ЧАЕС запропонувала МАГАТЕ створити пілотний проєкт для поводження з опроміненим графітом

15.08.2024
Чорнобильська АЕС запропонувала МАГАТЕ реалізувати на своєму майданчику міжнародний пілотний проект з розробки технології поводження з опроміненим графітом. Про це повідомила ЧАЕС, коментуючи перебіг технічної наради, що відбулася на початку серпня у Відні.
За повідомленням, з такою пропозицією на нараді виступив керівник проєктів та програм інженерного центру ЧАЕС Олександр Новіков. За його словами, було зазначено, що під час військових дій на території України ризики занадто великі, і наразі це може розглядатися суто теоретично. «Проте деякі західні партнери висловили готовність надати методологічну підтримку для того, щоб розпочати цю діяльність на майданчику», - поінформував представник ЧАЕС.
Проєкт важливий у тому числі й тому, що жодна країна зокрема, і МАГАТЕ в цілому, не може запропонувати універсальний алгоритм стосовно поводження із опроміненим графітом, тож кожна з національних ядерних енергетик рухається власним шляхом.
За його словами, обговорення проблеми поводження з графітом надзвичайно важливе, оскільки багато реакторів у світі вже зупинено, ще більше наближається до кінця свого терміну експлуатації, і в усьому світі накопичилося близько 250 000 тонн радіоактивного графіту (опроміненого графіту, або «і-графіту»), - зазначає ЧАЕС.
Кількість опроміненого графіту тільки в Україні становить 5,7 тисяч тонн. Незважаючи на прогрес у розробці рішень для утилізації, все більше і-графіту знаходиться у «тимчасових» сховищах в очікуванні своєї остаточної долі. У країнах-членах МАГАТЕ, де урядова політика передбачає початок демонтажу реакторів у найближчому майбутньому, зростає розуміння нагальної необхідності вивчення проблем, що виникають у зв'язку із поводженням з графітом - аж до промислового впровадження технологій його переробки та грамотної й безпечної його утилізації і знаходження відповідних рішень, - коментує Олександр Новіков.

Довідка ЧАЕС: Графіт використовується як сповільнювач і відбивач нейтронів на більш ніж 100 атомних електростанціях, а також у багатьох дослідницьких реакторах і реакторах для виробництва плутонію, у кількостях від кількох кілограмів до понад 3000 тонн, залежно від конструкції. Нинішнє відродження інтересу до концепції високотемпературних реакторів в деяких країнах-членах ЄС зробило важливим продемонструвати, що з усіма вуглецевими матеріалами, необхідно належним чином поводитися протягом усього життєвого циклу. 

Зняття з експлуатації