Енергоатом назвав винних у пожежі на градирні ЗАЕС. А Greenpeace вимагає від МАГАТЕ «виконати свою роботу і провести розслідування»
12.08.2024
Ймовірною причиною пожежі на Запорізькій АЕС може бути недбалість російських окупантів або свідомий підпал, проте порушень меж та умов безпечної експлуатації немає, - заявило АТ «НАЕК «Енергоатом».
Близько 20.00 11 серпня на території Запорізької атомної електростанції сталася пожежа на об'єкті технічного водопостачання. Внаслідок цього відбулося займання градирні номер один та пошкодження іншого технологічного обладнання.
«Порушень меж та умов безпечної експлуатації немає. Перевищення контрольних рівнів щодо викидів та скидів радіоактивних речовин не зафіксовано. Ймовірна причина – недбалість рашистських окупантів, або свідомий підпал градирні орками», - йдеться у заяві.
Адже відомо, що «рашисти використовують приміщення та споруди АЕС як військові склади для розміщення техніки, зброї, вибухівки та військової амуніції. У машзалах станції вони розмістили військові машини. Градирні також використовуються як приміщення для складування та приховування військового обладнання та амуніції, через що значно збільшуються ризики виникнення пожеж у виробничих приміщеннях АЕС», - йдеться у заяві.
Водночас, повідомляється, що радіаційний стан на станції знаходиться в межах діючих норм, загрози радіаційного забруднення для населення поки немає.
Тим часом Greenpeace закликав МАГАТЕ виконати свою роботу і провести розслідування, адже, за його словами, пожежа на одній із градирень Запорізької атомної електростанції цілком імовірно є ще однією операцією під чужим прапором з боку російських збройних сил та «Росатому». Градирні, розташовані на північному березі водойми-охолоджувача атомної станції, не працюють з вересня 2022 року, відколи був зупинений останній з шести реакторів. Зазвичай градирні використовуються протягом літніх місяців, коли реактори працюють, щоб допомогти в охолодженні води. Пожежа не несла прямої загрози безпеці ядерних реакторів, які розташовані на відстані 1,5 км від градирень.
«російські війська продовжують використовувати ЗАЕС як військовий інструмент у своєму арсеналі. російські операції під чужим прапором мають на меті посіяти плутанину та невизначеність. Ми бачили це на початку квітня 2024 року на прикладі неправдивих російських заяв про атаки нібито українських безпілотників на ЗАЕС. Нові драматичні кадри диму, що валить з градирні, майже напевно є російським підпалом і виглядають жалюгідно. Допоки російські збройні сили думають, що можуть уникнути покарання за такі дії, вони продовжуватимуть це робити. МАГАТЕ не повинно просто випустити ще одне загальне попередження як для України, так і для росії – існує лише одна загроза ядерній безпеці в Україні, і це російські збройні сили. МАГАТЕ має вимагати, щоб команда агентства отримала негайний доступ до градирні, де вони зможуть розслідувати цю останню подію і викрити дії росії», - заявив Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace в Україні.
Загроза безпеці Запорізької атомної електростанції повністю пов'язана з нападом та незаконною окупацією російськими збройними силами та Росатомом з березня 2022 року. Greenpeace вимагає якнайшвидшого припинення російської окупації Запорізької атомної електростанції та запровадження повних і всеосяжних санкцій проти російської ядерної промисловості.
Тим часом вчора Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що його фахівці стали свідками появи густого темного диму, що йшов з північно-західної частини станції, після того, як почули численні вибухи протягом вечора. Окупанти повідомили експертам МАГАТЕ, що відбулася ймовірна атака безпілотника на одну з градирень станції. Самі експерти зазначили, що почули вибух в той самий час, коли ЗАЕС поінформувала їх про те, що безпілотник нібито влучив в одну з двох градирень станції.
«Для того, щоб з'ясувати масштаби та можливі причини цієї події, місія МАГАТЕ ISAMZ просить надати негайний доступ до градирні для оцінки пошкоджень», - йдеться у повідомленні.