Україна продемонструвала міжнародним дипломатам наслідки вторгнення рф під час зустрічі на Чорнобильській АЕС

18.07.2023
Фото: ЧАЕС
17 липня на Чорнобильській АЕС відбулася зустріч українських урядовців із главами та представниками іноземних представництв та місій, акредитованих в Україні. Захід відбувся на виконання доручення президента України та був присвячений реалізації Формули миру, зокрема виконанню пунктів, які стосуються ядерної і радіаційної безпеки, - повідомляє Чорнобильська АЕС.
У заході взяли участь керівники посольств країн G7 та Представництва ЄС в Україні, очільники та члени дипломатичних представництв Польщі, Словаччини, Чехії, Литви, Естонії, Латвії, Туреччини, Швеції, Нідерландів, Данії, Норвегії, Бразилії, Індії, Іспанії, Республіки Корея, Єгипту та Ватикану, Координатор системи ООН в Україні. В режимі онлайн доєдналися також представники посольств Індонезії, Австралії, Саудівської Аравії, Аргентини, Мексики, Чилі.
З українського боку брали участь керівник офісу президента та міністри енергетики і екології. За інформацією InfoAtom, представники ядерного регулятора участь у заході не взяли.
Гості промислового майданчика ЧАЕС відвідали сховище відпрацьованого ядерного палива -2 (сухого типу) та новий безпечний конфайнмент, де перший заступник генерального директора ДСП ЧАЕС Валерій Сейда повідомив їм деталі будівництва та експлуатації цих об'єктів.
Після цього відбулась нарада за головуванням керівника ОП Андрія Єрмака. Він зауважив, що місцем її проведення Чорнобильська АЕС була обрана не випадково: представники дипкорпусу мали на власні очі побачити, які наслідки може мати недотримання ядерної безпеки. Андрій Єрмак нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну російські війська захопили ЧАЕС, де у 1986 році сталася відома на увесь світ ядерна катастрофа, пошкодили обладнання станції та облаштували свої позиції в забрудненому радіацією ґрунті.
"Найбільш вражаючою та емоційною частиною наради стала розповідь інженера 1 категорії Служби фізичного захисту   ЧАЕС Людмили Козак, яка на прикладі власної історії перебування на майданчику станції з перших днів його окупації російськими військами довела представникам іноземних дипустанов усю небезпеку та цинізм залучення ядерних об'єктів до засобів збройної агресії та ядерного шантажу", - зазначає ЧАЕС.
Андрій Єрмак наголосив, що запропонована Володимиром Зеленським Українська формула миру покликана сприяти вирішенню глобальних криз та ризиків, які РФ створює для всього світу своїми діями. За його словами, Україна ініціює спільне створення міжнародних механізмів, які можуть бути застосовані у разі будь-якого збройного конфлікту у світі і знайдуть своє відображення в змінах до міжнародного права та резолюціях Генеральної Асамблеї ООН.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зазначив, що для відновлення ядерної безпеки світу Україна повинна мати контроль над усіма такими об’єктами, як Чорнобильська та Запорізька АЕС. Він оцінив збитки довкіллю від вторгнення рф сумою понад 54 млрд доларів. І повідмив, що питанням відшкодування збитків та протидії екоциду РФ займається Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни, співголовами якої є Андрій Єрмак та колишній комісар ЄС з питань довкілля, екс-міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем.
Міністр енергетики України Герман Галущенко поінформував дипломатів про поточну ситуацію та ризики у зв’язку з триваючої окупацією росіянами Запорізької АЕС, а також про наслідки підриву дамби Каховської ГЕС.
Урядовці наголосили, що єдиний спосіб забезпечити ядерну безпеку – це виведення російських військ із Запорізької АЕС і повернення станції під контроль України. І зокрема саме тому радіаційна та ядерна безпека, екоцид і негайний захист навколишнього середовища – є важливими пунктами Формули миру Президента Володимира Зеленського, заради виконання якої має об’єднати зусилля весь світ.
Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький акцентував, що Українська формула миру та її ключові елементи вже підтримані у низці міжнародних документів, зокрема резолюції ГА ООН від 23 лютого 2023 року. Він також поінформував, що низка елементів Української формули миру взяті в роботу різними державами, які виявили готовність стати лідерами або учасниками в реалізації певних пунктів.

Підсумовуючи нараду, Андрій Єрмак зазначив, що це вже третя зустріч у такому форматі та повідомив, що наступна відбудеться наприкінці серпня-вересня. Вона також буде на об'єктах, приклад яких має показати світові, що тільки об'єднання зусиль дозволить зменшити небезпеки та виклики, створені росією для України та світу в цілому. 

Зняття з експлуатації