Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо ядерної безпеки в Україні. Що ухвалено та навіщо
12.07.2024
Генеральна асамблея ООН 99 голосами при 9 проти та 60 утримавшихся ухвалила резолюцію «Охорона та безпека ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою АЕС», у якій засуджує російську агресію проти України і закликає до виведення російських військ із української території, включно із Запорізькою АЕС. Проти проголосували сама рф та її прибічники - Білорусь, Сирія, Куба, КНДР, Еритрея, Бурунді, Малі й Нікарагуа.
Представляючи на Генасамблеї проєкт, постпред України при ООН Сергій Кислиця, який виступив іспанською мовою, нагадав, що раніше у своїй резолюції від 23 лютого 2023 року Генасамблея, зокрема, закликала держави-члени «співпрацювати в дусі солідарності з метою подолання глобальних наслідків війни» для ядерної безпеки.
Також, за словами постпреда, Генеральна конференція та Рада керівників МАГАТЕ ухвалили низку резолюцій, у яких висловили занепокоєння нестабільною ситуацією з ядерною безпекою та захистом на ЗАЕС, закликали Росію вивести військовий та інший несанкціонований персонал зі станції, а також вимагали негайного повернення її під повний контроль України.
Однак росія продовжує порушувати ключові принципи ядерної безпеки.
Аби підтвердити та розвинути позицію Генасамблеї щодо загроз ядерній, пов'язаних з російською війною, Україна ініціювала ухвалення відповідної резолюції.
«Минулого місяця я був модератором тематичної панелі з ядерної безпеки на першому Саміті миру. Ми обговорили важливість вжиття додаткових заходів щодо її покращення. Я радий, що сьогоднішня резолюція сприяє цій важливій роботі», - написав очільник МЗС Дмитро Кулеба у твіттері. Він наголосив, що українські атомні електростанції мають працювати під суверенним контролем України. «Я вдячний міжнародній спільноті за її підтримку в цьому питанні», - зазначив міністр.
Як повідомляється на сайті ООН, засудивши невиконання Москвою відповідних резолюцій і резолюцій Міжнародного агентства з атомної енергії, Генасамблея у своїй резолюції вимагає від рф не лише вивести свій військовий та інший несанкціонований персонал із ЗАЕС, а й негайно повернути саму станцію під повний контроль компетентних органів України для гарантування її безпеки та захищеності.
«Ухваливши резолюцію «Безпека та захищеність ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою АЕС" (документ A/78/L.90) 99 голосами за, 9 проти та 60 тих, хто утримався, Асамблея також вимагає від РФ негайно припинити агресію проти України й беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», - ідеться в повідомленні.
Асамблея також завершила обговорення відповідальності щодо захисту та запобігання геноциду, воєнним злочинам, етнічним чисткам і злочинам проти людяності, а також зобов'язань щодо запобігання та захисту населення від жорстоких злочинів.
Як повідомляється на сайті МЗС Швейцарії, резолюція закликає сторони конфлікту повністю реалізувати п'ять принципів МАГАТЕ, що сприятимуть захисту ЗАЕС, які було презентовано гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі Раді безпеки ООН 2023 року. Вони включають заборону на: атаки будь-якого роду з боку атомної електростанції або на неї; зберігання або розміщення важкого озброєння або військового персоналу на станції; загрозу зовнішньому її електропостачанню; загрозу необхідним для безпечної експлуатації станції системам; дії, що підривають ці принципи.
Зазначається, що станція має бути повернута під контроль України, щоб дозволити МАГАТЕ безпечно й ефективно перевіряти заходи безпеки на ній.
«Резолюція закликає всі сторони конфлікту суворо дотримуватися міжнародного гуманітарного права і нагадує, що напади не мають бути спрямовані проти цивільних осіб або цивільних об'єктів і що атомні електростанції мають особливий захист. Ризики, пов'язані з інцидентом на атомній електростанції в зоні бойових дій, загрожують цивільному населенню України та інших країн. Їх захист має бути головним пріоритетом», - ідеться в повідомленні.
Документ повністю підтримує мандат МАГАТЕ щодо усунення ризиків для ядерної безпеки та захищеності під час збройного конфлікту й визнає важливість принципів агентства, які допоможуть гарантувати захист ЗАЕС.
Крім того, у тексті вітаються й заохочуються подальші зусилля гендиректора МАГАТЕ в цьому напрямку, зокрема шляхом продовження й посилення фізичної присутності місії агентства з підтримки та допомоги на станції.
Джерела: Укрінформ, Інтерфакс-Україна