Очільник ДІЯРУ поінформував про стан експлуатації ядерного палива Westinghouse на українських реакторах ВВЕР
18.09.2024
У 2024 році всі енергоблоки дизайну ВВЕР-1000, які експлуатуються в Україні (крім тимчасово окупованої Запорізької АЕС), забезпечені ядерним паливом виробництва Westinghouse. Про це повідомив голова Держатомрегулювання Олег Коріков, виступаючи у рамках 68-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ, інформує ДІЯРУ.
Він нагадав, що у 2023 році розпочато дослідну експлуатацію палива виробництва Westinghouse на енергоблоці №2 ВВЕР-440 Рівненської АЕС, а в поточному році – дослідну експлуатацію цього палива на енергоблоці №1 Рівненської АЕС. Олег Коріков наголосив, що впровадження будь-якої нової модифікації ядерного палива для українських АЕС чітко регламентується та відбувається відповідно до нормативно-правових документів з ядерної та радіаційної безпеки.
«Зважаючи на масштабну агресію рф проти України, подальша співпраця та закупівля ядерного палива у російського виробника є неможливою та стала б фінансуванням військової агресії рф проти України. Загалом вся російська ядерна галузь більше не може вважатися надійною. Український досвід переходу на нові типи ядерного палива є унікальним і, безсумнівно, може бути корисним для країн ЄС, в яких сьогодні експлуатуються 19 енергоблоків радянського дизайну», - зазначив очільник Держатомрегулювання.
Олег Коріков повідомив, що за період експлуатації тепловиділяючих збірок Westinghouse з 2015 року на реакторах ВВЕР-1000 не зафіксовано жодних порушень умов безпечної експлуатації енергоблоків.
«Також, відповідно до чинного законодавства України, Держатомрегулюванням було проведено державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів обґрунтування безпеки впровадження альтернативної тепловиділяючої збірки виробництва компанії Westinghouse для реакторів типу ВВЕР-440», - підкреслив Олег Коріков.
У своєму виступі Голова Держатомрегулювання також поінформував про стан ядерної та радіаційної безпеки на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС, наголосивши на необхідності змусити рф виконати резолюції Ради керуючих та Генеральної конференції МАГАТЕ, які вимагають від країни-агресора негайно деокупувати та демілітаризувати станцію, і закликав міжнародних партнерів до консолідованої та принципової позиції щодо неприпустимості військових атак на об’єкти енергетичної інфраструктури, що є важливими для безпечної експлуатації українських АЕС.