14 фінансових установ світу зобов’язалися нарощувати підтримку будівництва нових АЕС
25.09.2024
У кулуарах Тижня клімату в Нью-Йорку великі банки, представники уряду та керівники промисловості визнали роль, яку атомна енергетика може відіграти в глобальному енергетичному переході. Чотирнадцять світових фінансових установ зобов'язалися збільшити підтримку ядерної енергетики, щоб до 2050 року потроїти світові атомні потужності. Про це йдеться у пресрелізі ініціативи.
До ініціативи долучилися Abu Dhabi Commercial Bank, Ares Management, Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Brookfield, Citi, Credit Agricole CIB, Goldman Sachs, Guggenheim Securities LLC, Morgan Stanley, Rothschild & Co., Segra Capital Management і Societe Generale.
Банки вбачають можливим фінансову підтримку будівництва нових АЕС, збільшивши пряме кредитування та проєктне фінансування ядерних компаній, організувавши продаж облігацій або надавши компаніям доступ до приватних інвестиційних чи кредитних фондів.
Ринки капіталу та фінансування можуть відігравати вирішальну роль у розвитку та зростанні проектів ядерної енергетики в усьому світі. Фінансові установи можуть надати досвід, глобальну присутність, послуги та рішення для підтримки галузі.
Цей вираз підтримки ядерної енергетики ґрунтується на результатах першого глобального підбиття підсумків у рамках Паризької угоди в грудні 2023 року, який включив ядерну енергетику до переліку технологій з нульовим та низьким рівнем викидів, які Сторони повинні прагнути прискорити, а також на Декларації про потроєння ядерної енергетики, проголошеній на 28-й Конференції ООН з питань зміни клімату та схваленій 25 країнами світу.
У заході, який відбувся у Рокфеллерівському центрі в Нью-Йорку, взяли участь глави держав, міністри та лідери ядерної та фінансової галузей, а також керівники важкої та енергоємної промисловості, щоб визнати роль фінансування приватного сектору у підтримці глобальних зусиль з декарбонізації електроенергетики.
«Єдиною загадкою, яку залишилося розгадати, є фінансова сторона, фінансові витрати, - сказав д-р Роберт Голоб, прем'єр-міністр Словенії. - Фінансові ринки повинні адаптуватися і розробити нові фінансові інструменти для того, щоб ядерна енергетика стала конкурентоспроможною з іншими джерелами енергії, що не містять CO2».
«Настав час вжити конкретних заходів для необхідного розширення ядерної енергетики, - зазначила Ебба Буш, міністр енергетики, бізнесу та промисловості і віце-прем'єр-міністр Швеції. - Шведський уряд вивчає запропоновану модель фінансування, яка включає в себе кредити під державну гарантію, контракти на різницю (CfD) та механізми розподілу ризиків. Метою пропозиції є значне покращення умов для будівництва нових атомних електростанцій у Швеції, а разом з цим і більш стійке майбутнє».
«З часу проведення COP 28 в Дубаї минулого року ми стали свідками зміни імпульсу в ядерному секторі, чому сприяло значне зростання попиту на чисті електрони для центрів обробки даних та штучного інтелекту, причому глобальний попит на електроенергію лише в цьому секторі має подвоїтися до 2026 року, - зазначив Мохамед Аль-Хаммаді, керуючий директор і головний виконавчий директор Еміратської корпорації з ядерної енергії. - Підтримка 14 світових банків та фінансових установ, яку ми спостерігали сьогодні вранці в кулуарах Нью-Йоркського кліматичного тижня, свідчить про те, що ядерна енергетика не лише розглядається як вирішальний фактор декарбонізації енергетичного сектору, але й відповідає профілю сталого фінансування та фінансування перехідного періоду, особливо з огляду на те, що зараз ми бачимо, як ефективно будуються численні атомні електростанції, забезпечуючи впевненість ринку та чіткий ринковий сигнал про те, що ядерна енергетика - це перевірений і прийнятний для банків шлях до енергетичної безпеки та паралельного досягнення нульового рівня викидів парникових газів».
Нагадаємо, декларацію COP28 про збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року підтримали 25 країн, серед яких і Україна. Підписанти визнали ключову роль ядерної енергетики в досягненні глобальних нульових викидів парникових газів. Документ ухвалено у грудні 2023 року на Всесвітній Конференції ООН зі зміни клімату (COP28) в Дубаї.