Загроза теракту на ЗАЕС та "куряча" сліпота Гроссі вимагають від України алармістських зусиль

22.06.2023

 Українська розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції. Про це заявив сьогодні президент України Володимир Зеленський.

«Зараз наша розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на ЗАЕС. Терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього», - зазначив Зеленський.
«Ми передаємо всю наявну інформацію нашим партнерам – кожному у світі. Всі докази. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – усі країни, абсолютно всі мають це знати. Міжнародні організації. Абсолютно всі. Жодних терактів на атомних станціях ніколи і ніде не повинно бути. Цього разу не має бути, як із Каховкою: світ попереджено, отже, світ може й повинен діяти», - додав він.
Раніш начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що російсько-окупаційні війська замінували охолоджувач ЗАЕС. «Якщо вони виведуть його з ладу шляхом підриву, то є велика ймовірність того, що будуть значні проблеми», ― сказав він в етері телемарафону у вівторок, 21 червня.
Ще раніше в.о. голови Державної інспекції з ядерного регулювання України Олег Коріков повідомив, що  біля одного з енергоблоків окупанти заклали вибухівку.
Натомість генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі у своїх регулярних інформповідомленнях вдається до відверто проросійських оцінок ситуації. Зокрема, його хвилює те, що контрнаступ українських військ наближається не до окупованої росіянами, а до "підконтрольної росіянам" ЗАЕС.
Він називає серед потенційних небезпек, що стоять перед станцією, те, що ЗАЕС "залишається залежною від однієї діючої лінії електропередач" і "продовжує відчувати нестачу резервного живлення на випадок, якщо основна лінія 750 кВ знову буде втрачена – як це неодноразово траплялося з початку військового конфлікту – оскільки остання лінія 330 кВ, що залишилася, була відключена майже чотири місяці тому". "ЗАЕС продовжує отримувати від України орієнтовні дати відновлення електропостачання, які не дотримуються", - висуває претензію Гроссі, ігноруючи той факт, що росіяни неодноразово обстрілювали і продовжують вести обстріли з окупованого Енергодара української території. Відвідавши минулого тижня відкритий розподільчий пристрій 330 кВ на ЗАЕС гендиректор МАГАТЕ "забув", скільки часу його колег не допускали на цей об'єкт, і ретранслює інформацію стосовно пошкоджень, що він отримав від росіян.
Далі гірше. Він спростовує інформацію про встановлення мін поблизу водойми-охолоджувача – теж вочевидь зі слів росіян, адже комунікувати йому з українським персоналом не дають можливості, а він сам, вочевидь, і не наполягає: жодного разу він не констатував цей неприпустимий для незаангажованого представника міжнародної безпекової організації факт. Цитуємо його інформповідомлення: "Під час візиту Генерального директора на об'єкті не було виявлено жодних мін, у тому числі біля водойми-охолоджувача. Однак МАГАТЕ відомо про попереднє розміщення мін за периметром станції, про що Агентство повідомляло раніше, а також у певних місцях всередині – які, як пояснили співробітники служби безпеки станції, призначалися для оборонних цілей".
Тобто гендиректор МАГАТЕ, який ще рік тому заявляв про 7 засад ядерної та фізичної безпеки, зараз не бачить загрози у розміщенні мін чи вибухівки на станції. І така раптова зміна не викликає подив чи підозри щодо його заангажованості у колег, міжнародної громадськості тощо.   
"Наша оцінка цих конкретних розміщень полягала в тому, що, хоча наявність будь-якого вибухового пристрою не відповідає стандартам безпеки, основні функції безпеки об'єкту суттєво не постраждають. Ми стежимо за цим питанням з великою увагою", - заспокоює їх Гроссі. Тобто, окупанти порушують всі засади безпеки, але Гроссі їм дає індульгенцію.
"Ситуація з ядерною та фізичною безпекою на Запорізькій атомній електростанції є надзвичайно крихкою. Втрата Каховського водосховища стала катастрофою для регіону в цілому, а також додала серйозних труднощів для цієї великої атомної електростанції. Зараз, як ніколи, всі сторони повинні повною мірою дотримуватися основних принципів МАГАТЕ, спрямованих на запобігання ядерній аварії.  Ми активізуємо наші зусилля з метою сприяння забезпеченню ядерної безпеки і захищеності", - завершує огляд ситуації Гроссі. Але його вибіркова сліпота – у тому числі абсолютне ігнорування наявності російської важкої військової техніки на ЗАЕС, що суперечить його ж вимогам, озвученим на весь світ – дозволяє зрозуміти, що розраховувати на МАГАТЕ Україні не варто. Принаймні допоки вона не винесе алармістське питання заангажованості росіянами Гроссі на усі можливі міжнародні рівні.

АЕС