АЕС Темелін першою в Європі перейшла на 5G та зараз тестує використання окулярів доповненої реальності

16.10.2024
Фото: ČEZ
На чеській АЕС Темелін відбувається тестування окуляр доповненої реальності. Мета їхнього застосування – проводити необхідні перевірки без паперових схем та інших документів. Окуляри також можна буде використовувати для спілкування з операторами в диспетчерській, які, наприклад, зможуть отримати реалістичний вигляд обладнання.
Як повідомляє оператор чеських АЕС компанія ČEZ, впровадження такої інновації стало можливим завдяки розгортанню мережі 5G, яку АЕС Темелін нещодавно ввела в експлуатацію у співпраці з Vodafone.
Випробуванню окулярів передував кількарічний проект діджиталізації, в рамках якого електростанція перевела ключові документи і діяльність в електронну форму. Таким чином, такі дані, як схеми, робочі інструкції або протоколи, будуть відображатися безпосередньо працівникам в окулярах.
«Ми тестуємо кілька типів окулярів, які можуть значно спростити нашу роботу. Якщо вони виявляться успішними, ми зможемо поступово впроваджувати цю технологічну інновацію в реальному житті, починаючи з наступного року», - говорить Мирослав Чоура, виконавчий менеджер дивізіону «Атомна енергетика» ČEZ.
Керівництво ČEZ очікує, що нова технологія зробить роботу більш ефективною і підвищить безпеку електростанції. «Це один із прикладів широкої цифровізації, яку обидві атомні електростанції проходять протягом багатьох років. Ми посилюємо акцент на безпеці, якості та ефективності роботи, що стає можливим завдяки використанню новітніх технологій. І хоча у нас консервативний підхід, тобто максимальний акцент на безпеку, ми не хочемо просто слідувати поточним тенденціям, ми хочемо їх задавати», - пояснює Богдан Зронек, член Ради директорів ČEZ і директор дивізіону «Атомна енергетика».
Слід зазначити, що АЕС Темелін стала першою атомною електростанцією в Європі з власною приватною мережею 5G. Наразі сигналом 5G покрита майже вся територія станції, в тому числі частина захисної споруди навколо реактора. Ще шістнадцять будівель будуть протестовані енергетичною компанією у співпраці з Vodafone. Від результатів буде залежати остаточне рішення.
«Приватна мережа 5G - це найбезпечніша, найшвидша і найефективніша мобільна мережа передачі даних, здатна відповідати найсуворішим галузевим стандартам. Вона може мати до 100 разів більшу пропускну здатність, ніж мережа 4G. Це дозволяє підключати до мережі більше пристроїв, наприклад, для забезпечення відеодзвінків та інших високонавантажених потоків даних. З точки зору можливих типів приватних мереж, це найвищий рівень, який, на додаток до найвищого рівня безпеки, також забезпечує високу гнучкість конфігурації та налаштувань відповідно до вимог клієнта», - сказала Вероніка Бразділова, віце-президент з питань корпоративних клієнтів Vodafone у Чеській Республіці.

Технологічний університет Брно також працює над практичним використанням приватних мереж 5G. «Ми дуже раді, що довгострокова співпраця між Технологічним університетом Брно і Vodafone сприяла реалізації проекту, який демонструє унікальні можливості приватних мереж 5G в промисловості як з точки зору телекомунікацій, так і з точки зору кібербезпеки», - сказав Ладіслав Янічек, ректор Технологічного університету Брно. У навчальному закладі працює лабораторія #VodafoneUniLab, де можна протестувати поведінку смарт-пристроїв або додатків у мобільних мережах 5G. 

Компанії