ДНТЦ ЯРБ готує низку НПА для забезпечення ядерної захищеності

07.11.2024

 Розробкою нормативно-правових актів «Правила фізичного захисту радіоактивних відходів та інших джерел іонізуючого випромінювання» та «Вимоги до визначення об’єктової проєктної загрози» займаються зараз у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки. Про це йшлося в рамках навчального семінару «Загальні положення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання – шлях до імплементації режиму ядерної захищеності в Україні», який відбувся в ДНТЦ ЯРБ.

Молодший науковий співробітник лабораторії ядерної захищеності відділу систем управління та ядерної захищеності ДНТЦ ЯРБ Аліна Мельник проаналізувала умови створення документу «Загальні положення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання» – нормативно-правового акту, який врегульовує всі аспекти ядерної захищеності України. Цей документ розроблено Державною інспекцією ядерного регулювання України із залученням ДНТЦ ЯРБ та за підтримки Норвезького регулюючого органу (DSA) в рамках спільного проєкту та співпраці України та Норвегії в сфері ядерної та радіаційної безпеки в Україні. Серед зазначених пані Мельник умов – відмінності у визначеннях в документації МАГАТЕ щодо ядерної захищеності та у Законі України «Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання», а також специфіка документів Ради Євратома.
 «НПА узагальнює наявні вимоги та дає чіткіше розуміння поняттю «захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання», яке донині застосовувалося в Україні, але потребувало перегляду та уточнення, оскільки враховувало лише один аспект ядерної захищеності — фізичний захист. Новий НПА відповідає міжнародно-правовим зобов’язанням України та враховує законодавство України та ЄС, рекомендації МАГАТЕ. Його погоджено з усіма зацікавленими організаціями й міністерствами, затверджено наказом Держатомрегулювання від 27 вересня 2024 №1071 та наразі триває його реєстрація в Мін’юсті», – поінформувала Аліна Мельник.
Вимоги «Загальних положень захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання» будуть обов’язковими до виконання юридичними та фізичними особами, які провадять чи заявили про намір провадити діяльність у сфері використання ядерної енергії.
Окрім гармонізації національної нормативно-правової бази України з документами МАГАТЕ та законодавством ЄС, впровадження загальних положень сприятиме деталізації вимог щодо захищеності ЯУ, РМ, РАВ та інших ДІВ, згідно із Законами України, а також забезпеченню регулювання їх захищеності на території України, - наголошує ДНТЦ ЯРБ.

АЕС