Славутич прийме «пілот» чеського Теплатора
11.10.2024
Фото: teplator.cz
Пілот чеського ядерного реактора для забезпечення централізованого опалення Теплатор планується реалізувати в Славутичі, де проживає переважна більшість працівників Чорнобильської АЕС. Таку інформацію розміщено у глобальній базі даних малих модульних реакторів і вдосконалених ядерних реакторів, які перебувають на стадії розробки і потенційно можуть бути розгорнуті, яку розробив сайт NucNet.
Технологія Теплатора базується на використанні пасивних відпрацьованих паливних елементів з легководних ядерних реакторів. Його модифікована потужність складає 50-200 МВт відповідно до потреб цільової агломерації та використовується виключно для виробництва тепла, а не електроенергії. Згідно з підрахунками, що проведені у Чехії, вартість опалення становитиме в 10 разів менше ніж від газових потужностей.
Найпростіша версія Teplator була розроблена для роботи при нормальному атмосферному тиску та температурі 100 градусів за Цельсієм (212 Фаренгейтів), що потребує меншої кількості складних технічних рішень і матеріалів.
Ідеологом проєкту є професор Радек Шкода, Ph.D. Радек Шкода – чеський вчений-ядерник, що спеціалізується на ядерній енергетиці і працює в Празі та Пльзені. Він працював у Северо-Західному університеті Південної Африки, Брненському технологічному університеті. Був директором ядерного центру в Техаському університеті A&M і отримав ліцензії на експлуатацію 3 ядерних реакторів. Наразі є директором Міжконтинентального ядерного інституту. У 2021 році став професором Пльзенського університету.
Команда, очолювана Радеком Шкодою, вже отримала патент на концепцію та дизайн, за її словами, дуже рентабельної альтернативи вугільним і газовим електростанціям.
Наразі йдеться про демопроєкт установки, який має потужність 50 МВт з температурою на виході 98 °C. До 2032 року він може бути розширений до повної установки потужністю 150-170 МВт з температурою на виході до 200 °C. Температура до 420 °C може бути досягнута за допомогою конструкції HT, але вона вимагає більш тривалої розробки і, як очікується, не буде розгорнута до 2035 року.
Довідково: База даних малих модульних і перспективних реакторів NucNet – це універсальне онлайн джерело даних про ці нові реакторні технології, які привертають увагу як в ядерній галузі, так і за її межами, оскільки світ шукає низьковуглецеві рішення для проблем зміни клімату та енергетичної безпеки. Проєкти цих реакторів знаходяться на різних стадіях розробки, і ландшафт еволюціонує. База даних об'єднує ключову інформацію про ММР і перспективні реактори, що знаходяться в стадії розробки і наближаються до розгортання.
Дані включають реактори, що розробляються, за країнами, типом реактора, розміром, потужністю, типом палива, а також стадією проектування або ліцензування, якої вони досягли. База даних містить інструменти пошуку, щоб користувачі могли шукати реактори за різними параметрами, такими як країна і тип. Інформація в базі даних взята з трьох основних джерел: бази даних ARIS (Advanced Reactor Information System) Міжнародного агентства з атомної енергії, бази даних SMR Dashboard Агентства з ядерної енергії ОЕСР, що базується в Парижі, та власної бази даних досліджень і звітів NucNet.