Пілотна модифікація ядерної установки. ДНТЦ ЯРБ пояснив як експлуатуючій організації уникнути помилок

04.09.2023
Навчальний семінар на тему, як уникнути помилок при проведенні пілотної модифікації на ядерній установці, був проведений фахівцями Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки минулого тижня.
Начальник лабораторії аналізу експлуатаційної документації Сергій Лукашин розповів про особливості впровадження «пілотної» модифікації на основі НП 306.2.106-2005 «Вимоги до проведення модифікацій ядерних установок та порядку оцінки їх безпеки». Документ було прийнято у 2005 році та оновлено у 2012 та 2022 роках.
Він повідомив учасникам семінару, що усі зміни, які впроваджуватимуть під час експлуатації ядерної установки, поділяються на етапи, визначається порядок виконання робіт, розробляються обґрунтовуючі документи, проводиться оцінка безпеки модифікації ядерної установки і наприкінці модифікація вводиться в промислову експлуатацію.
Перший етап впровадження «пілотної» модифікації – концептуальне технічне рішення, під час якого обґрунтовується необхідність впровадження модифікації ядерної установки. Застосування обладнання у проєктах модифікації здійснюється на підставі погоджених Держатомрегулювання технічних умов. Технічні умови, зауважив фахівець, мають бути актуальними.
«З практики скажу, що бували випадки коли у концептуальному технічному рішенні передбачалось застосовувати обладнання за технічними умовами, які не переглядались 10 років. Якщо на момент розроблення концептуального технічного рішення погоджених технічних умов на виготовлення обладнання ще не існує, тоді потрібно передбачити їх розробку та погодження Держатомрегулюванням», - розповів Сергій Лукашин.
Технічне рішення про введення об'єкта модифікації у промислову експлуатацію є завершальним етапом модифікації та розробляється для введення цього об'єкта в промислову експлуатацію в складі ядерної установки.
Якщо за результатами пілотної модифікації експлуатуюча організація вирішила впроваджувати такі ж зміни на інших ядерних установках, то потрібно розробити галузеве (або станційне) рішення, яке погоджується з Держатомрегулювання, - зазначає ДНТЦ ЯРБ.

Експерт надав вичерпний перелік документів, які необхідно підготувати для обґрунтування можливості впровадження «пілотної» модифікації ядерної установки на кожному етапі. 

АЕС