базується на інших принципах, ніж ті, що застосовуються в росії.
Роблячи це, керівництво «Росатому» порушує навіть російське законодавство і наражає світ на ризик ядерної аварії.
Не можна не помітити прямий зв'язок між цими злочинами, скоєними «Росатомом» і президентом росії путіним. Перший заступник голови адміністрації президента росії Сергій Кирієнко є близькою довіреною особою путіна і безпосереднім керівником і куратором усіх дій, скоєних «Росатомом» на Запорізькій АЕС. Він регулярно відвідує Енергодар і Запорізьку АЕС, проводить зустрічі та дає інтерв'ю місцевим російським ЗМІ. Тому можна обґрунтовано припустити, що всі злочини, скоєні росією на АЕС, відбуваються за прямим наказом путіна і з його відома.
Тому справді дивно, що німецький уряд хоче дозволити співпрацю з державою-агресором, державою-злодієм і грабіжником, державою-ядерним терористом на чолі з президентом, який руйнує демократію і розшукується за міжнародним ордером на арешт, у такій специфічній сфері, і що частина населення це підтримує. «Росатом» – це державна компанія, яка заплямувала себе злочином захоплення і окупації ядерного об'єкта, яка порушує власні основні закони, правила і норми в ядерній сфері, і яка своїми діями поставила і продовжує ставити Європу і світ на межу ядерної катастрофи. «Росатом» без вагань порушить будь-яку вимогу ядерної безпеки в Німеччині та будь-якій іншій країні, якщо це сприятиме реалізації його цілей та цілей росії.
Європейські бізнесмени, які купують машини і технології в росії, і німецькі робітники, які працюють з цими машинами і технологіями, забезпечують «Росатому», а отже, і російській державі прибутки, які використовуються для виробництва зброї, танків, ракет, літаків і снарядів, які щохвилини вбивають українців. Це криваві гроші, і ті німці, які сьогодні виступають за співпрацю з росією, також будуть нести провину за пролиту кров.
Олег Дудар, 21.11.2024

Компанії