«Росатом» офіційно відмовляється від ЗАЕС другий рік поспіль. Тим часом триває загроза перезапуску реакторів – експерти
07.08.2024
Фото: Енергоатом
«Росатом» офіційно відмовляється від Запорізької АЕС вже другий рік поспіль. Про це написав експерт атомного проєкту екоцентру Bellona Дмитро Горчаков. «Як і в торішньому річному звіті, в оприлюднених ключових результатах «Росатома» за 2023 рік йдеться, що рф експлуатує лише 11 АЕС з 37 енергобоками», - зазначає Дмитро Горчаков.
За його словами, ці показники стабільні та співпадають з тими, що були до початку повномасштабного вторгнення. «З кінця 2020 року, після пуску ЛАЕС-6, у рф працює 35 блоків на 10 наземних АЕС та 2 блоки на ПАТЕС. З 2024 року, до речі, вже мінус 1 енергоблок з реактором РБМК», - констатує експерт.
Він заперечує, що холодний зупин 6 блоків ЗАЕС може бути аргументом для неврахування, оскільки зупин – це теж експлуатаційний режим. «Наприклад, якщо зайти на сайт «Росенергоатома» то можна побачити, що прямо зараз в енергетичному режимі знаходяться лише 31 з 37 блоків, що експлуатуються – інші у зупинах та ремонтах», - вказує Дмитро Горчаков.
«Зрозуміло, що якось «Росатом» своїм кураторам це пояснює (чи ні?). Але все ж таки стабільне небажання «Росатома» за час війни, на противагу указам путіна, включати ЗАЕС до числа російських у своїх публічних звітах дуже показове і кумедне. Розуміють що не назавжди?», - додав експерт.
Водночас, українські експерти не виключають, що «Росатом» може намагатися вивести енерргоблоки ЗАЕС з режиму холодний зупин, і це загрожуватиме ядерною катастрофою. Так, начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк застерігає, що військових на ЗАЕС стає більше, і це може означати, що окупанти готують нову катастрофу.
«Підключення енергоблока до російської енергосистеми – це для України вже буде сам по собі виклик. Зараз Україна з'єднується з енергетичною системою Європи і підключення росії буде впливати безпосередньо навіть на енергетичну систему Європи. Це вже злочин. Щоб живити обладнання, охолоджувати ядерні реактори, Україна надає і без того дефіцитну електроенергію для забезпечення безпеки на Запорізькій станції. Якщо перезапустити навіть один енергоблок, то енергія, яка буде виділятися в ядерному реакторі, збільшиться в тисячі разів. Тієї води, яка є у ставку-охолоджувачі, буде недостатньо, щоб довготривало охолоджувати ядерне паливо, щоб довготривало охолоджувати обладнання. Це може призвести до википання ставка-охолоджувача і, в принципі, до розігріву активної зони, тому що не буде чим її охолоджувати. Це може мати набагато гірші наслідки, ніж зараз», – наголосив Гуменюк в інтерв’ю виданню «Новини Приазов’я».
Він додав, що енергоблоки Запорізької АЕС суттєво відрізняються від російських, тому наявний на ЗАЕС персонал країни-окупанта неспроможний їх експлуатувати, відтак можлива експлуатація енергоблоків ЗАЕС стане катастрофою.
Начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки зазначає, що головний виклик для світу зараз – не допустити перезапуску реакторів. Однак Запорізька АЕС буде у безпеці лише тоді, коли окупанти покинуть територію станції і вона повернеться під контроль України.