2 роки окупації ЗАЕС. Ядерні злочини росії тривають – Антикризовий експертний ядерний центр

04.03.2024
Фото: АКЕЯЦ
4 березня 2022 року російські окупаційні війська із застосуванням важкої зброї окупували ЗАЕС. Внаслідок збройного штурму були пошкоджені будівля реакторного відділення на майданчику, навчально-тренувальний центр, адміністративна будівля, виникла пожежа, чим поставили під загрозу радіологічної катастрофи людство, - зазначає ГО «Антикризовий експертний ядерний центр».
АКЕЯЦ нагадує, що на майданчику ЗАЕС розташовані 7 ядерних установок: 6 реакторів ВВЕР-1000 та сухе сховище відпрацьованого ядерного палива контейнерного типу. Є тимчасові сховища для радіоактивних відходів, сховища свіжого ядерного палива – тобто на майданчику зберігається велика кількість ядерних матеріалів та радіоактивних речовин.
Експерти також зазначають, що військові сили, що окупували ЗАЕС, оснащені важкою технікою, в тому числі гарматами, а також транспортними засобами для перевезення зброї, боєприпасів, вибухових речовин і військ. «Окупанти створили вогневі позиції поблизу станції та на промисловому майданчику АЕС, замінували територію навколо ЗАЕС. Таким чином російські військові фактично перетворили атомну електростанцію на військову базу як для зберігання зброї, так і як стартовий майданчик для нападу», - наголошує Центр.
За словами експертів, «фізичний захист ЗАЕС відповідав до окупації найкращим світовим зразкам. Недолугі спроби відновити систему фізичного захисту периметру з боку окупантів перетворилися у профанацію. Зокрема, в обхід програмного забезпечення системи фізичного захисту станції було підключено камери відеонагляду периметра, проте добитися адекватної роботи датчиків вони не могли. На сьогодні повністю відсутні можливості технічними засобами контролю доступу в заборонені зони, маршрутизація та контроль переміщення персоналу. Як на початку семидесятих років минулого століття, вузькі місця перекрили вартовими».
росія порушила всі фундаментальні принципи ядерної безпеки та свої зобов’язання за міжнародними конвенціями, що створювали міжнародний режим ядерної та радіаційної безпеки, який був створений після аварії на Чорнобильської АЕС. Депозитарієм міжнародних конвенцій з ЯРБ є МАГАТЕ, - нагадує АКЕЯЦ.
Експерти, зокрема, констатують, що станом на 4 березня 2024 року ЗАЕС не виробляє електроенергію з другої декади вересня 2022 р; з 10 ліній електропередач, які були доступні до окупації – чотири 750 кВ і шість 330 кВ – сьогодні працює лише одна лінія 750 кВ від ОЕС України для постачання електроенергії для внутрішніх потреб; за період окупації 8 разів ЗАЕС втрачала зовнішнє електропостачання.
Крім того, за інформацією АКЕЯЦ, регламентні роботи з обслуговування технологічного обладнання та ремонтів за цей період виконувалися тільки в обсязі 30-40 %; перебування деяких енергоблоків поперемінно в гарячому та холодному зупині поза регламентними 100 годин на рік призвели до пошкодження парогенераторів та неодноразового протікання теплоносія з першого в другий контур.
Нагадується також, що після підриву Каховської греблі у липні 2023 року зросла загроза дефіциту води для охолоджування реакторів та ВЯП у 6 приреакторних басейнах витримки. У той же час окупанти будували на промисловому майданчику споруди, не передбачені проектом ЗАЕС, у т.ч. бурили свердловини поряд з майданчиком, без проведення оцінки впливу на ЯРБ у зв’язку зі зміною геологічного становища, що може призвести до зсуву ґрунту під фундаментами будівель.
Експерти зазначають, що кількість персоналу ЗАЕС зменшилася з 11 тис (до 4 березня 2022) до 3,5-4 тис., ліцензованого персоналу – з 200 осіб до 22 (які мають персональні українські ліцензії від Держатомрегулювання України.
2 роки український персонал ЗАЕС та члени його сімей викрадаються та піддаються тортурам, при чому за співучасті персоналу російської держкорпорації із атомної енергії «Росатом». Про це свідчить, зокрема, дослідження правозахисної організації Truth Hounds «Ядерна в’язниця: як «Росатом» перетворив найбільшу в Європі атомну електростанцію на катівню і як світ може це зупинити», - йдеться у повідомленні АКЕЯЦ.
Відтак, наголошують експерти, ризики розвитку важкої аварії з розплавленням активної зони та, відповідно, як наслідок до радіаційної аварії на території України та сусідніх країн, збільшуються з кожним днем. «Ядерні терористи 733-й день роблять свій внесок в деградацію систем безпеки ЗАЕС діями некваліфікованого російського персоналу, який незнайомий з особливостями модернізованої ЗАЕС, присутністю зброї і вибухових пристроїв поряд та на майданчику ЗАЕС», - наголошується у повідомленні.
«рф – ядерний злочинець. Адже вона перетворила мирний атом на зброю. Зокрема, окупанти створили вогневі позиції поблизу ЗАЕС, які використовують близькість до станції як щит для стримування вогню, ведучи постійні обстріли мирного населення в Нікополі та інших містах. Водночас, міжнародні безпекові органи в ядерній енергетиці – такі як МАГАТЕ та ВАО АЕС ігнорують ці та інші злочини росії, не позбавляючи її права голосу», - завершує АКЕЯЦ.

Велику подяку тим запорізьким атомникам, які до останнього залишалися вірними Україні, принципам ядерної та радіаційної безпеки і працювали на ЗАЕС попри тиск та загрози від окупантів, виконуючи свої професійні обов’язки, щоб не допустити найгіршого сценарію, висловили т.в.о. гендиректора ЗАЕС Дмитро Вербицький та т.в.о. голови правління Енергоатома Петро Котін. 

АЕС