Ексміністр енергетики радить бути стриманішими щодо персоналу ЗАЕС, якому довелось підписати договори з окупантами

01.02.2023
Фото: Телеграф
Колишній міністр енергетики, голова громадської спілки "Всеукраїнська енергетична асамблея" Іван Плачков розповів виданню "Телеграф", що відбувається наразі в енергосистемі Україні, що має робити влада і чи вважати колаборантами усіх з ЗАЕС, кому довелося укласти контракт з окупантом.  
 
- Ви маєте досвід бізнесу на ремонті обладнання теплових електростанцій. В компаніях "Київенергоремонт" та "Теплоенергосервіс" ви досі є співвласником. Чи задіяні ви якось в ремонтах ТЕС після ракетних обстрілів?
- Згадані компанії зараз трансформувались і не займаються ремонтом енергетичного обладнання. Але до мене час від часу звертаються різні компанії за консультацією. Я допомагаю їм знаходити необхідне обладнання. Даю рекомендації.
- Який відсоток української енергосистеми на сьогодні пошкоджено обстрілами?
- Точні цифри є закритими, їх ніхто не дає. Я оцінюю відсоток руйнувань на рівні 50-60%. Нашу систему намагалися на 100% покласти, щоб був повний блекаут. Але це їм не вдалося. Зіграло свою роль зниження споживання електроенергії. Зараз Україна споживає близько 12-14 тисяч мегаватів. Втрати становлять близько 10 тисяч мегаватів, включаючи ЗАЕС.
- Ви добре знаєте всю українську інфраструктуру підстанцій. Виходячи з масштабів руйнувань, для яких регіонів України загроза дефіциту електроенергії є найбільш критичною?
- Це два регіони: київський та південний. Але вони ще до війни були найвразливішими. Київський регіон і частина Житомирської області стали вразливими ще після аварії на Чорнобильській АЕС, коли зупинили чотири блоки по 1000 мегаватів кожний. Щоб компенсувати цей дефіцит, були побудовані магістральні лінії від Рівненської та Хмельницької АЕС. Для цих магістральних ліній дуже важливою була потужна підстанція в Бородянці. Зараз вона зруйнована, лінії пошкоджені, тому дефіцит у Києві великий. Ну а південь Одеської області дефіцитним був завжди. А зараз ще й зруйновано систему, яка дозволяла нам постачати електроенергію в Молдову, а вона, своєю чергою, – у південні райони Одещини. Зараз Молдова також має великий дефіцит. Як наслідок, на півдні маємо постійні аварійні та екстрені відключення.
- Недавно відбувся "енергетичний Рамштайн", Україні обіцяна допомога з енергетичним обладнанням, зокрема трансформаторами. Наскільки гострою буде проблема синхронізації іноземних трансформаторів з українською енергосистемою?
- Україна потребує потужних трансформаторів. Їх у світі виробляють близько 10 компаній. Деякі трансформатори, наприклад, болгарські, нам дійсно не підходять через інший клас напруги. Але нам готові допомагати Литва та Азербайджан, які мають схоже з нашим обладнання. Проблему я бачу в іншому. По-перше, нові потужні трансформатори виробляються довго, а резерви вже вичерпані. По-друге, в обленерго немає коштів на придбання та ремонт трансформаторів, бо зростають неплатежі за світло. Люди перестають платити. Має допомогти держава.
- Ця проблема вирішується?
- Зараз в Україні відсутня повноцінна координація державної політики в енергетиці. Внаслідок кількох хвиль реформ керованість паливно-енергетичним балансом лише погіршувалась.
- Але ж є Міненерго.
- Так, але НАК "Нафтогаз України" йому не підпорядкований. Якимись енергокомпаніями керує Мінекономіки, якимись – Фонд держмайна. А ще є приватні енергокомпанії. Єдиного координатора немає. На це постійно скаржаться мери міст. Думаю, зважаючи на нинішню ситуацію, в уряді має бути віцепрем’єр з питань паливно-енергетичного комплексу.
- Наскільки вдалим ви вважаєте рішення оголошувати колаборантами працівників Запорізької АЕС, які погодились співпрацювати з Росатомом?
- Я б радив керівникам Міненерго, прем’єр-міністру та президенту бути стриманішим у цьому питанні. Якщо люди написали заяви та продовжили працювати, щоб забезпечити стабільність станції, їх не можна засуджувати. Я б дав цим працівникам інший меседж: підписуйте що завгодно і робіть все можливе, щоб після звільнення ЗАЕС продовжила працювати для України. Якщо ж наші спеціалісти просто звідти виїдуть, на їхнє місце приїде персонал Росатому. У підсумку ми можемо отримати шість енергоблоків не тільки у неробочому, а й у непридатному для ремонту стані. Зараз ситуація на станції критична. На її території є сховище відпрацьованого палива. Що там з обладнанням, ніхто напевно не знає. Мене це дуже непокоїть. ЗАЕС ризикує стати другою ЧАЕС, яка нічого не виробляє, але постійно тягне кошти на утримання.

Джерело: Телеграф 

Компанії