Окупанти мілітарізують ЗАЕС. Та можливо готуються до запуску реакторів – McKenzie та Greenpeace
30.07.2024
Окупанти риють окопи навколо водойми-охолоджувача Запорізької АЕС. Про це йдеться у дослідженні британських військових аналітиків McKenzie на замовлення міжнародної організації Greenpeace Німеччини, - пише Цензор.НЕТ.
В дослідженні зазначається, що з моменту окупації ЗАЕС росією у 2022 році і до кінця червня 2024 року "в районі водойми-охолоджувача атомної електростанції було споруджено понад 1000 метрів траншей. В основному вони зосереджені на північній та західній стороні водойми".
Підвищена активність, що фіксується навколо водойми-охолоджувача та біля північного водозабору, сигналізує про мілітаризацію всієї території Запорізької АЕС. Попри те, що є очевидні докази військових приготувань, що тривають протягом усього звітного періоду, немає ознак збільшення чисельності військ або передислокації бронетехніки, що перебуває на озброєнні окупаційних сил ЗАЕС, а саме бронетранспортерів БТР-80, - йдеться у документі.
Зазначається, що окупаційні сили переважно здійснюють заходи по риттю окопів та будівництву укріплень. Додаткові укриття на флангах та позаду бойових окопів дозволяють доставляти важке озброєння для підтримки військ в окопах, включно з бронемашинами зі станковими гарматами, кулеметами та мінометами.
Також у звіті констатується, що незважаючи на те, що не було жодних ознак мінування берегів водойми-охолоджувача, воно є дуже ймовірним, оскільки це одна із доктринальних норм російських сухопутних військ, тобто, частина їх звичайної військової підготовки. Швидше за все, ділянки між верхньою та нижньою вододільною лінією берегів з боку водосховища вже заміновані. Виявлення мін або операцій з мінування на супутникових знімках є неможливим.
"Новий детальний супутниковий аналіз показує, що значна територія самої атомної електростанції ще більше мілітаризується. Там не лише траншеї, наприклад, на дамбі ставка-охолоджувача, але й укріплення, які можуть бути використані як місця для розгортання важкої військової вогневої потужності. Ми поки що не бачимо цього важкого озброєння, але доти будуються не просто так. Російські збройні сили продовжують загрожувати безпеці ЗАЕС. Ці події викликають глибоке занепокоєння", – інформує старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Центральної та Східної Європи Ян Ванде Путте.
Greenpeace занепокоєний тим, що "значна мілітаризація території водойми-охолоджувача може бути пов’язана з майбутніми планами росії щодо перезапуску ядерних реакторів на цьому об'єкті. Всі шість реакторів були зупинені з 2022 року".
"Численні злочини росії на ЗАЕС продовжують ескалацію. Тепер стало відомо про подальшу мілітаризацію вразливих ділянок атомної станції, життєво важливих для постачання охолоджувальної води до реакторів. Необхідно докласти всіх зусиль, щоб зупинити російські плани та покарати "Росатом" і російську державу за допомогою ефективних санкцій", – наголосив старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace у Центральній та Східній Європі Шон Берні.
Прочитати звіт McKenzie на замовлення Greenpeace можна за посиланням.