Як москва фабрикує документи, намагаючись легалізувати захоплення ЗАЕС – болгарське видання Биволъ

30.11.2022
Фото: BBC News, facebook.com/nicolaimarcenco

 російська федерація знайшла спосіб легалізувати захоплення найбільшої в Європі атомної електростанції. Збройні сили росії захопили Запорізьку АЕС в березні 2022 року. А у жовтні 2022 року було зареєстровано дві нові державні компанії, через кілька днів до та після того, як володимир путін видав указ про оголошення електростанції "федеральною власністю" росії.

Болгарське видання Биволъ публікує документи, датовані жовтнем 2022 року, серед яких реєстраційні документи державної компанії та ще одного державного підприємства в Москві, що дозволяє російській державній атомній монополії "Росатом" управляти Запорізькою електростанцією.
Автор статті, заступник головного редактора видання Микола Марченко акцентує, що дії кремля зводяться до легалізації військового вторгнення на об’єкт енергетичної інфраструктури на території іншої країни-члена ООН, країни, яка також є членом Ради Європи та кандидатом на членство в ЄС. Та підкреслює, що наказ путіна передбачає незаконну націоналізацію або конфіскацію іноземної державної власності і що всі його розпорядження щодо цього є незаконними, неправомірними та такими, що суперечать міжнародним нормам. Цей крок був негайно засуджений київською владою як "марний, абсурдний і неадекватний".
З’ясувалося, що одну з компаній зареєстрували за два дні до розпорядження путіна – 2 жовтня 2022 року, іншу – через два дні після підписання указів. Цікаво спостерігати, як російські інституції починають підробляти документи, намагаючись легалізувати піратську стратегічну інфраструктуру іноземної країни, лише через кілька днів після того, як хазяїн Кремля оголосив про поглинання своїм офіційним указом.
"Биволъ" отримав доступ до документів в офіційному реєстрі компаній російської федерації. Вони розкривають формальний підхід москви до реєстрації найбільшої в Європі атомної електростанції – як акціонерного товариства та державного підприємства, офіційно розташованих за двома різними адресами. Однак легітимність цих дій не визнається міжнародними установами, такими як МАГАТЕ .
Крім того, видання наголошує: "Враховуючи, що мова йде про найбільшу на континенті атомну електростанцію, активи якої оцінюються в мільярди євро, тим більше вражає приголомшливо низький початковий капітал нової держкомпанії – 500 тисяч рублів або всього 8034 євро за поточним курсом:  як правило, це капітал малого чи середнього підприємства. Це доказ того, що дії москви лише формальні, і вони навіть не вжили заходів для забезпечення достатнього початкового капіталу для нової компанії вартістю мільярди доларів".
Зазначається також, що поверхневий підхід росіян до реєстрації незаконно захопленої електростанції поширюється і на їхні податкові документи. Наприклад, в їхніх документах про взяття на податковий облік від 7 жовтня 2022 року є розділ, який звучить так: "Дані про несплачені податкові платежі понад 1000 рублів, які перенаправлені в службу судових приставів". У цьому розділі податкової реєстрації обох нових компаній, створених для експлуатації Запорізької АЕС, зазначено: "Немає податкової заборгованості". Проте ця заява супроводжується роз’ясненням: "Дані доступні лише за період до 1 вересня 2022 року". Оскільки на той час компанії навіть не були зареєстровані, як вони могли мати якісь податки? – запитує "Биволь".
Київ уже розробив пакет запропонованих санкцій проти "Росатома" через незаконне захоплення Запорізької АЕС, прокоментувала "Биволю" екс-міністр енергетики України Ольга Буславець. Інший колишній міністр енергетики України Іван Плачков вважає, що санкції потрібно запроваджувати як мінімум проти вищого керівництва та російських атомників, дислокованих у Енергодарі. Колишній голова Держатомрегулювання України Григорій Плачков розповів Биволю, що Росатом повинен буде відшкодувати збитки, завдані обстрілами Запорізької та Чорнобильської АЕС. У свою чергу співзасновник Антикризового експертного ядерного центру України Денис Дідик повідомив виданню, що Україна ініціювала судовий процес щодо захопленої ЗАЕС на підставі положень законодавства, що стосуються тероризму та екологічного геноциду.
Прочитати матеріал повністю та ознайомитися із документами можна за посиланням.

АЕС