Ядерний ренесанс: підсумки 2023 року – МАГАТЕ
21.08.2024
Нещодавно опубліковані дані про ядерну енергетику за 2023 рік, зібрані МАГАТЕ, показують, що технологія чистої енергії знаходиться на роздоріжжі на тлі появи нового глобального консенсусу щодо прискорення її розгортання, - інформує Агентство.
Згідно з оперативними даними, наданими державами-членами МАГАТЕ до Інформаційної системи з енергетичних реакторів (PRIS), виробництво електроенергії на АЕС минулого року зросло на 2,6 відсотка порівняно з 2022 роком. Минулого року ядерна енергетика продовжувала виробляти майже 10 відсотків світової електроенергії та чверть усієї низьковуглецевої електроенергії.
США залишаються найбільшим у світі виробником ядерної електроенергії, за ними йдуть Китай і Франція. Китай продовжував лідирувати у будівництві нових енергоблоків, розпочавши спорудження п'яти реакторів. Новачок Єгипет розпочав будівництво свого другого реактора. Світовий флот працює майже на повну потужність із середнім коефіцієнтом використання потужності 88 %. У той час як на атомних електростанціях у Білорусі, Китаї, Республіці Корея, Словаччині та Сполучених Штатах Америки було здійснено нові підключення до електромережі, реактори були зупинені в Бельгії, Китаї та Німеччині, - констатує МАГАТЕ.
Агентство зазначає, що дані за 2023 рік з'явилися на тлі зростаючих глобальних амбіцій щодо ядерних технологій на тлі старіння парку реакторів. Понад дві третини діючих у світі реакторів мають вік щонайменше 30 років.
«Дані МАГАТЕ показують, що світовий парк ядерних реакторів продовжує залишатися великим і незамінним джерелом низьковуглецевої електроенергії, - зазначив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі. - Але також очевидно, що нам потрібно буде продовжити термін експлуатації існуючих реакторів, замінити застарілі потужності новими, а також додати багато нових потужностей, щоб досягти цілей глобальної боротьби зі зміною клімату та енергетичної безпеки».
Станом на кінець грудня 2023 року світова потужність діючих атомних електростанцій становила 371,5 ГВт, яку забезпечували 413 реакторів у 31 країні. Однак лише 403 реактори, загальною потужністю 364,5 ГВт, повідомили МАГАТЕ про своє виробництво електроенергії.
Двадцять п'ять реакторів залишалися в стані призупиненої експлуатації протягом року, незважаючи на те, що мали ліцензію на експлуатацію. Сюди входять чотири реактори в Індії загальною чистою потужністю 639 МВ і 21 реактор в Японії загальною чистою потужністю близько 21 000 МВт. У 2023 році Японія перезапустила два реактори "Такахама-1" і "Такахама-2", які перебували в призупиненому стані з 2011 року.
Протягом останнього десятиліття потужність атомної енергетики залишалася на стабільному рівні, а з початку 2013 року до мережі було підключено ще 69,8 ГВт(е) ядерної потужності. Понад 79 відсотків цього приросту потужностей припадає на Азію.
Як свідчать звіти про ядерні реактори та досвід експлуатації, Китай все ще залишається виробником ядерної енергії у світі, що найшвидше розвивається. Наразі в Китаї експлуатується 56 ядерних реакторів і ще 27 реакторів перебувають на стадії будівництва.