росія дала достатньо приводів, аби світ застосував санкції проти "Росатома". Але готові далеко не всі – The Washington Post

20.01.2023

 У листі керівника департаменту "Росатому", датованому жовтнем 2022 року і отриманому українською розвідкою, йдеться про його нещодавню зустріч з міністерством оборони та представниками російського військово-промислового комплексу. З листа випливає, що  "Росатом"  пропонує надати товари російським військовим частинам і російським виробникам зброї, які перебувають під санкціями, - пише американське видання.

Серед виробників зброї - "Алмаз-Антей", виробник ракетних систем; НВК "Техмаш", що виробляє некеровані бомби і системи залпового вогню; "Високоточні комплекси", що виробляє ракети "Іскандер"; НВО "Сплав", що виробляє пускові установки "Ураган", які стріляють касетними бомбами; державний авіабудівний конгломерат; а також кілька російських виробників бронетранспортерів і танків. Детальний опис продукції, доступної для використання російськими військовими і виробниками озброєнь, додається до листа, який був наданий The Washington Post.
"Росатом" довгий час позиціонував себе як цивільну організацію, що експлуатує атомні електростанції по всьому світу, незважаючи на те, що він також займається розробкою ядерної зброї для росії. "Росатом" відомий у ядерному світі як цивільна ядерна компанія. Це, по суті, його бренд", - зауважив виданню Марк Хіббс, старший науковий співробітник програми з ядерної політики Фонду Карнегі за міжнародний мир.
Але, - пише газета, - війна росії проти України викриває, наскільки тісно компанія, до складу правління якої входять нинішні і колишні високопосадовці російських спецслужб, пов'язана з її військово-промисловим комплексом - і навіть з російськими військовими операціями в Україні.
Після вторгнення росії в Україну минулого року співробітники "Росатому" сприяли незаконному захопленню Москвою Запорізької атомної електростанції. За словами голови Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаеля Маріано Ґроссі, найбільша в Європі атомна електростанція була кілька разів відключена від української електромережі, а військове протистояння на об'єкті поставило світ "за крок до ядерної катастрофи".
Співробітники "Росатому", які перебувають на станції, ймовірно, керували частиною російської артилерії, спрямованою на обстріл станції, а в розпал обстрілу в серпні президент України Володимир Зеленський назвав цей напад "ядерним шантажем" з боку Москви. Український уряд заявив, що Росія навмисно намагається відрізати станцію, яка зараз перебуває в стані холодної зупинки через артилерійський обстріл, від постачання електроенергії в Україну.
У відповідь на запит про коментар "Росатом" заявив Washington Post, що "всі твердження, викладені у вашому запиті, абсолютно не відповідають дійсності".
Попередні заклики України, підтримані Литвою, Естонією, Латвією та Польщею, накласти санкції на "Росатом" через його участь у захопленні Запорізької атомної електростанції не призвели до дій, але розкриття інформації про його роль у підтримці російської збройної промисловості тепер посилить тиск на компанію з метою включення її до списку.
"Якщо "Росатом" надає підтримку російській збройній промисловості, це підпадає під санкції", - заявив виданню Деніел Фрід, координатор санкцій Державного департаменту США до 2017 року.
Досі компанія уникала санкцій через занепокоєння Заходу, оскільки вона бере широку участь у ядерній енергетиці в усьому світі, в тому числі в Західній Європі та США. У Європейському Союзі працюють 18 атомних електростанцій російського виробництва, "а це означає, що росіяни ... мають важелі впливу на продовження експлуатації більшості з цих об'єктів", - сказав Хіббс, зазначивши, що в Словаччині станції російського виробництва виробляють половину електроенергії в країні. Сполучені Штати залежать від "Росатома" приблизно на чверть від поставок збагаченого урану.
Крім того, "Росатом" контролює близько 30% світового ринку збагачення урану і 17% ринку реакторного палива, а з приблизно 450 атомних електростанцій по всьому світу близько 20% - російського виробництва, сказав Хіббс. Наразі "Росатом" працює над 23 атомними енергоблоками по всьому світу, в тому числі в Індії, Туреччині та Єгипті, а його портфель зарубіжних замовлень становить 200 мільярдів доларів.
"Спроба негайно послабити залежність від "Росатому" в питаннях постачання ядерного палива, поводження з відходами та інших партнерських угод може спричинити нові значні коливання цін на енергоносії в той час, коли ЄС тільки-но оговтується від болісного року стрімкого зростання цін на енергоносії, спричиненого відмовою від російських нафти і газу", - зазначає Washington Post. Проте газета не зважає на те, що США обговорює таку підготовку до введення санкцій з березня минулого року. Тобто формулювання "негайно" в даній ситуації не справедливо.
Тим часом, повідомляє Washington Post, український уряд посилює тиск з метою запровадження санкцій. Керівник апарату Зеленського Андрій Єрмак 12 січня зустрівся з координатором санкцій Державного департаменту США Джеймсом О'Брайеном, щоб обговорити питання "Росатома" і "посилення санкцій проти фізичних і юридичних осіб, які продовжують підтримувати російську агресію проти України".
Після переговорів цього місяця з віце-президентом Європейської комісії Франсом Тіммермансом прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що очікує включення санкцій проти "Росатому" до наступного пакету санкцій ЄС проти Росії, заявивши, що Москва "має бути покарана за атаки на енергетичну галузь України".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що викриття участі "Росатома" у постачанні російської оборонної промисловості "б'ють на сполох ще сильніше і доводять, що проблема є більш масштабною, ніж було відомо раніше".
У коментарі для Washington Post Дмитро Кулеба сказав: "Ядерна співпраця з сьогоднішньою росією не тільки аморальна, оскільки вона спонсорує військові злочини Росії в Україні, але й небезпечна. ... Ми закликаємо всі держави припинити будь-яку ядерну співпрацю з росією, уникати участі в будь-яких нових спільних проектах з росією в цій галузі і ввести персональні санкції проти ключових посадових осіб і співробітників "Росатому", які втручалися в роботу ядерної системи України". Кулеба зазначив, що введення персональних санкцій є "абсолютним мінімумом".
Серед матеріалів, які дочірні компанії "Росатому" пропонували надати російській оборонній промисловості, як свідчать документи, є оксид алюмінію, життєво важливий компонент для ракетного палива. Інші товари включають літій-іонні батареї для живлення танків, систем протиракетної оборони та іншого озброєння; технологію 3D-друку; і хімічні сполуки, що використовуються в авіа- і ракетобудуванні.
Washington Post зауважує, що невідомо, які з цих продуктів – якщо такі взагалі були – постачалися російській оборонній промисловості. Але тут же згадує, що у зверненні до "Росатому" з нагоди його 15-річчя в грудні президент росії владімір путін похвалив ядерну компанію за її "величезний внесок ... у розробку перспективних систем озброєння і військової техніки та постановку їх на бойове чергування".
Павло Лузін, незалежний російський військовий аналітик, розповів виданню, що "Росатом" розробив довгострокову стратегію постачання російської оборонної промисловості. Міністерство оборони росії в офіційних заявах також говорило про довгострокову співпрацю з державним ядерним конгломератом у сфері "неядерних" озброєнь.
Митні дані, надані Washington Post Центром досліджень проблем нерозповсюдження Джеймса Мартіна, показують, що принаймні одна дочірня компанія "Росатома", "Ренера", імпортувала з Південної Кореї компоненти літій-іонних акумуляторів на суму щонайменше 1 мільйон доларів з моменту початку війни в Україні.
Експерти висловили побоювання, що росія може використовувати нинішній статус "Росатома", що не підпадає під санкції, для отримання компонентів, на які в іншому випадку було б накладено ембарго. "Це велика потенційна лазівка", - сказав Джейкоб Нелл, колишній головний економіст з питань росії в Morgan Stanley, а нині член незалежної групи міжнародних експертів, які працюють з адміністрацією президента України над санкціями проти Росії. "Спеціалізований імпорт здійснюється через ядерну сферу", - додав він в коментарі для Washington Post.
Позиція ж України наступна: участь "Росатома" в окупації ЗАЕС є достатньою підставою для введення санкцій проти компанії. Як відомо, співробітники "Росатому" у супроводі ФСБ та російських військових присутні на ЗАЕС з середини березня –  невдовзі після окупації атомної електростанції.
Росатом намагався захистити себе від можливих санкцій, наполягаючи на тому, що його співробітники були присутні лише для надання технічних консультацій щодо безпеки станції. У серпні "Росатом" заявив, що його співробітники не відіграють жодної ролі в управлінні або захисті станції. Але "Росатом" офіційно отримав оперативний контроль над станцією після того, як 5 жовтня путін в односторонньому порядку підписав указ про передачу ЗАЕС у федеральну власність росії після незаконної анексії регіону Москвою. Згідно з указом, використання "фінансових, матеріальних та інших ресурсів" об'єкта передається новій експлуатуючій компанії, що належить дочірньому підприємству "Росатома", "для забезпечення безпеки ядерних установок, джерел іонізуючого випромінювання, сховищ ядерних матеріалів і радіоактивних речовин та пунктів зберігання радіоактивних відходів".
У відповідь на запит про коментарі "Росатом" заявив, що передача станції новій компанії-оператору була спрямована на "забезпечення безпечної та надійної роботи станції. Забезпечення ядерної безпеки та безпеки ядерних установок і об'єктів є пріоритетом номер один для Росатома", - заявили в компанії.
Один з очевидців, Олег Дудар, колишній головний інженер ЗАЕС (до 2017 року), розповів The Post, що співробітники "Росатома", хоча спочатку діяли на задньому плані, влітку все більше брали контроль над ситуацією, спочатку висуваючи вимоги про перевірку систем станції, в тому числі її електричних ланцюгів.
Дудар вважає, що співробітники "Росатому" під керівництвом Романенка допомогли спрямувати російський артилерійський вогонь на частини об'єкта і його територію, включаючи лінії електропередач, щоб відрізати його від української електромережі і звинуватити в пожежі Україну. "Вони вивчали електричні схеми, лінії електропередач, наше обладнання та системи зв'язку. Вони ретельно вивчали їх протягом тижня, - сказав Дудар в інтерв'ю Washington Post. - А наступного тижня об'єкти, які вони вивчали, були обстріляні, а обладнання виведено з ладу. У мене склалося враження, що вони цим керували і спрямовували".
Виникають також питання про те, чи могли співробітники "Росатому" бути причетними до масових затримань сотень українських працівників станції, яких, за словами Дударя та інших свідків, тижнями утримували в підвалах і катували співробітники ФСБ, іноді використовуючи електричний струм. Затримання спочатку відбувалися через проукраїнські настрої працівників заводу, але все частіше вони використовувалися як механізм примусу робітників до підписання контрактів на роботу в "Росатомі".
Є ознаки того, що війна починає впливати на фінансові результати "Росатома". Минулого місяця Болгарія відмовилася від його ядерного палива, підписавши дві угоди – спочатку з Westinghouse, а потім з французькою Framatome, щоб замінити російське паливо, на якому зараз працює її атомна електростанція. Минулого року Фінляндія відмовилася від багатомільярдного проекту з "Росатомом" з будівництва атомної електростанції "Ханхіківі-1", яка мала б виробляти 10 відсотків електроенергії для Фінляндії.
Міжнародна робоча група з питань російських санкцій, яка співпрацює з Єрмаком, головою офісу  президента України, запропонувала поступовий процес, який спочатку зосередиться на персональних санкціях і забороні поставок сирого урану з росії, де Москва займає лише близько 5% світового ринку, одночасно готуючи ґрунт для довгострокового відходу від залежності від "Росатому".
"Серйозні кроки, спрямовані на зменшення критичної залежності Заходу від "Росатома" у всьому ядерному паливному циклі, з часом стануть більш важливими", - зазначив виданню Джейкоб Нелл з Morgan Stanley. Втім, скільки ще чекати допоки цей час настане, аналітик не уточнює.
Джерело: The Washington Post

Компанії