ДІЯРУ затвердила нову редакцію Загальних положень безпеки атомних станцій

01.05.2024
Держатомрегулювання затвердила зміни до Загальних положень безпеки атомних станцій. Як повідомила ДІЯРУ, нову реакцію документу затверджено Наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 04 березня 2024 року № 195 «Про внесення змін до Загальних положень безпеки атомних станцій» та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2024 року за № 598/41943. На сайті ДІЯРУ новий документ поки що не опублікований. Останні зміни у документ вносилися у 2007 році.
Інспекція зазначає, що Загальні положення безпеки атомних станцій є основним документом із серії вітчизняних норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки атомних станцій. Документ встановлює вимоги, принципи і критерії безпеки атомних станцій, а також вимоги щодо впровадження основних технічних та організаційних заходів, що спрямовані на їх реалізацію та захист людей і навколишнього природного середовища від можливого радіаційного впливу.
Перегляд Загальних положень безпеки атомних станцій, що були затверджені Держатомрегулювання ще у 2007 році, за словами Інспекції, був обумовлений необхідністю врахування більш ніж 16-ти річного досвіду їх застосування, сучасних вітчизняних та міжнародних вимог, а також кращої європейської практики регулювання ядерної та радіаційної безпеки АЕС.
Під час перегляду Загальних положень безпеки атомних станцій, у порівнянні з попередньою редакцією, основних змін зазнали розділи, що встановлюють критерії безпеки, вимоги до забезпечення реалізації стратегії глибокоешелонованого захисту, вимог до аналізу безпеки, вимоги до проектування та експлуатації АЕС. При цьому, зокрема, були враховані такі сучасні міжнародні документи:
  • Директива Ради 2014/87/ЄВРАТОМ від 8 липня 2014 року про внесення змін і доповнень до Директиви 2009/71/Євратом про встановлення рамок Співтовариства для ядерної безпеки ядерних установок;
  • IAEA. Safety Standards. Safety of Nuclear Power Plants: Design. Specific Safety Requirements No. SSR-2/1 (Rev. 1);
  • IAEA. Safety Standards. Safety of Nuclear Power Plants: Commissioning and Operation Specific Safety Requirements No. SSR-2/2 (Rev. 1);
  • WENRA Safety Reference Levels for Existing Reactors 2020 та інші документи МАГАТЕ та WENRA.

Відповідно до вимог законодавства України у сфері використання ядерної енергії, після офіційної публікації Загальних положень безпеки атомних станцій експлуатуюча організація АТ «НАЕК «Енергоатом» має провести аналіз відповідності умов та меж безпеки, встановлених чинними ліцензіями, новим вимогам та, за необхідності, розробити і погодити з Держатомрегулювання перелік заходів, направлених на усунення виявлених відхилень. 

АЕС